Nádherná příroda, čerstvý vzduch, horké prameny a klid. Tak vypadá relax v místě, které se může pochlubit bohatou historií i certifikovaným rekordem. O hotel v japonské prefektuře Jamanaši se stará více než jedno tisíciletí stále stejná rodina. Dnes ho provozuje už její 52. generace.
Není hotel jako hotel. Existují dokonce i takové, které hosté opouští s úlevou. Jsou také hotely průměrné, ale i luxusní anebo něčím výjimečné. Japonský hotel Nišijama Onsen Keiunkan na ostrově Honšú by se dal zařadit do obou kategorií. Je luxusní.
A je rozhodně výjimečný. Je totiž nejstarší na světě, což potvrzuje i zápis v Guinnessově knize rekordů. Je založen v roce 705 , tedy asi 300 let předtím, než Vikingové dorazili do Ameriky a více než 200 let před založením Anglického království.
Relax u horkých pramenů
Hotel je vyhlášený od svého prvopočátku. Během jeho přes 1300 let trvající historie se v něm vystřídá v řada vážených návštěvníků, od samurajů po významné politiky.
Traduje se, že zde pobýval i Iejasu Tokugawa (1543-1616), který zásadním způsobem ovlivnil politický vývoj země, když ustanovil šógunát Tokugawa nebo proslulý japonský vojevůdce Šingen Takeda (1521-1573).
A většina z nich zamířila do tohoto místa za termálními prameny, které zde vyvěrají.
Osvěžující lázeň
Z nich čerpají vodu i hotelové lázně. Hotel má čtyři venkovní a dva vnitřní bazény. Prameny obsahují sodík, dusičnan vápenatý a chlorid sodný.
Mají skvělé účinky při trávicích obtížích nejrůznějšího charakteru, svalových a kloubních bolestech i kožních problémech a napomáhají také k celkovému uvolnění organismu. Nejenom prameny však mají relaxační účinky na tělo i duši.
Tuto roli plní také prostředí, které hotel obklopuje. Jde o pohoří Akaiši, které s dalšími pohořími tvoří takzvané japonské Alpy.
Výlet k Fudži
Ve stejné oblasti, jako Nišijama Onsen Keiunkan se nachází také hora Fudži, nejvyšší hora Japonska a symbol této země s výškou 3776 metrů. V současnosti je považována za aktivní sopku, avšak s malou pravděpodobností erupce.
První dochovaný záznam o výbuchu pochází z roku 800 př. n. l., od té doby proběhlo několik dalších. Poslední zaznamenanou erupcí je tzv. Hóei v roce 1707, kdy město Edo (dnešní Tokio) pokryla vrstva popela. To je přitom od sopky vzdáleno zhruba 100 kilometrů.
Její vrchol je po většinu roku pokryt sněhem a skýtá malebný pohled. Kolem hory Fudži leží 5 jezer, které se nacházejí uprostřed svěžích lesů a jsou propojeny potůčky a vodopády.
V tradičním stylu
Hotel i dnes nabízí svým hostům ubytování v tradičním japonském stylu, doplněném typickými dekoracemi a uklidňujícími barvami. Výhled z oken poskytuje úchvatný pohled na okolní hory.
Zdejší restaurace je vyhlášená svými tradičními japonskými specialitami, především rybími pokrmy.
Zajímavostí je, že druhý nejstarší hotel na světě Hóši Ryokan, založený v roce 718 a vedený rovněž po generace stejnou rodinou se nachází pouhých zhruba 6 hodin jízdy odtud.