Skip to content

Po desetiletí nečitelnou šifru rozluštil mladý student

Irský student bez větší námahy rozluštil náboženský test, s kterým si desetiletí lámali hlavu i největší kapacity v oboru.

Autorem záhadného textu byl významný teolog Andrew Fuller, který text napsal ve zvláštní, zkrácené formě, které se až do nyní nikomu nepodařilo porozumět.

Fuller se narodil v roce 1754 a patřil mezi ty nejproslulejší světové teology, o jehož služby univerzity sváděly neúprosné boje a také mu udělovali mnoho čestných doktorátů. Fuller je autorem mnoha zásadních prací v oboru, které jsou aktuální dodnes.

Jeho prvotní práce však zatím zůstaly neprozkoumány. A to právě kvůli kódovanému písmu, které Fuller používal.

Kód prolomil až vysokoškolský student Jonny Woods, který tak učinil pomocí srovnání jediného textu, který byl nalezen v zakódované, a také nezakódované podobě. “Když za mnou Jonny přišel, že text rozluštil, nemohl jsem tomu uvěřit,” popsal univerzitní profesor Steve Holmes. “Fuller je vůdčí osobností, téměř svatým, pro některé ostatní teology a také věřící. Přečíst si jeho text, který si před tím nikdy nikdo nepřečetl je moment, pro který akademici žijí,” dodal. Výzkumný tým na univerzitě nyní pracuje na překladu všech zakódovaných Fullerových děl.

Foto: bbc.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …