Domů     Poslední Přemyslovec umírá v Olomouci: Za jakých okolností?
Poslední Přemyslovec umírá v Olomouci: Za jakých okolností?
31.8.2024

Olomouc, srpen léta Páně 1306. Král Václav je unaven zdlouhavým jednáním s českými pány kvůli tažení do Polska. Po obědě si jde trochu zdřímnout, aby byl čilý na odpolední debaty. Sotva začne usínat, zavrzají dveře.

Asi mu přinášejí čerstvé víno, tak nač se rozrušovat? Netuší, že příchozí třímá v ruce dýku.

Václav III. (1289–1306) platí za hýřivého mladíka, jenž si vlády moc neužil, protože předčasně zemřel. Opak je ale pravdou. Již v devíti letech je zasnouben s dcerou uherského krále a v jedenácti korunován na uherského krále.

Musí ale z Uher ustoupit poté, co se proti přemyslovské vládě zvedá v roce 1304 vlna odporu, a do Čech navíc táhne římský král Albrecht. Říšsko-německé vojsko je ale u Kutné Hory odraženo.

Války se účastní i kralevic, který je opravdu schopný, i když mu zatím chybí zkušenosti. Jeho otec navíc brzy po válce umírá. „Jakkoliv však věkem byl mladíkem, přece vynikal převelikou důstojností.

Bylť králem tří království, totiž uherského, českého a polského.

Na pohled sličný, zevnějškem vynikající, velkodušný, nadaný, dokonale obdařen dary přirozenosti, výmluvný, hovorný, čtyřmi jazyky – latinským, německým, maďarským, a českým – uhlazeně mluvící,“ sděluje nadšeně dobový kronikář Petr Žitavský.

Václav III. FOTO: Csanády / Creative Commons / volné dílo
Václav III. FOTO: Csanády / Creative Commons / volné dílo

Příliš hýří

Václav III. se musí smířit nakonec se ztrátou Uher, kterou řeší hned po uzavření míru s Albrechtem. Vzdání se uherské koruny je pro něj obtížné, ale nutné, protože zdejší šlechta je tvrdohlavá a víc svobodomyslná, než by si přál.

Vždyť se i říká, že král má napájet uherské vazaly, aby byli povolnější. Jak to ale vůbec s jeho pitím a hýřením je? Nechme mluvit Zbraslavskou kroniku:

„Když pak v noční době panští synové, kteří byli ke králi přidruženi na to, aby na něm něco chytře vymohli, viděli toho krále rozpáleného vínem, žádali na něm královské statky a přemnoho jich obdrželi.

Ten obdržel takovým způsobem město, druhý hrad, jiný dědinu. Ráno běželi ke královu kancléři, nabízeli mu dary a nejednou dostávali královské výsady na darovaní v opilosti.“ Zkrátka a dobře král rád popíjí s urozenými kumpány a zpitý vínem dělá, co by neměl.

Je možné, že takto si dovoluje i v Uhrách, aby se udržel, ale kdo ví? Jisté je, že se nakonec vzpamatuje.

Josef Mathauser: Václav III. u hrobu svého otce na Zbraslavi. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Josef Mathauser: Václav III. u hrobu svého otce na Zbraslavi. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

Vražda v Olomouci

Když Václav vystřízliví z nekonečného kola pitek a srovná si to v hlavě, začne se konečně chovat jako vladař.

Dožaduje se navrácení majetku, který lehkovážně předtím rozdal, a když se proti němu v Polsku postaví vzdorokrál Vladislav Lokýtek, dá dohromady armádu, v Praze nechá jako svého zástupce švagra Jindřicha z Korutan a konečně vyrazí do Polska.

V srpnu 1306 se během výpravy zastavuje v Olomouci. Král se ubytuje v budově kapitulního děkanství přímo v areálu olomouckého přemyslovského hradu. Co se děje potom, je záhadou.

Na takovém místě, jako je královský hrad, by se dalo čekat, že bude panovník dobře hlídán. 4. srpna toho roku si jde král po obědě či lázni na chvíli odpočinout a uléhá na lože. A právě tehdy se k němu vkrade atentátník nebo atentátníci.

Asi už nezjistíme, jestli krále bodnou dýkou přímo na lůžku, nebo když vstává a prochází se po místnosti.

Stráže posléze na místě chytnou a zabijí německého šlechtice Konráda z Botenštejna, protože dotyčný vyběhne z vladařových komnat se zakrvácenou dýkou v ruce.

Zabil krále, nebo se mu snad jen snažil pomoct, zpanikařil a s nalezenou dýkou vyběhl ven?

Socha Václava III. v Olomouci. FOTO: Bonio / Creative Commons / CC BY 2.5
Socha Václava III. v Olomouci. FOTO: Bonio / Creative Commons / CC BY 2.5

Vraždil vůbec Konrád?

I kronikáři jako Petr Žitavský tehdy pochybují o tom, že by vraždil, a ctí presumpci neviny. Autor veršované Dalimilovy kroniky už tak slušný ale není, a dokonce píše, že vraha na místě rozsápali psi, to ale bude nejspíše autorská licence.

Zvláštní je, že badatel Miroslav Ivanov přichází ve 20. století s objevem jakéhosi stejnojmenného žoldnéře, jenž ale umírá až v roce 1320, takže 14 let po Václavově smrti. Otázka je, kdo ale vraha poslal a proč? Jaký měl motiv?

V první řadě bychom se měli zaměřit na jeho protivníka v Polsku, Vladislava Lokýtka.

Ten se sice zbavuje silného nepřítele a české vojsko se bez vedení rozchází domů, takže Polák ovládne značné území, část Piastovců ve Slezsku ho ale nadále nepřijímá a korunován je až roku 1320. Lokýtka tedy můžeme ze seznamu vrahů vyškrtnout.

Epitaf - Václav III. a Václav II. s ruinami Zbraslavského kláštera v pozadí - rytina ze 17. století. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Epitaf – Václav III. a Václav II. s ruinami Zbraslavského kláštera v pozadí – rytina ze 17. století. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

A naši páni?

Dále jsou na seznamu čeští páni. Vždyť s nimi Václav pořádá hotové orgie, popíjí, prohání děvčata a v opilosti své i jejich jim nabízí četné majetky, aby po vystřízlivění žádal jejich zboží a prebendy zpátky, takže důvodná podezření bychom tu měli.

Možných zadavatelů krvavé zakázky zbývá ale i nadále víc. Král Albrecht Habsburský je krátce před smrtí Václava II. poražen u Kutné Hory. Posléze je uzavřen mír a Albrecht má smůlu, české království zůstává v přemyslovských rukou.

Starý král ale umírá na souchotiny a mladý se nejprve jeví jako nezvedený pijan, aby se ukázalo, že se jedná dost možná o rozhodného panovníka a silnou osobnost. Takový by mu mohl zkřížit plány v ovládnutí Čech, a musí proto z cesty.

Ostatně jeho syn Rudolf Habsburský u nás krátce vládne potom, co vyžene Jindřicha Korutanského. A ani Korutanec možná nebude tak čistý. Jako správce země místo Václava a jeho švagr má nyní dědičný nárok na českou korunu.

Když je podle kronikářů davem prohlašován za českého krále, spěchá si to raději pojistit.

Cesta Václava domů. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Cesta Václava domů. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Za vším hledej ženu

Na vině také může být Václavovo sukničkářství. Mladík se zkrátka a rád otočí za každou pohlednou dívkou.

Navzdory tomu se žení s Violou Těšínskou, která pochází z méně významné linie Piastovců, přitom otec mu vybírá původně za nevěstu dceru uherského krále Ondřeje III., Alžbětu.

Byla snad vražda trestem za urážku uherské princezny? Další teorie jsou už poněkud přitažené za vlasy.

Například že se jednalo o pomstu za dávno zemřelého Záviše z Falkenštejna z rukou jeho potomků nebo české šlechty, jež byla s jeho rodem až příliš zadobře.

Nebo snad nejde ani o Záviše jako o jeho majetek, jeheož vrácení požadují příbuzní, a Václav jim jen několik měsíců před smrtí nařizuje věčné mlčení? Buď jak buď, vrah posledního Přemyslovce zůstává nadále skryt.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: neznámý autor / CC / volné dílo
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz