Skip to content

Posvátná Mekka: Klaní se muslimové meteoritu?

Kolébka islámu je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtajemnějších míst na Zemi. Nejvíce pozornosti poutá záhadný kámen, který měl snést z ráje sám archanděl Gabriel.

„Pane můj, usadil jsem část potomstva svého v údolí bez polí obilných poblíže chrámu Tvého posvátného, Pane náš, aby zde modlitbu konali,“ pronesl praotec Abrahám, když v dávných dobách přivedl do pouště svou ženu Hagar a jejich syna Izmaela. Tak podle Koránu započalo osídlení velké metropole v západní části nynější Saúdské Arábie, jež se později proslaví coby rodiště proroka Mohameda (asi 570–632) a nejsvětější místo islámu.

Podle legend Mekku založil sám praotec Abrahám. Jisté je, že město je mnohem starší než islám.
Podle legend Mekku založil sám praotec Abrahám. Jisté je, že město je mnohem starší než islám.

Postavil ji biblický Abrahám?

Nejdůležitější stavbou v Mekce je tzv. Kába, krychlová svatyně stojící uprostřed centrální mešity Al-Masdžid al-Harám, která je mimochodem největším muslimským svatostánkem na světě! Samotná Kába je vystavena z pískovce a mramoru a je pokrytá černými hedvábnými látkami, na nichž jsou vyšité verše z Koránu.

Objekt měří na výšku přibližně 13 metrů.

Největší atrakcí saúdskoarabské metropole je tzv. Kába.
Největší atrakcí saúdskoarabské metropole je tzv. Kába.

Arabové věří, že jej zhotovil bájný patriarcha Abrahám. Kdy přesně se tak stalo, nevíme. Na základě mínění některých historiků mohli původní chrám vztyčit dokonce Indové na počest hinduistického boha Šivy!

Poutníci, již dorazí do města, musí svatyni 7krát obejít a sáhnout si na černý kámen, umístěný uvnitř. Ten je asi nejzáhadnější atrakcí celé Mekky.

Tajemný černý kámen měří v průměru 30 cm. Možná jde ve skutečnosti o meteorit!
Tajemný černý kámen měří v průměru 30 cm. Možná jde ve skutečnosti o meteorit!

Není z naší planety

O původu podivného černého kamene se vedou v akademických kruzích horlivé debaty již po staletí. Tajemnou horninu, zasazenou ve stříbrném prstenci ve východním rohu Káby, měl na Boží příkaz přinést z ráje archanděl Gabriel a na své místo ji uložil v roce 605 sám Mohamed.

Kámen byl prý dříve bílý jako mléko, zčernal až později vinou hříšníků, kteří se jej dotýkali.

Nemuslimové mají vstup do města odnepaměti zapovězený.
Nemuslimové mají vstup do města odnepaměti zapovězený.

Údajně je rovněž schopný plavat po vodní hladině, což se zjistilo v 10. století, když byl artefakt nakrátko uloupen Peršany. Většina západních vědců je přesvědčena, že nerost nepochází z této planety a jedná se ve skutečnosti o z vesmíru spadený meteorit!

Mohl by to být ovšem i jakýsi zvláštní druh čediče, achátu nebo přírodního skla.

Foto: www.alfatihoun.edaama.org www.safaricom.com www.mecca.net www.sahibulsaif.wordpress.com www.thegodmurders.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Cestování
Zobrazit více …