Domů     Plán židovské pomsty za holokaust: 6 milionů mrtvých Němců
Plán židovské pomsty za holokaust: 6 milionů mrtvých Němců
9.10.2019

Řada přeživších Židů se po skončení druhé světové války domnívala, že Němci nebyli za zavraždění 6 milionů jejich druhů dostatečně potrestáni. Prahli po pomstě.

Vznikla proto vojenská skupina, která vytvořila plán, na jehož konci mělo stát 6 milionů mrtvých Němců. Co zamýšleli a proč jejich záměr nevyšel?

Termín holokaust (naprosté zničení, masakr), ač může být uplatňován k pojmenování jakéhokoli vyvražďování nevinných obětí, je nejčastěji spojován s nacistickým vyhlazováním nežádoucích etnických, náboženských a politických skupin, především Židů.

Právě pro ty představoval holokaust praktickou aplikaci „konečného řešení židovské otázky“, na jejímž konci mělo být úplné vyhlazení židovské populace. V koncentračních táborech třetí říše zahynulo na 6 milionů židů.

Během války zemřelo na 6 milionů židů.
Během války zemřelo na 6 milionů židů.

Slepá spravedlnost

Mezi 20. listopadem 1945 a 1. říjnem 1946 probíhal tzv. Norimberský proces. Ten vedli Spojenci (Spojené státy, Sovětský svaz, Francie a Británie) proti hlavním představitelům nacistického Německa.

Bylo při něm souzeno 24 největších zrůd, jež se na vyhlazování židovského i dalšího obyvatelstva podílely. Ovšem těm, kteří si prošli hrůzami koncentračních táborů, tato náhražka spravedlnosti satisfakci nepřinesla.

Proč nebyli potrestáni ti, kteří tábory smrti řídili, ti, kteří vraždili nevinné, včetně žen a dětí, v plynových komorách, a ti, kdo páchali masové popravy?

Při Norimberském procesu byli souzeni ty největší zrůdy.
Při Norimberském procesu byli souzeni ty největší zrůdy.

Židé se musejí pomstít sami

Má se za to, že v poválečném západním Německu zůstalo asi 13,2 milionu bývalých členů NSDAP (Hitlerovy národně socialistické dělnické strany). Obviněno jich bylo méně něž 3,5 milionu, přičemž u 2,5 milionu z nich ani nedošlo k procesu.

Nejpřísnějšími tresty byla konfiskace majetku a nemožnost pracovat ve státní správě. Není proto divu, že se zformovala židovská skupina, která se rozhodla vzít spravedlnost do svých rukou.

Skupina vzala spravedlnost do svých rukou.
Skupina vzala spravedlnost do svých rukou.

Vyhledáme nacisty i členy SS

Dam Jehudi Nakam (neboli Židovská krev bude pomstěna) byla vojenská skupina, působící po válce ve střední a východní Evropě. Soustředila se na vyhledávání bývalých nacistů a členů SS (ochranného oddílu NSDAP).

Poté co byl nějaký nalezen, jej členové skupiny několik týdnů sledovali. Když byl identifikován oběťmi, v převlečení za vojenskou policii jej unesli a odvezli na odlehlé místo (les, garáž), kde zasedl tribunál, který rozhodl o trestu. Ten byl okamžitě vykonán, a to oběšením nebo injekcí kerosinu.

Skupina hledala hlavně bývalé nacisty a členy SS.
Skupina hledala hlavně bývalé nacisty a členy SS.

Oko za oko, zub za zub

V rámci Nakamu se vyčlenila speciální skupina, která si říkala Nokim neboli Mstitelé. V jejím čele stál Aba Kovner (1918–1987), litevský partyzánský vůdce židovského původu, který se později stal významným izraelským básníkem.

Kovnerovi nepřišly akce pořádané členy Nakamu dostatečné. Chtěl, aby platilo, stejně jako ve starověké Mezopotámii: Oko za oko, zub za zub. Hlásal, že smrt 6 milionů Židů odčiní jen a pouze 6 milionů mrtvých Němců. Začal proto osnovat plán pomsty.

Mstitelé se chtěli pomstít a zabít stejný počet Němců.
Mstitelé se chtěli pomstít a zabít stejný počet Němců.

Zabijme 6 milionů Němců!

Mstitelé vymysleli, že otráví vodu v pěti velkých německých městech. Chtěli do vodovodního potrubí v Norimberku, Výmaru, Hamburku, Frankfurtu a Mnichově nasypat jed, který by všechny Němce otrávil.

Začali studovat, kudy trubky s vodou vedou a kam bude nejlepší umístit jed. Přípravy na smrtonosnou akci byly ukončeny v srpnu 1945. Obstarání jedu, který by byl účinný i při nízkých koncentracích, se ujal sám vůdce skupiny Mstitelů, Aba Kovner.

Pro případ, že by tento plán selhal, disponoval ještě záložním, tzv. plánem B, podle kterého měli být otráveni němečtí vězni.

Němečtí vězni měli být otráveni jedem.
Němečtí vězni měli být otráveni jedem.

Pro požehnání i jed do Palestiny

V září 1945 se Kovner vypravil do Palestiny, aby od tamních sionistických představitelů získal morální podporu pro svůj čin, i silný jed.

Nejprve se, podle pozdějšího svědectví Josepha Harmatze (1925–2016), jednoho ze Mstitelů, setkal s Davidem Benem Guionem (1886–1973), budoucím prvním izraelským premiérem, který však Kovnerův plán odsoudil.

Poté se vůdce Mstitelů střetl s uznávaným chemikem a pozdějším prvním prezidentem Izraele Chajimem Weizmannem (1874–1952).

Weizmann plán otravy odsouhlasil.
Weizmann plán otravy odsouhlasil.

Vlivní vědci zapleteni do masového vraždění?

Když mu Kovner prozradil, že potřebuje jed na otrávení nacistů ve vězení, Weizmann jeho plán podpořil – zřejmě aby ho mohl „řídit“ a zabránit mu v hromadné vraždě. O tom, že se chystá zabít miliony běžných Němců otrávenou vodou, se mu ale Aba nezmínil.

Weizmann odkázal Kovnera na Efrajima Kacira (1916–2009), předního izraelského vědce a rovněž budoucího prezidenta Izraele (v letech 1973 až 1978). Ten mu jed opatřil, jednalo se o arzenik.

Na Kovnerovi bylo, aby ho úspěšně dopravil do Evropy, což se mu ale nepodařilo. Proč?

Kovnera zavřeli a na jeho manželce bylo spustit plán B.
Kovnera zavřeli a na jeho manželce bylo spustit plán B.

Kdo zradil?

V prosinci 1945 se Aba Kovner, vybavený dvěma kanystry s jedem, plavil z egyptské Alexandrie do francouzského Toulonu, ale cestou byl zatčen. Jed skončil v moři a Kovner na čtyři měsíce ve vězení.

Udal ho někdo z vysokých vojenských kruhů budoucího Izraele, neboť se bál, že takovýto rozsáhlý masakr by mohl ohrozit vznik samostatného izraelského státu. Je nepravděpodobné, že by o tom Weizmann nevěděl.

Před svým uvězněním Kovner ještě stačil zaslat vzkaz své manželce a spolupracovnici Vitce Kempnerové (1920–2012) aby spustila plán B.

Spojenci drželi
Spojenci drželi

Plán B musí vyjít

Bez jedu i vůdce se skupina Nokim ocitla ve svízelné situaci a musela od svého plánu na otrávení 6 milionů Němců ustoupit. Nehodlala se ale vzdát úplně.

Ještě byl v záloze plán B. Arzenik se Mstitelům podařilo znovu obstarat, a to od židovského chemika z italského Milána.

Novým cílem jejich útoku se stali němečtí vězni v táborech Dachau a Stalag XIII., kde mělo být Spojenci drženo 30 a 15 tisíc bývalých příslušníků SS. Jak je však otrávit?

V táboře se měl otrávit chleba.
V táboře se měl otrávit chleba.

Podaří se otrávit nacistické vězně?

Mstitelům se podařilo infiltrovat do tábora Dachau, ale zanedlouho byli odhaleni.

Velitel akce Joseph Harmatz proto rozhodl, že se zaměří pouze na tábor Stalag XIII. Členové Nokimu zjistili, že veškeré jídlo pro tamní vězně je připravováno přímo v táboře až na chléb, který je dovážen z norimberské pekárny.

Jeden ze Mstitelů, Leipke Diestel, se v ní proto nechal zaměstnat.

Otravu skupina naplánovala na 13. dubna 1946. Měla být spojena i s ozbrojeným útokem na sídlo tribunálu, kde probíhaly procesy s nacistickými zločinci, ale kvůli silným bezpečnostním opatřením doprovázejícím soudní jednání od něj Mstitelé nakonec upustili.

Skupina nakonec otrávila jen 3000 chlebů.
Skupina nakonec otrávila jen 3000 chlebů.

Křupavý chléb pro nacisty

Dne 12. dubna 1946 vpustil Leipke Diestel do pekárny další dva členy skupiny, kteří se v objektu schovali. Když v ní osaměli, pustili se do díla. Směsí lepidla, arzeniku, mouky a vody potírali chleby určené pro bývalé nacisty.

Když je nad ránem vyrušili strážní, mysleli si, že jde o zloděje, na místě ale nenalezli nic podezřelého. Kvůli tomu se podařilo kontaminovat „jen“ 3000 chlebů, i tak ale Mstitelé předpokládali, že by jimi mohli otrávit až 13 000 Němců.

Na následky otravy nakonec nikdo nezemřel.
Na následky otravy nakonec nikdo nezemřel.

Kolik lidí zemřelo?

Když byl chléb rozdán zajatcům, po jeho požití se u nich začaly projevovat příznaky otravy. Druhý den po incidentu se ale v tisku objevily zprávy, že hospitalizováno muselo být jen 207 vězňů a na následky otravy nikdo nezemřel.

Mstitelé zřejmě nanesli na chleby příliš tenkou vrstvu arzeniku, proto otrava nebyla smrtelná, i když ve hře je samozřejmě i varianta, že skutečné počty obětí byly zatajeny. Akce každopádně skončila nezdarem.

Žádný další pokus větších rozměrů už se pod hlavičkou Nakamu neuskutečnil a sama organizace se následně roku 1950 rozpadla.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
Historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
reklama
historie
Proč se mladý Karel IV. hádal se svým otcem?
Když se Karel IV. snaží roku 1335 řešit spory s polským králem Kazimíre III. Velikým a římským císařem Ludvíkem IV. Bavorem, ještě v předvečer všech jednání a radovánek málem došlo k ostrému konfliktu mezi ním a otcem. Proradní šlechtici a rádcové chodí za Janem a připomínají mu: „Pane, mějte se na pozoru! Váš syn má v království mnoho vašich […]
Španělská chřipka: Virus, který si vybere špatného muže
Některé nemoci jsou jen nepříjemné. Jiné se ve formě epidemií přeženou světem, zanechají po sobě miliony mrtvých a v historii nepřehlédnutelnou šlápotu. Některé z nich však svět ovlivní způsobem, který není na první pohled patrný. Zatímco První světové válce dochází dech a pomalu se chýlí ke konci, epidemie zmutovaného chřipkového viru H1N1 na síle nabírá (podrobně jste […]
Německá letecká esa: Někteří měli devět životů jako kočky
Letoun Messerschmitt Me 262 pálí 24. dubna 1945 v prostoru bavorského Donauwörthu proti americkým bombardérům B-26. Pilotuje ho Günther Lützow (1912–1945), který si už připsal 108 sestřelů. Z této akce se už ale nevrátí. Jeho letoun ani tělo se nenajdou. Ve chvíli, kdy Adolf Galland (1912–1996) dostal od svého otce k 19. narozeninám kluzák, bylo o jeho osudu […]
Osudy československých letců za 2. světové války: Nepřátele posílali na onen svět jako na běžícím pásu
Nejstarším bardem mezi našimi letci se stává Alois Vašátko (1908–1942). Když prchá do Polska, v životopise má už deset let vojenské služby. Zničí 15 nepřátelských letounů, než mu návrat na zem překazí německý Focke-Wulf Fw 190. František Peřina (1911–2006) reprezentoval vlast už v roce 1937 na letecké přehlídce v Curychu. I když v bojích s Němci strávil jen chvilku, protože […]
reklama
svět zločinu
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Místo manželky dcera: Sousedé o vězněné a znásilňované dívce vědí!
Bílá košile s krátkým rukávem působí na odlehlém ostrůvku u brazilských břehů až nepatřičně. Pojišťovací agent stáhne obočí. „Tam raději nechoďte. Co mu odešla žena, nevede to dobře…,“ varují ho místní, když se chystá zamířit na nedalekou farmu. Rozuzlení případu, který bude právem srovnáván s kauzou Rakušana Josefa Fritzla, je na dosah.  Píše se rok 2010. Muž […]
Somálští piráti útočí
Skupina somálských pirátů přepadá v únoru 2011 malou jachtu Quest se čtyřmi Američany na palubě. Chce ji odtáhnout a vyjednávat o výkupném. Když ale jednání selžou, rozhodnou se Somálci posádku unesené jachty zabít. Americké námořnictvo to však nenechá bez odezvy… Manželé Jean a Scott Adamovi z americké Kalifornie se rozhodují splnit si na stará kolena […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet