Domů     Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní

Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt.

Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti!

V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké škály barev, velikostí, tvarů i podob této oblíbené hračky. Klasičtí hnědí medvídci jsou tak považováni spíše za dotek minulých dob a nejčastěji se s nimi setkáme ve starožitnictvích, bazarech nebo sbírkách.

Šlechetný prezident

Tyto starosvětské figurky se svým vzezřením také mnohem více podobají živým medvědům. Je to proto, že jejich historie (aspoň na druhé straně Atlantského oceánu) svým způsobem začíná v americké divočině.

V listopadu roku 1902 se prezident Theodore Roosevelt (1858-1919) vypraví na lov a má jeden velký cíl: ulovit medvěda.

Traduje se, že poté, co první muž USA několik dní bloudí lesy, aniž by na toto zvíře narazil, jeho společníci se psy takřka uštvou medvěda a zraněné zvíře na pokraji sil přivážou ke stromu, aby si prezident mohl splnit přání.

Ten ale znechuceně odmítne zabít bezbranného medvěda sám. „Lovil jsem zvěř po celé Americe a jsem hrdý na to, že jsem lovec.

Ale nemohl bych na sebe být pyšný, kdybych zastřelil starého, unaveného, opotřebovaného medvěda, který je přivázaný ke stromu,“ řekne tehdy a nařídí, aby ho zkušení lovci šetrně utratili.

Obrázek prezidenta na lovu se stal inspirací k výrobě plyšového medvídka.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Obrázek prezidenta na lovu se stal inspirací k výrobě plyšového medvídka.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Říkejme mu Teddy…

Zpráva o Rooseveltově kroku se rychle rozšíří a objeví se i v médiích. Například deník Washington Post zachytí tuto scénu hned na několika ilustracích.

Redakční karikaturista Clifford K. Berryman (1869-1949) na jedné z nich namaluje prezidenta s drobným medvědem s vykulenýma očima a roztomilým, takřka dětským obličejem.

Majitel cukrárny v newyorském Brooklynu Morris Michtom (1869-1938) se inspiruje tímto obrázkem a požádá svou manželku Rose, aby podle něj ušila plyšovou verzi medvěda. Umístí figurku do výlohy a prakticky obratem ji prodá.

A tak jich jeho manželka vyrábí stále více a protože poptávka převyšuje množství, které je sama schopná ušít, pomáhá jí po nocích i sám Michtom. Ale ani to nestačí, takže už v roce 1903 zahájí vlastní tovární výrobu.

Podnikavý obchodník pojmenuje hračky Teddy Bear (medvídek Teddy) podle zdrobněliny prezidentova křestního jména, kterou však prý Roosevelt ve skutečnosti nesnášel.

Originál jednoho z prvních Michtomových medvídků z roku 1903 je dnes vystaven v americkém Smithsonově institutu. Kdysi patřil rodině T. Roosevelta.(Foto: Smithsonian Museum of Natural History / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Originál jednoho z prvních Michtomových medvídků z roku 1903 je dnes vystaven v americkém Smithsonově institutu. Kdysi patřil rodině T. Roosevelta.(Foto: Smithsonian Museum of Natural History / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Medvídci místo dětí

Zhruba v té samé době nezávisle na americkém trhu začne nabízet své vlastní medvídky rovněž německá společnost Steiff. Jejich rozkošná hračka se také stane senzací a dnes jsou výrobky této značky považovány za ikonické.

V zámoří Michtomova společnost vzkvétá a medvídci jsou stále větším trhákem. K jejich další slávě pomůže i to, že Theodore Roosevelt nasadí roztomilého jmenovce jako maskota ve své kampani za znovuzvolení do Bílého domu, kde také medvídka slavnostně vystaví.

To vede k tomu, že v roce 1906 se na Manhattanu v New Yorku v jediném obchodě prodá více než 60 000 kusů této hračky a brzy dokonce i společnost Steiff přijme americké jméno pro své medvídky. Ale ne všichni jsou tak nadšení.

Několik společenských komentátorů považuje plyšové medvídky za škodlivé: obávají se, že některé dívky by mohly upřednostňovat plyšová zvířátka před panenkami, což potlačí jejich mateřské pudy a nakonec to povede k bezdětným manželstvím.

Tento medvídek je replika úplně prvního modelu firmy Steiff. Originál se nedochoval.(Foto: MatthiasKabel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Tento medvídek je replika úplně prvního modelu firmy Steiff. Originál se nedochoval.(Foto: MatthiasKabel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Vzhůru do války!

V roce 1907 například reverend Michael G. Esper z amerického státu Michigan varuje věřící, že

„móda nahrazování starých dobrých panenek našeho dětství strašlivou obludností známou jako plyšový medvídek povede k poklesu porodnosti“ a celá záležitost rozvíří veřejné mínění.

Naštěstí ne všichni sdílejí podobnou paranoiu a přes různé plamenné projevy se medvídci stávají stále oblíbenější hračkou. Oproti USA se ale v Evropě podobné akce aktivistů nekonají.

Na obou kontinentech pomohou plyšoví medvídci nasytit rostoucí poptávku po zboží pro děti. A v následujících několika desetiletích se tyto hračky stanou zdrojem útěchy v nelehkých časech a to dokonce i pro ty, kteří mají dětství dávno za sebou.

Příkladem mohou být vojáci v obou světových válkách, kteří s sebou nosí v batozích vlastní „plyšáky“. A jejich popularita neklesá ani dnes. Více než sto let po jejich debutu si s nimi hrají děti a dospělí si dělají sbírky.

Vůbec největší kolekci plyšových medvídků na světě dala dohromady Istvánné Arnóczki (*1958) z Maďarska. Čítá 20 367 větších i menších kousků! Pro zajímavost: odborný výraz pro milovníky a sběratele medvídků je arktofil.

Vojáci si brali medvídky do války jako maskoty.(Foto: P.H.F. Tovey / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Vojáci si brali medvídky do války jako maskoty.(Foto: P.H.F. Tovey / commons.wikimedia.org / volné dílo)

V knihách, písních i filmech

Medvídci si brzy najdou stabilní místo i v literatuře a popkultuře. K těm nejslavnějším patří Medvídek Pú.

Postava je inspirována plyšovou hračkou, kterou anglický spisovatel Alan Alexander Milne (1882-1956) koupí svému malému synkovi, a také živým medvědem, se kterým se setkají v londýnské zoo.

První příběh se objeví o Vánocích v roce 1925 v londýnském deníku Evening News a hned v následujícím roce vychází první kniha ze série o medvídkovi Pú a jeho přátelích.

Příběhy tohoto chlupáče a jeho zvířecí party okouzlí další generace čtenářů i filmařů.

A když v roce 1957 Elvis Presley (1935-1977) přijde s písní (Let Me Be Your) Teddy Bear, je z ní v USA hit, který se na prvních příčkách hitparád udrží 7 týdnů a zpěvák je zavalený tisíci plyšových medvídků od svých obdivovatelek.

Jen o rok později vychází ve Spojeném království dětská kniha Medvěd jménem Paddington, kde je hlavním hrdinou medvídek ve starém klobouku s otlučeným kufrem a nekonečnou láskou k sendvičům s marmeládou.

Stane se tak oblíbenou postavou, že plyšová hračka s podobou medvídka Paddingtona je vybrána jako úplně první předmět, který v roce 1994 Britové pošlou do Francie právě dokončeným tunelem pod Lamanšským průlivem.

A nedlouho před svou smrtí s ním natočí roztomilé video i britská královna Alžběta II. (1926-2022). Můžete se na něj podívat na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=7UfiCa244XE

Víte, že…

… po potopení Titaniku v roce 1912 vyrobí firma Steiff sérii černých medvídků s rudýma očima k uctění památky obětí neštěstí? Figurky jsou dnes ceněnou sběratelskou raritou.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay, Titulka (Foto: Congerdesign / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h