Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici.
Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se mnoho lidí dostává do nemocnice pozdě! Co je tedy nejdůležitější? Schopnost rozpoznat známé i méně časté příznaky mrtvice, nečekat a okamžitě zavolat 155!
Cévní mozková příhoda (CMP) neboli mrtvice nejvíce postihuje starší lidi nad 70 let, ale nevyhýbá se ani mladším lidem. Ročně postihne zhruba 25 000 Čechů a mnoho z nich se potýká s následky do konce života.
Problém ale není v nedostatku odborné pomoci – v České republice je zhruba 47 pracovišť, která se specializují na léčbu mrtvice. Problém je, že až 70 % lidí nedokáže rozpoznat příznaky mrtvice, a proto nejedná včas – přitom čas hraje u mrtvice zásadní roli.
Nadační fond Čas je mozek dlouhodobě učí veřejnost rozeznat její hlavní i vedlejší příznaky a v případě podezření okamžitě volat záchrannou službu.
Jaké jsou ty hlavní příznaky?
Nejčastějšími příznaky mrtvice jsou povislý koutek (ochrnutá polovina obličeje), oslabení či ochrnutí končetin na jedné straně těla a náhlá porucha řeči (pacient často zaměňuje slova a působí zmateně).
K tomu se přidávají další příznaky jako brnění končetin, pocity na zvracení nebo bolesti hlavy. Pokud si nejsme příznaky jisti, můžeme zkusit test FAST:
F jako FACE (obličej): člověka požádáme, aby se usmál. Pozorujeme pokles koutku nebo očního víčka?
A jako ARM (paže): zvednu mu ruce do přepažení. Má problémy udržet obě paže ve stejné výšce?
S jako SPEECH (řeč): zeptám se ho, jak se jmenuje. Odpovídá nesrozumitelně?
T jako TIME (čas): pokud zaznamenám alespoň jeden z příznaků, je třeba okamžitě volat 155.
Hlavně přijet včas
Úplně nejdůležitější je dostat se do nemocnice včas. Pacient by měl odbornou pomoc vyhledat nejlépe do 90 minut, tehdy má 50% šanci na vyléčení. Do tří hodin se zcela vyléčí jeden ze sedmi pacientů, nad 4,5 hodiny jeden ze čtrnácti.
„Do 4,5 hodin může lékař podat trombolýzu, při které se sraženina rozpustí, do 6 hodin je možné provést katetrizační odstranění krevní sraženiny – trombektomii, laicky řečeno se sraženina „vysaje“.
V současné době je možné léčit některé pacienty pomocí trombolýzy až do 9 hodin a trombektomie až do 24 hodin. Nelze ale dopředu určit, u jakého pacienta bude tento typ léčby možný a zda léčba bude zcela úspěšná.
Pokud pacient dorazí do nemocnice pozdě, zbývá už pouze léčit komplikace a čekat, jak moc bude mozek poškozen,“ vysvětluje doc. MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., FESO.
Nadační fond Čas je mozek také připomíná, aby se pacienti nepokoušeli dostat do nemocnice svépomocí, ale i v případě podezření volali linku 155. Mohou totiž přijet do centra, které není k léčbě mrtvice zcela uzpůsobeno.
Naopak záchranáři přesně vědí, kam nemocného odvézt a dopraví ho vždy do nejbližšího specializovaného centra.
Nadační fond Čas je mozek (www.casjemozek.cz ) funguje od roku 2015 a zastřešují ho odborné společnosti. Pořádá nadační běhy a další osvětové akce, sdílí příběhy pacientů, je aktivní na sociálních sítích.
Díky zapojení odborníků zároveň pomáhá pacientům, kteří mozkovou mrtvici překonali, s návratem zpět do aktivního života a poskytuje podporu jejich rodinám i blízkým.