Domů     Poválečné uspořádání Dělení Koreje: Rozparcelovali ji dva důstojníci podle mapky z časopisu?
Poválečné uspořádání Dělení Koreje: Rozparcelovali ji dva důstojníci podle mapky z časopisu?
29.10.2019

Dean Rusk a Charles Bonesteel, řečený Tic, zírají do mapy. „Není tu žádná řeka nebo horský hřbet, podle kterého by se to dalo rozdělit,“ prohodí jeden z nich. Co teď? Jak vytyčit hranici? „Co kdybychom ji vedli podle rovnoběžky?,“ navrhne druhý. Oba přikývnou. Netuší, že právě rozhodli o Korejském poloostrově na desítky let dopředu…

6. srpna 1945 dopadne atomová bomba na japonskou Hirošimu a o tři dny později i na Nagasaki. Po atomové zkáze je jasné, že Japonsko už Spojencům dále odolávat nebude. Spojencům to zjednoduší situaci, ale obavy Američanů přetrvávají.

„Nic nemohlo zabránit sovětské okupaci celého poloostrova, americké jednotky se nedokázaly přesunout dostatečně rychle,“ uvádí Eckert.

Nováček v křesle amerického prezidenta Harry Truman (1884–1972), který do úřadu nastoupil teprve před čtyřmi měsíci po Rooseveltově smrti, si je takového nebezpečí dobře vědom.

Harry truman sedí v prezidentském křesle jenom krátce a hned musí vydávat příkazy týkající se rozdělení Korejského poloostrova.
Harry truman sedí v prezidentském křesle jenom krátce a hned musí vydávat příkazy týkající se rozdělení Korejského poloostrova.

Operace jdou na jedničku

Sovětům se totiž v Mandžusku mimořádně daří. Ráno 10. srpna 1945 dostává Stalin zprávu, že sovětská 25. armáda generála Čistjakova právě provedla bojové operace na korejském území.

Zároveň s ní se velitel Tichomořského loďstva admirál Ivan Stěpanovič Jumašev (1895–1972) vylodil s výsadky námořní pěchoty v severokorejských přístavech. Všechno klape na jedničku.

Když se později sovětský vůdce dozví, že „Japonci po krátkém odporu složili zbraně,“ zní to jeho uším jako rajská hudba.

Velitel amerických sil v Koreji je pověřen rozdělením teritorií.
Velitel amerických sil v Koreji je pověřen rozdělením teritorií.

Nečekaná velkorysost

Mezi sovětským vůdcem a jeho americkým protějškem létá po horké lince jedna telegrafická zpráva za druhou. Velkorysostí svého sovětského kolegy je ale Harry Truman překvapený. „Sami si vytyčte sféru svého vlivu,“ nabídne jim sovětský vůdce.

Je totiž nadšený vývojem událostí v Mandžusku. Od Trumana letí ke Stalinovi obratem ujištění, že hranice povede v oblasti 38. rovnoběžky. O demarkační linii na téhle zeměpisné šířce se mluvilo už v Postupimi, takže nejde o nic nového.

Přesto Truman ví, že je nutné rychle jednat. Co kdyby si Stalin všechno ještě rozmyslel? Americké jednotky se do Koreje nedostanou dříve než začátkem září, a to už může být pozdě…

Dean Rusk ve svých 36 letech dělí Koreu, později to v politické kariéře dotáhne až na státního tajemníka za vlády prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.
Dean Rusk ve svých 36 letech dělí Koreu, později to v politické kariéře dotáhne až na státního tajemníka za vlády prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Zelenáči se chopí úkolu

Truman proto 14. srpna 1945 telefonuje v noci do generálního štábu v Pentagonu. Tam jsou tehdy jenom už jenom dva mladí vyšší důstojníci, z pohledu ostřílených vojenských matadorů naprostí zelenáči.

Charlesovi Bonesteelovi (1909–1977) i Deanu Ruskovi (1909–1994) je jenom 36 let. Důležitému úkolu se ale rozhodně nebrání. Prohlásí, že všechno zvládnou. Ano, hotové dílo bude mít velení brzy na stole.

Svůj nedostatek zkušeností dohánějí pořádnou dávkou sebevědomí. Ocitají se ale pod šíleným tlakem. Mají být hotovi do 30 minut.

Hranice mezi jižní a severní Koreou se stává ostře sledovaným územím.
Hranice mezi jižní a severní Koreou se stává ostře sledovaným územím.

Hranice postrádá smysl

Rusk s Bonesteelem zamíří do vedlejší místnosti. Nemají čas shánět mapu Asie, naštěstí na jednu narazí ve výtisku časopisu National Geographic. Postrádá ale provinční hranice (zřejmě použili mapu z vydání časopisu z března 1904).

Rusk se s Bonesteelem se ale nenechají odradit a pustí se do díla. Nevadí jim, že ani jeden z nich o historii a reáliích Korejského poloostrova neví prakticky nic.

„Ani Tic (Bonesteelova přezdívka) ani já jsme nebyli odborníci na Koreu, ale zdálo se nám, že hlavní město Soul by se mělo nacházet v americkém sektoru.

Použitím mapy National Geographic jsme pohodlnou dělicí čáru hledali přímo severně od Soulu, ale nemohli jsme najít přírodní geografickou linii,“ vzpomíná později Rusk. Nakonec tedy prostě doporučí linii 38. rovnoběžky.

Přesto připouští, že hranice na rovnoběžce „nemá smysl ekonomicky ani geograficky.“

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Historie
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
Historie
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Historie
Stavitel plaského kláštera Santini-Aichel: Úspěšný lobbista, který šifroval dlužní úpisy
V roce 1707 vezme stavitel Santini-Aichel velkou zakázku pro cisterciácký klášter Plasy na Plzeňsku. Celý jeho návrh kameníci nakonec nepostaví, ale i to, co se podaří zrealizovat, budí úžas. Troufne si na netradiční řešení zdejšího barokního konventu. Neodradí ho nestabilní podloží. Pro jeho zpevnění nechá Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) zapíchnout do země 5000 dubových klád, na které […]
reklama
věda a technika
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Budoucnost nadzvukového cestování: X-59 QueSST a návrat ke komerčním letům
Nadzvukové cestování pro běžného smrtelníka je v současnosti nedostižné, ale to se brzy může změnit! Po tragickém konci Concordu a Tu-144 se pozornost leteckých inženýrů znovu obrací k civilním nadzvukovým letům. Nejnovější nadějí je experimentální letoun X-59 QueSST, vyvíjený NASA a Lockheed Martin, který slibuje eliminovat rušivý akustický třesk. Jak daleko je lidstvo od návratu […]
Holubi: Mistři navigace a symboly. Od prehistorie po moderní vědu
Od starověkých civilizací až po moderní vědu fascinují holubi lidstvo svými mimořádnými schopnostmi. Jejich dokonalý orientační smysl, neuvěřitelná rychlost a schopnost přežití v nejrůznějších podmínkách je činí jedinečnými. Zatímco v městském prostředí je často vnímáme jako obtížné, jejich historie je plná příběhů o tom, jak zachraňovali životy, pomáhali budovat impéria a inspirovali umělce po tisíciletí. […]
Fascinující svět hlubokomořských příkopů: Život v nejhlubších místech oceánu
Oceány pokrývají více než 70 % naší planety, a přesto je jejich hlubokomořské dno jedním z nejméně prozkoumaných míst na Zemi. Pod hladinou se skrývají záhadné a monumentální hlubokomořské příkopy, které představují nejhlubší body oceánu. Jsou to místa extrémních tlaků, mrazivých teplot a naprosté tmy, přesto jsou domovem fascinujících a jedinečných forem života. Prozkoumejte s […]
reklama
věda a technika
Miniaturní zázraky a chytrá řešení: Budoucnost je kompaktní a propojená
V době, kdy se snažíme maximalizovat efektivitu a minimalizovat naši uhlíkovou stopu, se na trhu objevují produkty, které jsou nejen kompaktní, ale i plné chytrých řešení. Od nejlehčí pumpičky na světě, přes čističky vzduchu využívající přírodní materiály, až po revoluční chytré prsteny, které monitorují naše zdraví s neuvěřitelnou přesností. Budoucnost je zde a je menší, […]
Ježura australská: Bodlinatý požírač mravenců s bleskurychlým jazykem
Podívejte se do světa ježury australské, fascinujícího tvora s lepkavým jazykem a tělem, které je zároveň zbraní. Prozkoumejte legendy a báje, spojené s tímto ikonickým zvířetem, kterému domorodci přezdívají „bodlinatý požírač mravenců“. Ježura australská (Tachyglossus aculeatus) je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Poprvé byla popsána roku 1792 anglickým botanikem a zoologem Georgem Shawem […]
Tren a las Nubes: Cesta do oblak, kde se tají dech
Představte si železnici, která se vine vysoko v Andách, kde se oblaky dotýkají vrcholů hor a vzduch je řídký a chladný. Tren a las Nubes, neboli Vlak do oblak, je jednou z nejúžasnějších a zároveň nejadrenalinovějších železničních tratí na světě. Připravte se na cestu plnou nezapomenutelných výhledů a úžasných technických řešení, kde se vám dech […]
Slavné nadzvukové stroje: Vzestup a pád Concordu a Tu-144
Sny o rychlé civilní letecké dopravě se v 70. letech minulého století zdály být na dosah ruky. Ikony jako britsko-francouzský Concorde a sovětský Tupolev Tu-144 brázdily oblohu nadzvukovou rychlostí, zkracovaly cestovní časy a slibovaly novou éru cestování. Jaká byla jejich sláva a tragický osud? Pojďme se podívat na příběhy těchto legendárních strojů, které navždy změnily […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz