Domů     Poprava Karla I. Stuarta: Poddaní si chtěli omočit šátek v královské krvi
Poprava Karla I. Stuarta: Poddaní si chtěli omočit šátek v královské krvi

Kat uchopí hlavu popraveného krále za svázané vlasy a ukáže ji lidem tísnícím se kolem lešení. Rázem vypuká obrovská tlačenice. Nikdo si nechce nechat ujít tuhle nevšední atrakci. Každý touží získat alespoň kapku královské krve.

Cudný a zbožný muž, anglický král Karel I. Stuart (1600–1649) se domnívá, že je panovníkem z Boží milosti.

Buduje absolutistickou monarchii, v níž má hlavní slovo on a nejvyšší autoritou se stává anglikánská církev ve stejném postavení jaké má jinde v Evropě církev katolická.

Obdivuje francouzský dvůr, jeho manželka Henrietta Marie Bourbonská (1609–1669) pochází z francouzského královského rodu. Vzorem je pro něj kardinál de Richelieu (1585–1642).

Parlament, který má v Anglii velký vliv, považuje za instituci pracující proti jeho zájmům. V roce 1629 ho rozpustí a vládne s pomocí svých oddaných úředníků. Jeho přístup se mu ale vymstí.

Manželka Henrietta Marie Bourbonská pochází z Francie, proto obdivuje francouzský dvůr. FOTO: After Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain
Manželka Henrietta Marie Bourbonská pochází z Francie, proto obdivuje francouzský dvůr. FOTO: After Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain

Parlament nerespektuje

V roce 1637 se král snaží prosadit náboženské reformy na posílení anglikánské církve. Jenže Skotové se bouří. Karel I. by proti nim rád zasáhl silou, ale potřebuje peníze a válečné výdaje mu může schválit jenom parlament.

Když ho ovšem v dubnu 1640 svolá, poslanci se postaví proti němu. Sněmovnu proto rozpustí, ovšem v listopadu téhož roku ji po nátlaku znovu svolá. Teď jsou poslanci naladěni ještě bojovněji.

V roce 1641 přijmou zákon, podle něhož se má sněmovna svolávat nejméně každé tři roky a nesmí být rozpuštěna bez souhlasu jejích členů. Panovník chce proto 4. ledna 1642 potrestat pět nejodbojnějších poslanců. Ti ale včas zmizí.

V parlamentu Karla I. přivítá mlčení, na ulicích sprška kamení od rozvášněného davu.

Karel I. Stuart se považuje za panovníka z boží milosti. FOTO: Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain
Karel I. Stuart se považuje za panovníka z boží milosti. FOTO: Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain

Válka ho vyžene z domova

Obává se o svoji bezpečnost a odjíždí z Londýna. Vyhrocenou situaci v roce 1642 už nelze vrátit zpět. Král si jako sídlo svého dvora vybere Oxford.

Právě na západě a severu země má velké množství svých stoupenců, zatímco východ a jih Anglie náleží k táboru příznivců parlamentu.

„Pokud král vypoví válku parlamentu, poruší tím svou korunovační přísahu a stane se zrádcem, stejně jako každý, kdy by mu chtěl pomáhat,“ prohlásí člen Dolní sněmovny Oliwer Cromwell (1599–1658), který tím určí panovníkovi ortel.

V Anglii se v roce 1642 rozhoří občanská válka mezi králem a stoupenci parlamentu.

Oliver Cromwell se řadí ke královým oponentům. FOTO: After Samuel Cooper/Creative Commons/Public domain
Oliver Cromwell se řadí ke královým oponentům. FOTO: After Samuel Cooper/Creative Commons/Public domain

Definitivní porážka

V bojích, které vede se zastánci parlamentu, vítězí střídavě jedna či druhá strana. Cromwell, jenž získává na stranu parlamentaristů i Skoty, buduje zdatnou armádu.

Jeho vojáci prokážou své kvality například v bitvě u Marston Mooru poblíž Yorku, kde porazí královské pluky. Definitivní osud si ale Karel I. podepíše až při porážce u Naseby v roce 1645. Nakonec musí o rok později utéct i z Oxfordu.

Hledá azyl u poslance Roberta Hammonda (1621–1654). Spory mezi zástupci armády a parlamentu chce využít k tomu, aby se dohodl se Skoty. Jenže dohoda se nedaří a Hammond ho nakonec vydá Cromwellovi. Hammond ho ale nechává uvěznit a koncem roku 1648 převézt na hrad Windsor.

S Karlem I. Stuartem proběhne soud. FOTO: Uncredited rytec/Creative Commons/Public domain, via Wikimedia Commons
S Karlem I. Stuartem proběhne soud. FOTO: Uncredited rytec/Creative Commons/Public domain, via Wikimedia Commons

Odsouzeni na smrt

Stoupenci parlamentu v čele s Cromwellem se rozhodnou, že je třeba Karla definitivně odstranit. Sestaví soudní komisi, které má předsedat soudce Joan Bradshaw, jenž patří mezi Karlovy odpůrce.

Proces začíná 20. ledna 1649. Během soudního líčení obžaloba třikrát vyzve sesazeného krále, aby se hájil. „Žádný soud nemá právo hodnotit moje činy, já sám jsem odpovědný jedině Bohu,“ odmítne ale král.

Obžaloba ho po pouhých devíti dnech procesu odsoudí k trestu smrti. Král si i 29. ledna 1649, den před popravou, zachovává klid a vznešenost. Noc stráví se svým zpovědníkem Williamem Juxonem (1582–1663).

Popravě Karla I. přihlížejí davy zvědavých lidí. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Popravě Karla I. přihlížejí davy zvědavých lidí. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Vstříc krutému osudu

Je chladné ráno 30. ledna 1649. Okno banketového sálu v londýnském paláci Whitehallu je vybourané a stojí před ním lešení. Karel přichází na místo popravy. Přítomné ujišťuje, že je nevinný. Žádá o vyšší popravčí špalek.

Ten, na který je na místě, má na výšku jenom 25 centimetrů. Musel by si k němu lehnout. Poprosí kata, aby sekl teprve tehdy, až mu dá znamení. Pomodlí se, sundá si kabát a položí hlavu na špalek.

Pokyne popravčímu, který jednou čistou ranou oddělí sekyrou hlavu od těla. Kat vezme hlavu do ruky a ukáže ji davu. Všichni k němu spěchají a chtějí si omočit šátek v královské krvi.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Royal Collection/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Historie
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Historie
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Historie
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
reklama
svět zločinu
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
záhady a tajemství
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává