Skip to content

Podivná válka dvou měst v roce 1325: Bojuje se o obyčejné vědro na vodu

Napětí mezi severoitalskými městy Modena a Bologna by se dalo krájet. Každé z nich stojí za jiným papežem. Bologna chce na Svatém stolci Jana XXIII., Modena raději Passerina Bonacolsiho. Oba městští rivalové čekají na příležitost si to spolu vyřídit.

Ta přichází jedné podzimní noci roku 1325…

Severoitalské městské státy mezi sebou ve středověku soupeří. Důvodem rozepří je obvykle skutečnost, že některé stojí na straně vladaře, jiné podporují Svatého otce. V případě Modeny pak jsou ve hře dva konkurenti rovnou na Petrově stolci.

Mezi sebou se utkají občané dvou znepřátelených italských měst: Modeny a Boloně.

Krádež za tmy “Pst, ticho!,” dávají si prst na ústa modenští vojáci. Skupina se za tmy plíží nepřátelským městem. Konečně se pod rouško tmy dostanou k cíli. Ukradnou vědro, které slouží k nabírání vody u hlavní studny v centru Boloně.

“To je urážka. Chceme džber zpátky!,” rozčilují se boloňští. Obyvatelé Modeny si z nich tropí posměšky a odmítnou ukradené vědro vrátit.

Bojovat se může i o takovou maličkost, jako je obyčejné vědro od studny.

Když se vymstí organizace Rivalové z Boloně jdou pomstít svoji čest. Armády obou měst se na konec střetnou 15. listopadu 1325 v bitvě u Zappolina poblíž Boloně. Na jedné straně stojí 7000 modenských žoldnéřů, na druhé straně 32 000 boloňských bojovníků.

Početní převaha přeje boloňským. Jenže organizace jejich vojska hodně pokulhává, a to se jim na konec vymstí.

Do Boloně se vplížili nepřáteští vojáci za účelem lupu.

Replika se nachází na radnici Zvítězí modenští pod vedením samotného Passerina Bonacolsiho, agenta vévody Ludvíka IV. Bavora. Boloňské vojsko doslova dotlačí k městským hradbám.

Vědro z Boloně, o které se bojovalo, mají dodnes na památku na modenské radnici.

Už nemají kam ustupovat. Na památku slavného vítězství si dodnes uchovávají originál vědra v muzeu Camerino dei Confirmati na radnici, repliku kbelíku jev modenské katedrále Duomo San Geminiano.

Foto: reddit.com, wikipedia.org, MilitaryHistoryNow.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …