Skip to content

3D laser odhalil tajemné rytiny na monumentu Stonehenge

Technologie budoucnosti odhaluje záhady minulosti – takové heslo by mohla používat britská kulturní organizace English Heritage. Právě ta totiž díky moderním archeologickým přístrojům odhalila na Stonehenge rytiny, o kterých dosud nikdo nevěděl!

Na podzim 2012 přichází její představitelé s tvrzením, že se jim pomocí laserového scanování povrchů podařilo odhalit dosud neznámou funkci slavného záhadného monumentu Stonehenge.

Stonehenge pohledem laserového scanneru.
Stonehenge pohledem laserového scanneru.

3D laser totiž na povrchu kamenných kvádrů zaznamenal desítky dávných rytin! Vědci se nyní domnívají, že Stonehenge tak kdysi byl, kromě posvátného rituálního místa, i jakousi dávnou galerií. Rytiny znázorňují dýku a sekery z doby bronzové.

Vědci objevili desítky rytin!
Vědci objevili desítky rytin!

„Když se na monitoru začaly objevovat desítky dosud neviděných ryteb, nemohli jsme uvěřit vlastním očím. Pro jistotu jsme třikrát zkontrolovali naše data,“ prozrazuje Marcus Abbott, jeden z účastníků výzkumu.

Zdá se tedy, že mystický Stonehenge má ve svém repertoáru novou záhadu. Tedy alespoň do doby, než se vědcům podaří dostatečně vysvětlit smysl nově objevených rytin.

Rytby mají podobu dýk a seker.
Rytby mají podobu dýk a seker.

Foto: arheo-amateri.rs, fundacion-eticotaku.org, proto3000.com, ancient-wisdom.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …