Skip to content

Pravda nebo mýtus? Adolf Hitler a jeho…

Nikdo se neptá, kde vzal Stalin knír. Jídelníček Kim Ir-Sena nikoho nezajímá. Ani Kaddáfího drogy. Na rozdíl od toho nervního ukřičeného nácka, jehož život je plný bizarních faktů, mýtů i perliček.

…knírek

Odkud se vzal kartáček pod nosem, charakteristický rys jeho vzhledu? Přes nápadnou shodu není poctou Charlie Chaplinovi (1889-1977), jak se občas tvrdí. Spíš torzem původní chlouby, kterou míval pod nosem.

Jako mladý totiž nosí mohutný knír. Pečlivě si ho voskuje, špičky kroutí nahoru, a je na něj patřičně hrdý. Pyšní se jím ještě na počátku první světové války, ale z fronty se už vrací bez něj. Ke změně však nevelí módní trendy, jak se dlouho věřilo, ale velitel jeho jednotky. „Oholit! Ten knír musí dolů,“ nařizuje a jeho ztrátu nese Hitler velmi těžce. Není však zbytí. Na frontu dorazila novinka. Bojové plyny. A jeho navoskovaná chlouba by mu překážela v nasazené plynové masky. Vysvětlení objeví historici ve vzpomínkách jeho spolubojovníka, německého spisovatele Alexandera Moritze Freye (1881–1957).

Mohutný knír musel shodit za 1. světové války a už u toho kartáčku zůstal(Bundesarchiv, Bild 146-1974-082-44 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

…vegetariánská strava

Pokud lze označit Hitlera za vegetariána, je jím z donucení, nikoli z přesvědčeni. Rozhodně není žádný útlocitný milovník zvířátek, který by se kvůli nim zřekl masa. Ve skutečnosti miluje šunku, kaviár, játrové knedlíčky a také plněná holoubata.

„Byla jeho oblíbenou pochoutkou a často si je u nás v hotelu dopřával,“ vzpomíná ve své knize slavná anglická kuchařka Dionne Lucasová (1909–1971). K vegetariánské stravě ho nežene láska ke zvířátkům, ani strach z rakoviny, a už vůbec ne pohled na pitvu jeho milenky Geli Raubalové (1908–1931), jak tvrdí ve své knize John Toland (1912–2004). Taková citlivka Hitler rozhodně není. Důvodem jsou spíš prdy. Přesněji řečeno žaludeční problémy. Už od mládí ho totiž trápí křeče v břiše, časté říhání, a také silná plynatost. Kvůli těmto zdravotním potížím nejen bere velké množství léků, ale také se musí krotit v jídle, což mu jako požitkáři dělá značné potíže.

Hitler je zapřisáhlý vegetarián, jeho pes však nikoli. (Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059 / CC-BY-SA, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

…pervitin

Hitler drogy odsuzuje. Zejména kokain, který označuje za „židovskou drogu“. Jenže nakonec sám na drogách končí, o což se postará jeho osobní lékař Theodor Morell (1886-1948). Mastičkář a šarlatán, kterému Hitler bezmezně věří a nechá do sebe horem, dolem i jinudy, cpát cokoli, co mu vnutí.

Podle lékařských záznamů, které se podaři získat americké rozvědce, užívá Hitler v průběhu války přes 70 různých léků. Mimo jiné také posilující koktejly tvořené z velké části návykovými látkami, mezi nimiž nechybí efedrin, kodein, ale hlavně metamfetamin, alias pervitin.

Od srpna srpna 1943, kdy nacisté prohrají tankovou bitvu u Kursku a Spojenci se vylodí na Sicílii, kdy potřebuje být vyčerpaný Hitler fit a plný energie, také koktejl Pervitinu a Eudokalu, léku na utišení žaludečních křečí, jeho základem je, stejně jako u heroinu, morfin.

V době poslední ofenzívy, už byl pod jejich vlivem každý den a koncem války už byl zcela mimo realitu.“ tvrdí novinář Norman Ohler (*1970). Podle mnohých není třes rukou, patrný na jeho záběrech z posledních dnů války, způsoben Parkinsonovou chorobu, ale abstinentními příznaky poté, co mu došly zásoby „léků“.

A4 je zapřishlý nepřítel drog, většinou vypadá jako pořádně sjetý a navíc i jako narkoman končí. (Bundesarchiv, Bild 102-10460 / Hoffmann, Heinrich / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia totilka (Bundesarchiv, Bild 183-H1216-0500-002 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...