Domů     Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní

Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt.

Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti!

V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké škály barev, velikostí, tvarů i podob této oblíbené hračky. Klasičtí hnědí medvídci jsou tak považováni spíše za dotek minulých dob a nejčastěji se s nimi setkáme ve starožitnictvích, bazarech nebo sbírkách.

Šlechetný prezident

Tyto starosvětské figurky se svým vzezřením také mnohem více podobají živým medvědům. Je to proto, že jejich historie (aspoň na druhé straně Atlantského oceánu) svým způsobem začíná v americké divočině.

V listopadu roku 1902 se prezident Theodore Roosevelt (1858-1919) vypraví na lov a má jeden velký cíl: ulovit medvěda.

Traduje se, že poté, co první muž USA několik dní bloudí lesy, aniž by na toto zvíře narazil, jeho společníci se psy takřka uštvou medvěda a zraněné zvíře na pokraji sil přivážou ke stromu, aby si prezident mohl splnit přání.

Ten ale znechuceně odmítne zabít bezbranného medvěda sám. „Lovil jsem zvěř po celé Americe a jsem hrdý na to, že jsem lovec.

Ale nemohl bych na sebe být pyšný, kdybych zastřelil starého, unaveného, opotřebovaného medvěda, který je přivázaný ke stromu,“ řekne tehdy a nařídí, aby ho zkušení lovci šetrně utratili.

Obrázek prezidenta na lovu se stal inspirací k výrobě plyšového medvídka.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Obrázek prezidenta na lovu se stal inspirací k výrobě plyšového medvídka.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Říkejme mu Teddy…

Zpráva o Rooseveltově kroku se rychle rozšíří a objeví se i v médiích. Například deník Washington Post zachytí tuto scénu hned na několika ilustracích.

Redakční karikaturista Clifford K. Berryman (1869-1949) na jedné z nich namaluje prezidenta s drobným medvědem s vykulenýma očima a roztomilým, takřka dětským obličejem.

Majitel cukrárny v newyorském Brooklynu Morris Michtom (1869-1938) se inspiruje tímto obrázkem a požádá svou manželku Rose, aby podle něj ušila plyšovou verzi medvěda. Umístí figurku do výlohy a prakticky obratem ji prodá.

A tak jich jeho manželka vyrábí stále více a protože poptávka převyšuje množství, které je sama schopná ušít, pomáhá jí po nocích i sám Michtom. Ale ani to nestačí, takže už v roce 1903 zahájí vlastní tovární výrobu.

Podnikavý obchodník pojmenuje hračky Teddy Bear (medvídek Teddy) podle zdrobněliny prezidentova křestního jména, kterou však prý Roosevelt ve skutečnosti nesnášel.

Originál jednoho z prvních Michtomových medvídků z roku 1903 je dnes vystaven v americkém Smithsonově institutu. Kdysi patřil rodině T. Roosevelta.(Foto: Smithsonian Museum of Natural History / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Originál jednoho z prvních Michtomových medvídků z roku 1903 je dnes vystaven v americkém Smithsonově institutu. Kdysi patřil rodině T. Roosevelta.(Foto: Smithsonian Museum of Natural History / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Medvídci místo dětí

Zhruba v té samé době nezávisle na americkém trhu začne nabízet své vlastní medvídky rovněž německá společnost Steiff. Jejich rozkošná hračka se také stane senzací a dnes jsou výrobky této značky považovány za ikonické.

V zámoří Michtomova společnost vzkvétá a medvídci jsou stále větším trhákem. K jejich další slávě pomůže i to, že Theodore Roosevelt nasadí roztomilého jmenovce jako maskota ve své kampani za znovuzvolení do Bílého domu, kde také medvídka slavnostně vystaví.

To vede k tomu, že v roce 1906 se na Manhattanu v New Yorku v jediném obchodě prodá více než 60 000 kusů této hračky a brzy dokonce i společnost Steiff přijme americké jméno pro své medvídky. Ale ne všichni jsou tak nadšení.

Několik společenských komentátorů považuje plyšové medvídky za škodlivé: obávají se, že některé dívky by mohly upřednostňovat plyšová zvířátka před panenkami, což potlačí jejich mateřské pudy a nakonec to povede k bezdětným manželstvím.

Tento medvídek je replika úplně prvního modelu firmy Steiff. Originál se nedochoval.(Foto: MatthiasKabel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Tento medvídek je replika úplně prvního modelu firmy Steiff. Originál se nedochoval.(Foto: MatthiasKabel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Vzhůru do války!

V roce 1907 například reverend Michael G. Esper z amerického státu Michigan varuje věřící, že

„móda nahrazování starých dobrých panenek našeho dětství strašlivou obludností známou jako plyšový medvídek povede k poklesu porodnosti“ a celá záležitost rozvíří veřejné mínění.

Naštěstí ne všichni sdílejí podobnou paranoiu a přes různé plamenné projevy se medvídci stávají stále oblíbenější hračkou. Oproti USA se ale v Evropě podobné akce aktivistů nekonají.

Na obou kontinentech pomohou plyšoví medvídci nasytit rostoucí poptávku po zboží pro děti. A v následujících několika desetiletích se tyto hračky stanou zdrojem útěchy v nelehkých časech a to dokonce i pro ty, kteří mají dětství dávno za sebou.

Příkladem mohou být vojáci v obou světových válkách, kteří s sebou nosí v batozích vlastní „plyšáky“. A jejich popularita neklesá ani dnes. Více než sto let po jejich debutu si s nimi hrají děti a dospělí si dělají sbírky.

Vůbec největší kolekci plyšových medvídků na světě dala dohromady Istvánné Arnóczki (*1958) z Maďarska. Čítá 20 367 větších i menších kousků! Pro zajímavost: odborný výraz pro milovníky a sběratele medvídků je arktofil.

Vojáci si brali medvídky do války jako maskoty.(Foto: P.H.F. Tovey / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Vojáci si brali medvídky do války jako maskoty.(Foto: P.H.F. Tovey / commons.wikimedia.org / volné dílo)

V knihách, písních i filmech

Medvídci si brzy najdou stabilní místo i v literatuře a popkultuře. K těm nejslavnějším patří Medvídek Pú.

Postava je inspirována plyšovou hračkou, kterou anglický spisovatel Alan Alexander Milne (1882-1956) koupí svému malému synkovi, a také živým medvědem, se kterým se setkají v londýnské zoo.

První příběh se objeví o Vánocích v roce 1925 v londýnském deníku Evening News a hned v následujícím roce vychází první kniha ze série o medvídkovi Pú a jeho přátelích.

Příběhy tohoto chlupáče a jeho zvířecí party okouzlí další generace čtenářů i filmařů.

A když v roce 1957 Elvis Presley (1935-1977) přijde s písní (Let Me Be Your) Teddy Bear, je z ní v USA hit, který se na prvních příčkách hitparád udrží 7 týdnů a zpěvák je zavalený tisíci plyšových medvídků od svých obdivovatelek.

Jen o rok později vychází ve Spojeném království dětská kniha Medvěd jménem Paddington, kde je hlavním hrdinou medvídek ve starém klobouku s otlučeným kufrem a nekonečnou láskou k sendvičům s marmeládou.

Stane se tak oblíbenou postavou, že plyšová hračka s podobou medvídka Paddingtona je vybrána jako úplně první předmět, který v roce 1994 Britové pošlou do Francie právě dokončeným tunelem pod Lamanšským průlivem.

A nedlouho před svou smrtí s ním natočí roztomilé video i britská královna Alžběta II. (1926-2022). Můžete se na něj podívat na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=7UfiCa244XE

Víte, že…

… po potopení Titaniku v roce 1912 vyrobí firma Steiff sérii černých medvídků s rudýma očima k uctění památky obětí neštěstí? Figurky jsou dnes ceněnou sběratelskou raritou.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay, Titulka (Foto: Congerdesign / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
záhady a tajemství
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při