Je to jedna z nejzáhadnějších sibiřských staveb. Tajemná pevnost Por-Bažyn uprostřed jezera Tuva nedá spát archeologům: Kdy vznikla a k jakým účelům?
Zbytky rozlehlé stavby na ostrově zasazeném do velkého sibiřského jezera vědci zkoumají už několik desítek let. Jak se zdá, pevnost byla postavena zřejmě v osmém století. V té době v oblasti bojují Číňané s místním obyvatelstvem, tzv. Ujgury.
Není ale jasné, k čemu stavba s prvky mongolské, čínské a budhistické architektury, sloužila. Bylo to k obraně? Jenže koho měla stavba uprostřed jezera v pustině bránit a proti čemu?
Sibiřští domorodci jsou přesvědčeni, že je jezero prokleté. Tvrdí, že dříve bylo v horách pouze údolí, které hlídala čínská pevnost. Vojáci z ní prý urazili místního duchovního, který je proklel.
„Ve stejný den začaly v údolí vyvěrat všechny podzemní prameny a během několika hodin byla celá oblast zaplavena. Zemřelo mnoho čínských vojáků,“ popisuje legendu ruský záhadolog Sergei Kozhushko.
Další teorie zase hovoří o tom, že se na ostrově nachází brána do budhistického ráje Šambaly. Byla stavba chrámem, který vchod hlídal?