Skip to content
reklama

Pomohlo otrokům při povstání na Haiti voodoo?

Po nebi se honí černá mračna a zemí otřásají mohutné hromy. Noc z 21. srpna 1791 je jako stvořená pro vypuknutí ďábelského běsnění. Haitští otroci, seskupení na úbočí hory, začínají do zlověstného rytmu bouře extaticky tancovat.

„Smrt pánům!“ zvolá jedna z otrokyň a nožem podřízne hrdlo praseti. Rituálem voodoo právě začíná haitská revoluce.

Když bílí plantážníci ve francouzské kolonii Saint-Domonigue na karibském ostrově Hispaniola obdrží na jaře 1790 výzvu od revolučního Národního shromáždění, aby udělili plná občanská práva i svobodným míšencům, uvědomí si, že revoluční Francie, jejíž ideály sami podporovali, již není na jejich straně.

Sami si chtějí rozhodovat o poměrech v kolonii. Než ale stihnou nalézt nějaké řešení, přichází vzpoura černých otroků, kteří se svým půl milionem hlav tvoří na ostrově drtivou většinu jeho obyvatel. Bělochů tu je jen asi 40 tisíc a míšenců 30 tisíc.

Masakr podle barvy. Kdo byl bílý, toho čekala smrt.

Kyje, hole, mačety

Obzor nad severním cípem ostrova v noci na 22. srpna 1791 osvítí varovná červená záře. Právě vypukla vzpoura otroků. „Destrukce a krveprolití se přehnaly přes plantáže na severních planinách. Francouzští vojáci, zmatení a neznalí oblasti, nepředstavovali žádný problém pro odhodlané tlupy otroků vyzbrojené mačetami, holemi, kyji a loučemi,“ píše přední dominikánský historik Lennox Honychurch (*1952). Koordinovanému útoku padne bezprostředně za oběť něco mezi tisícem a čtyřmi tisíci bělochů. Vypáleno je také asi 180 plantáží s cukrovou třtinou. Ve stejnou dobu dochází ke vzpouře i mezi svobodnými míšenci, tentokrát na západním pobřeží ostrova.

blank
Francouzská kolonie se rozkládala na západní části Hispanioly.

Zažehla vše lež?

Revoltu míšenců lze s ohledem na to, že jim plantážníci odepřeli plná občanská práva, pochopit. Otázkou však je, proč se ve stejnou dobu, nezávisle na vzpouře míšenců, vzbouřili i otroci. Různé zdroje se ve vysvětlení této skutečnosti liší.

Některé sice hovoří o tom, že se jednalo o přímou reakci na zmíněné odepření práv, ovšem to nedává příliš smyslu vzhledem k tomu, že míšenci sami byli vlastníky asi třetiny všech plantáží na ostrově.

Nejpravděpodobněji tak zní teorie, dle níž se mezi otroky dostala fáma, že Národní shromáždění v součinnosti s králem vydalo ještě jeden dekret. „Hovořilo se o královském dekretu, zatajovaném plantážníky, který měl otrokům udělit tři volné dny v týdnu.

Na základě této fámy měla vzpoura otroků jasný cíl, a to zavést získané právo,“ osvětluje nám situaci americký historik Alan Forest (*1945).

blank
Vůdce otrockého povstání Jean-Jacques Dessalines s useknutou hlavou bílé ženy.

Jak to bylo s panenkami?

Vzpoura otroků na dnešním Haiti bývá spojována ještě s jednou zvláštností. Původem afričtí otroci si vytvoří náboženskou kulturu známou jako voodoo, jež vychází jak z domorodého polyteismu, tak z vštěpovaného křesťanství.

Právě v předvečer vzpoury otroci na úbočí hory vykonají zvláštní voodoo rituál, při němž obětují prase a zapřísahají se boji za svobodu. Nejde však o žádné propichování panenek.

blank
Odprodání Louisiany (střední část dnešních USA) byl pro Francouze velmi špatný obchod.

Mění se strany

Válka trvá dlouhých 13 let a na jejím konci zůstane na 200 tisíc mrtvých otroků a 75 tisíc mrtvých Francouzů. Do jejího chaotického průběhu několikrát zasáhnou i světové mocnosti jako Španělé a Britové.

Kromě otroků tu však lze těžko rozeznat, kdo za co přesně bojuje, neboť otroci chvíli bojují se Španěly a Brity proti Francii, aby vzápětí otočili a bojovali proti nim. Spojí se zkrátka s tím, kdo jim zrovna v té chvíli slibuje svobodu.

Kapituluje i Napoleon

Zmatky a krveprolití skončí až po porážce francouzských vojsk vedených Napoleonem Bonapartem (1769–1821) v roce 1804. Bývalý otrok Jean Jacques Dessalines (1758–1806) pak vyhlásí na ostrově nezávislý stát Haiti.

Porážka v Karibiku má navíc výraznou dohru i na mezinárodní scéně. Napoleon se v důsledku porážky rozhodne stáhnout se ze západní polokoule a prodá Američanům masivní území tehdejšího teritoria Louisiana.

To Spojeným státům vtiskne dnešní geografické kontury. Vznik Haiti dodnes představuje vůbec první stát vzniklý ze vzpoury černých otroků.

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Recepty ze spíže
panidomu.cz

Recepty ze spíže

Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí,...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz

Klara Rott The Spa v...

Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo...
Případ Owena Parfitta: Paralyzovaný muž zmizel ze svého vozíčku!
enigmaplus.cz

Případ Owena Parfitta:...

Ochrnutý muž z britského Somersetu...
Chystá velkou pomstu! A co na to Bertramka?
nasehvezdy.cz

Chystá velkou pomstu! A co...

Dominika Gottová (47)...
Švagrová urputně usiluje o dědictví
skutecnepribehy.cz

Švagrová urputně usiluje...

Když se před rokem vdala za mého bratra,...
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz

Mystické Žluticko a...

Kraj živých vod vítá...
Odloudí nakonec Petruchová tátu od rodiny?
nasehvezdy.cz

Odloudí nakonec Petruchová...

Moderátorskou dvojici...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Zahradní hrobka: Oáza posledního odpočinku mesiáše?
enigmaplus.cz

Zahradní hrobka: Oáza...

Naším cílem je lokalita, které se přezdívá...
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz

Rosslynská kaple: Ukrývá...

Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a...
Studium biotechnologie učí, jak využít organismy a biomolekuly pro potřeby lidstva
21stoleti.cz

Studium biotechnologie učí,...

O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha