Za svou levorukost lidé nemohou. Šikovnější levačku mají zakódovanou v dědičné informaci. Vědci byli dlouho přesvědčeni, že levorukost je podmíněna účinky jednoho jediného genu – ten ale nemohli objevit.
Jak je to doopravdy?
Komplikovaný původ
Nejnovější studie mezinárodního týmu genetiků z britské univerzity v Oxfordu a z Ústavu Maxe Plancka v nizozemském Nijmegenu potvrdila, že situace je daleko komplikovanější. Ve hře je celá skupina genů provázaná spletitými vztahy.
Levorukost a pravorukost určuje podle této studie početná skupina genů, které se podílejí na asymetrickém uspořádání lidského těla.
Jak otevřít konzervu
Leváci to mají v životě těžší. Řada nástrojů, například nůžky nebo otvírák na konzervy, je konstruována pro pravou ruku. Ve středověku se nad nimi vznášelo obvinění z pletek s ďáblem.
Historie zná spoustu výjimečných a geniálních leváků – Alexandra Makedonského, Karla Velikého nebo Julia Caesara. Levačkou maloval Leonardo da Vinci.
Může za to lidská řeč?
Proč má 90 % lidí dominantní pravou ruku? Vědci to považují za důsledek rozvoje lidské řeči. Převážnou část řečových schopností si totiž neseme v levé mozkové hemisféře. V té, která má zároveň na starost naši pravou ruku.
Lidé s řečovými centry umístěnými do pravé mozkové hemisféry jsou většinou leváci.
Kdy se objevil první levák?
Podle výzkumů byl v pravěku podíl praváků a leváků přibližně stejný. Až v době bronzové, když se začaly více používat různé nástroje a zbraně, začalo stále více lidí používat pravou ruku.
Od středověku v podstatě až do poloviny 20. století se leváctví potlačovalo a takto orientovaní lidé byli střídavě vyzdvihováni a zatracováni.