Skip to content

Pravda nebo mýtus? Adolf Hitler a jeho…

Nikdo se neptá, kde vzal Stalin knír. Jídelníček Kim Ir-Sena nikoho nezajímá. Ani Kaddáfího drogy. Na rozdíl od toho nervního ukřičeného nácka, jehož život je plný bizarních faktů, mýtů i perliček.

…knírek

Odkud se vzal kartáček pod nosem, charakteristický rys jeho vzhledu? Přes nápadnou shodu není poctou Charlie Chaplinovi (1889-1977), jak se občas tvrdí. Spíš torzem původní chlouby, kterou míval pod nosem.

Jako mladý totiž nosí mohutný knír. Pečlivě si ho voskuje, špičky kroutí nahoru, a je na něj patřičně hrdý. Pyšní se jím ještě na počátku první světové války, ale z fronty se už vrací bez něj. Ke změně však nevelí módní trendy, jak se dlouho věřilo, ale velitel jeho jednotky. „Oholit! Ten knír musí dolů,“ nařizuje a jeho ztrátu nese Hitler velmi těžce. Není však zbytí. Na frontu dorazila novinka. Bojové plyny. A jeho navoskovaná chlouba by mu překážela v nasazené plynové masky. Vysvětlení objeví historici ve vzpomínkách jeho spolubojovníka, německého spisovatele Alexandera Moritze Freye (1881–1957).

Mohutný knír musel shodit za 1. světové války a už u toho kartáčku zůstal(Bundesarchiv, Bild 146-1974-082-44 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

…vegetariánská strava

Pokud lze označit Hitlera za vegetariána, je jím z donucení, nikoli z přesvědčeni. Rozhodně není žádný útlocitný milovník zvířátek, který by se kvůli nim zřekl masa. Ve skutečnosti miluje šunku, kaviár, játrové knedlíčky a také plněná holoubata.

„Byla jeho oblíbenou pochoutkou a často si je u nás v hotelu dopřával,“ vzpomíná ve své knize slavná anglická kuchařka Dionne Lucasová (1909–1971). K vegetariánské stravě ho nežene láska ke zvířátkům, ani strach z rakoviny, a už vůbec ne pohled na pitvu jeho milenky Geli Raubalové (1908–1931), jak tvrdí ve své knize John Toland (1912–2004). Taková citlivka Hitler rozhodně není. Důvodem jsou spíš prdy. Přesněji řečeno žaludeční problémy. Už od mládí ho totiž trápí křeče v břiše, časté říhání, a také silná plynatost. Kvůli těmto zdravotním potížím nejen bere velké množství léků, ale také se musí krotit v jídle, což mu jako požitkáři dělá značné potíže.

blank
Hitler je zapřisáhlý vegetarián, jeho pes však nikoli. (Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059 / CC-BY-SA, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

…pervitin

Hitler drogy odsuzuje. Zejména kokain, který označuje za „židovskou drogu“. Jenže nakonec sám na drogách končí, o což se postará jeho osobní lékař Theodor Morell (1886-1948). Mastičkář a šarlatán, kterému Hitler bezmezně věří a nechá do sebe horem, dolem i jinudy, cpát cokoli, co mu vnutí.

Podle lékařských záznamů, které se podaři získat americké rozvědce, užívá Hitler v průběhu války přes 70 různých léků. Mimo jiné také posilující koktejly tvořené z velké části návykovými látkami, mezi nimiž nechybí efedrin, kodein, ale hlavně metamfetamin, alias pervitin.

Od srpna srpna 1943, kdy nacisté prohrají tankovou bitvu u Kursku a Spojenci se vylodí na Sicílii, kdy potřebuje být vyčerpaný Hitler fit a plný energie, také koktejl Pervitinu a Eudokalu, léku na utišení žaludečních křečí, jeho základem je, stejně jako u heroinu, morfin.

V době poslední ofenzívy, už byl pod jejich vlivem každý den a koncem války už byl zcela mimo realitu.“ tvrdí novinář Norman Ohler (*1970). Podle mnohých není třes rukou, patrný na jeho záběrech z posledních dnů války, způsoben Parkinsonovou chorobu, ale abstinentními příznaky poté, co mu došly zásoby „léků“.

blank
A4 je zapřishlý nepřítel drog, většinou vypadá jako pořádně sjetý a navíc i jako narkoman končí. (Bundesarchiv, Bild 102-10460 / Hoffmann, Heinrich / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia totilka (Bundesarchiv, Bild 183-H1216-0500-002 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...
Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...