Skip to content

Potápěči hledají zbytky mechanismu z Antikythéry: Objeví další záhadné zařízení?

Starověký artefakt, známý jako mechanismus z Antikythéry, je vlastně složitý analogový počítač ze dřeva a mědi. Sloužil nejspíš k pozorování nebeských těles a navigaci a dnešní vědce udivuje svou přesností a vyspělostí.

Nyní se archeologové pokusí najít jeho zbývající části.

Uplynulo asi 2085 od chvíle, kdy se u břehů řeckého ostrova Antikythéra potopila římská loď převážející vzácné bronzové busty, vyřezávaná mramorová díla, šperky a mince a také bronzový počítač. Zařízení tvořilo 37 ozubených koleček, které se svým provedením vyrovnají hodinám konstruovaným až v 18. století!

Také vědomosti potřebné k sestavení tohoto mechanismu dalece přesahovaly tehdejší úroveň. Strojek detailně zaznamenává pohyb Měsíce a Slunce, dokáže předvídat jejich zatmění a dokonce napodobuje nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce.

Podle mincí nalezených spolu s tímto mechanismem bylo zjištěno, že se loď musela potopit kolem roku 70 př. n. l. Samotný mechanismus je pravděpodobně ještě starší.

Přitom ještě v 17. století lidé věřili, že Země je placatá a Slunce s Měsícem obíhají kolem ní! Při nedávno provedeném výzkumu místa nálezu bylo objeveno ještě několik zajímavých lokací, kde by se mohly ukrývat další artefakty.

Někteří vědci totiž na základě rozdílů mezi již nalezenými fragmenty spekulují, že podobná zařízení mohla být na lodi hned dvě. Je možné, že druhý mechanismus archeologové dosud přehlíželi? Vedoucí výzkumu Američan Brendan Foley upozorňuje, že ještě nebyly nejspíš nalezeny ani všechny sochy, které byly součástí nákladu.

Pár bronzových soch totiž bylo z vraku vyzvednuto, ale bronzové kopí, které bylo nalezeno s nimi, ani jedné z nich nepatří. Vydá vědcům dávno potopený vrak další tajemství?

Video: YouTube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články