Domů     Poslední Přemyslovec umírá v Olomouci: Za jakých okolností?
Poslední Přemyslovec umírá v Olomouci: Za jakých okolností?
31.8.2024

Olomouc, srpen léta Páně 1306. Král Václav je unaven zdlouhavým jednáním s českými pány kvůli tažení do Polska. Po obědě si jde trochu zdřímnout, aby byl čilý na odpolední debaty. Sotva začne usínat, zavrzají dveře.

Asi mu přinášejí čerstvé víno, tak nač se rozrušovat? Netuší, že příchozí třímá v ruce dýku.

Václav III. (1289–1306) platí za hýřivého mladíka, jenž si vlády moc neužil, protože předčasně zemřel. Opak je ale pravdou. Již v devíti letech je zasnouben s dcerou uherského krále a v jedenácti korunován na uherského krále.

Musí ale z Uher ustoupit poté, co se proti přemyslovské vládě zvedá v roce 1304 vlna odporu, a do Čech navíc táhne římský král Albrecht. Říšsko-německé vojsko je ale u Kutné Hory odraženo.

Války se účastní i kralevic, který je opravdu schopný, i když mu zatím chybí zkušenosti. Jeho otec navíc brzy po válce umírá. „Jakkoliv však věkem byl mladíkem, přece vynikal převelikou důstojností.

Bylť králem tří království, totiž uherského, českého a polského.

Na pohled sličný, zevnějškem vynikající, velkodušný, nadaný, dokonale obdařen dary přirozenosti, výmluvný, hovorný, čtyřmi jazyky – latinským, německým, maďarským, a českým – uhlazeně mluvící,“ sděluje nadšeně dobový kronikář Petr Žitavský.

Václav III. FOTO: Csanády / Creative Commons / volné dílo
Václav III. FOTO: Csanády / Creative Commons / volné dílo

Příliš hýří

Václav III. se musí smířit nakonec se ztrátou Uher, kterou řeší hned po uzavření míru s Albrechtem. Vzdání se uherské koruny je pro něj obtížné, ale nutné, protože zdejší šlechta je tvrdohlavá a víc svobodomyslná, než by si přál.

Vždyť se i říká, že král má napájet uherské vazaly, aby byli povolnější. Jak to ale vůbec s jeho pitím a hýřením je? Nechme mluvit Zbraslavskou kroniku:

„Když pak v noční době panští synové, kteří byli ke králi přidruženi na to, aby na něm něco chytře vymohli, viděli toho krále rozpáleného vínem, žádali na něm královské statky a přemnoho jich obdrželi.

Ten obdržel takovým způsobem město, druhý hrad, jiný dědinu. Ráno běželi ke královu kancléři, nabízeli mu dary a nejednou dostávali královské výsady na darovaní v opilosti.“ Zkrátka a dobře král rád popíjí s urozenými kumpány a zpitý vínem dělá, co by neměl.

Je možné, že takto si dovoluje i v Uhrách, aby se udržel, ale kdo ví? Jisté je, že se nakonec vzpamatuje.

Josef Mathauser: Václav III. u hrobu svého otce na Zbraslavi. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Josef Mathauser: Václav III. u hrobu svého otce na Zbraslavi. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

Vražda v Olomouci

Když Václav vystřízliví z nekonečného kola pitek a srovná si to v hlavě, začne se konečně chovat jako vladař.

Dožaduje se navrácení majetku, který lehkovážně předtím rozdal, a když se proti němu v Polsku postaví vzdorokrál Vladislav Lokýtek, dá dohromady armádu, v Praze nechá jako svého zástupce švagra Jindřicha z Korutan a konečně vyrazí do Polska.

V srpnu 1306 se během výpravy zastavuje v Olomouci. Král se ubytuje v budově kapitulního děkanství přímo v areálu olomouckého přemyslovského hradu. Co se děje potom, je záhadou.

Na takovém místě, jako je královský hrad, by se dalo čekat, že bude panovník dobře hlídán. 4. srpna toho roku si jde král po obědě či lázni na chvíli odpočinout a uléhá na lože. A právě tehdy se k němu vkrade atentátník nebo atentátníci.

Asi už nezjistíme, jestli krále bodnou dýkou přímo na lůžku, nebo když vstává a prochází se po místnosti.

Stráže posléze na místě chytnou a zabijí německého šlechtice Konráda z Botenštejna, protože dotyčný vyběhne z vladařových komnat se zakrvácenou dýkou v ruce.

Zabil krále, nebo se mu snad jen snažil pomoct, zpanikařil a s nalezenou dýkou vyběhl ven?

Socha Václava III. v Olomouci. FOTO: Bonio / Creative Commons / CC BY 2.5
Socha Václava III. v Olomouci. FOTO: Bonio / Creative Commons / CC BY 2.5

Vraždil vůbec Konrád?

I kronikáři jako Petr Žitavský tehdy pochybují o tom, že by vraždil, a ctí presumpci neviny. Autor veršované Dalimilovy kroniky už tak slušný ale není, a dokonce píše, že vraha na místě rozsápali psi, to ale bude nejspíše autorská licence.

Zvláštní je, že badatel Miroslav Ivanov přichází ve 20. století s objevem jakéhosi stejnojmenného žoldnéře, jenž ale umírá až v roce 1320, takže 14 let po Václavově smrti. Otázka je, kdo ale vraha poslal a proč? Jaký měl motiv?

V první řadě bychom se měli zaměřit na jeho protivníka v Polsku, Vladislava Lokýtka.

Ten se sice zbavuje silného nepřítele a české vojsko se bez vedení rozchází domů, takže Polák ovládne značné území, část Piastovců ve Slezsku ho ale nadále nepřijímá a korunován je až roku 1320. Lokýtka tedy můžeme ze seznamu vrahů vyškrtnout.

Epitaf - Václav III. a Václav II. s ruinami Zbraslavského kláštera v pozadí - rytina ze 17. století. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Epitaf – Václav III. a Václav II. s ruinami Zbraslavského kláštera v pozadí – rytina ze 17. století. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

A naši páni?

Dále jsou na seznamu čeští páni. Vždyť s nimi Václav pořádá hotové orgie, popíjí, prohání děvčata a v opilosti své i jejich jim nabízí četné majetky, aby po vystřízlivění žádal jejich zboží a prebendy zpátky, takže důvodná podezření bychom tu měli.

Možných zadavatelů krvavé zakázky zbývá ale i nadále víc. Král Albrecht Habsburský je krátce před smrtí Václava II. poražen u Kutné Hory. Posléze je uzavřen mír a Albrecht má smůlu, české království zůstává v přemyslovských rukou.

Starý král ale umírá na souchotiny a mladý se nejprve jeví jako nezvedený pijan, aby se ukázalo, že se jedná dost možná o rozhodného panovníka a silnou osobnost. Takový by mu mohl zkřížit plány v ovládnutí Čech, a musí proto z cesty.

Ostatně jeho syn Rudolf Habsburský u nás krátce vládne potom, co vyžene Jindřicha Korutanského. A ani Korutanec možná nebude tak čistý. Jako správce země místo Václava a jeho švagr má nyní dědičný nárok na českou korunu.

Když je podle kronikářů davem prohlašován za českého krále, spěchá si to raději pojistit.

Cesta Václava domů. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Cesta Václava domů. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Za vším hledej ženu

Na vině také může být Václavovo sukničkářství. Mladík se zkrátka a rád otočí za každou pohlednou dívkou.

Navzdory tomu se žení s Violou Těšínskou, která pochází z méně významné linie Piastovců, přitom otec mu vybírá původně za nevěstu dceru uherského krále Ondřeje III., Alžbětu.

Byla snad vražda trestem za urážku uherské princezny? Další teorie jsou už poněkud přitažené za vlasy.

Například že se jednalo o pomstu za dávno zemřelého Záviše z Falkenštejna z rukou jeho potomků nebo české šlechty, jež byla s jeho rodem až příliš zadobře.

Nebo snad nejde ani o Záviše jako o jeho majetek, jeheož vrácení požadují příbuzní, a Václav jim jen několik měsíců před smrtí nařizuje věčné mlčení? Buď jak buď, vrah posledního Přemyslovce zůstává nadále skryt.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: neznámý autor / CC / volné dílo
Související články
Historie
Proč to kněžna Drahomíra neměla se svojí tchyní lehké?
Odlišné politické názory dvou žen, české kněžny Ludmily a její snachy Drahomíry, spory o výchovu dědice i prostý fakt, že vládnout by chtěly obě a každá po svém, však nejsou jedinými důvody, proč nenávist vůči Ludmile ze strany Drahomíry sílí… Legendy, ať už Fuit in provincia Boemorum (Byl v zemi Čechů), datovaná do období 20. let […]
Historie
Karel, toho jména čtvrtý i první
V prosinci 1378 se tisíce lidí spěchají rozloučit s dosud největším panovníkem Českého království a hned dva učenci si kladou za čest pronést o zesnulém uctivou řeč. Arcibiskup Jan Očko označuje nebožtíka Novým Konstantinem. Mistr ze Sorbonny Vojtěch Raňkův z Ježova mluví o Otci vlasti. Jaký ale Karel ve skutečnosti byl a jak panoval? Karel […]
Historie
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Historie
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
reklama
záhady a tajemství
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
Věštby královny ze Sáby
„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká,“ volá jedna. „Prahu pak Pán nad jiná města potrestá. Ohněm a hroznou povodní zkázu vezme a nepřítel zhoubu dokoná. Její rozvaliny zarostou borovím a hložím, kuny a lišky budou tu pelešiti,“ tvrdí druhá. A teď babo raď. Proroctví jsou oblíbená. Nacházíme je v nejstarších světových textech a stejně […]
Herkulova věž, poslední římský maják dochovaný do dnešních dnů
Torre de Hércules, Herkulova věž, patří k nejvýznamnějším památkám galicijského přístavního města La Coruňa na severozápadě Španělska. Jedná se o velmi starý, avšak doposud funkční maják, který byl podle legendy vytvořen bájným hrdinou Herkulem. Dokonce se jedná o jediný antický maják, který se nám dochoval ve funkčním stavu. Jde tak o nejstarší funkční maják na […]
zajímavosti
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz