Skip to content
reklama
reklama blank

Pět největších průšvihů při udělování „Nobelovek“: Dostal cenu terorista?

blank

Nobelova cena je zřejmě nejprestižnějším oceněním, jaké lidstvo zná. Ale i zde občas dochází k přešlapům, které jsou mnohdy patrné až s odstupem času.

Ať už s jejím udělením nebo naopak neudělením.

2
Mahátmá Gandhí

Gándhí bez Nobelovky Ačkoli byl nominován pětkrát, nedostal indický duchovní vůdce Mahátma Gándhí nikdy Nobelovu cenu za mír. V roce 2006 ředitel Nobelova institutu Geir Lundestad řekl: „Největším opomenutím v naší 106leté historii je nepochybně to, že Mahátma Gándhí nikdy nedostal Nobelovu cenu za mír.

Gándhí se bez Nobelovy ceny za mír mohl obejít. Jestli se Nobelův výbor obejde bez Gándhího, to je otázka,“ dodal. Paradoxně v roce 1948, kdy byl Gándhí zabit, výbor odmítl udělit cenu za mír, protože „nebyl k dispozici žádný vhodný žijící kandidát“.

3
Lobotomie vedla k poškození pacientů.

Lobotomie jako věda V roce 1949 dostal Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii portugalský neurolog António Egas Moniz za metodu prefrontální lobotomie. Při tomto zákroku je přerušeno spojení v části mozku zvané prefrontální kůra u duševně nemocných pacientů, osob trpících depresí nebo lidí s poruchami učení.

Protože tento zákrok může pacienta přivést do vegetativního stavu, jsou v současnosti lobotomie považovány za hrubě neetické. Moniz poprvé začal provádět lobotomie na lidech v roce 1936. Výsledky na prvních 40 pacientech označil za „slušné“ a tvrdil: „Prefrontální leukotomie (jeho termín pro lobotomii) je jednoduchá operace, vždy bezpečná, která může být v budoucnu účinnou chirurgickou léčbou v některých případech duševních poruch.“

Yasser Arafat
Jásir Arafat

Cena pro teroristu V roce 1994 dostali Nobelovu cenu za mír izraelský premiér Jicchak Rabin, izraelský ministr zahraničí Šimon Peres a vůdce Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásir Arafat za snahu vyjednat mír mezi Izraelem a Palestinci při sérii setkání, která se konala rok předtím v Oslu.

Prestižní ocenění získali navzdory tomu, že se jim nepodařilo na těchto schůzkách dosáhnout žádné životaschopné dohody. Historik Burton Feldman ve své knize The Nobel Prize: A History of Genius, Controversy, and Prestige napsal, že když pětičlenný výbor odhlasoval Nobelovu cenu za mír pro Arafata, jeden z jeho členů okamžitě rezignoval a „veřejně odsoudil Arafata coby teroristu“.

5
Velcí spisovatelé se ceny nikdy nedočkali.

Literární vyděděnci Zakladatel Nobelových cen Alfred Nobel ve své závěti uvedl, že cena za literaturu by měla být udělena autorovi, který „na literárním poli stvořil nejvýznačnější dílo v ideálním duchu“. V počátečních letech existence ceny (1901 až 1912) výbor interpretoval tento požadavek tím, že cenu uděloval významným spisovatelům hájícím ušlechtilý idealismus. Z tohoto důvodu výbor neuznal některé z nejrenomovanějších tvůrců té doby – a pochopitelně všech dob jakbysmet – jako byl James Joyce, Lev Nikolajevič Tolstoj, Anton Pavlovič Čechov, Marcel Proust, Henrik Ibsen nebo Mark Twain, jejichž díla byla považována za pesimistická a antiutopická.

Tito literární velikáni zemřeli, než výbor zmírnil interpretaci Nobelova testamentu a začal jeho slova vykládat jako „dílo trvalého literárního významu“.

6
Mendělejevova periodická tabulka.

Mendělejevova tabulka Periodická tabulka prvků je jedním z nejužitečnějších – a nepochybně i nejslavnějších – nástrojů chemie. Zásadním přínosem bylo, že ruský chemik Dmitrij Mendělejev seřadil prvky podle hmotnosti jejich atomů.

S využitím tabulky Mendělejev odvodil mnoho užitečných závěrů o podstatě hmoty, a byl dokonce s udivující přesností schopen předpovědět objev a vlastnosti deseti dosud neznámých prvků, pro něž nechal v tabulce místo.

Navzdory skutečnosti, že Mendělejev žil až do roku 1907, tedy ještě šest let po začátku udělování Nobelovy ceny za chemii, nikdy ji nedostal. Podle knihy The Road to Stockholm: Nobel Prizes, Science, and Scientists autor István Hargittai tvrdí, že důvodem byly zákulisní machinace jednoho z členů výboru, který s Mendělejevovou prací nesouhlasil.

Foto: elombligodelsueno, Guardian, wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Španělské churros s čokoládou
tisicereceptu.cz

Španělské churros s čokoládou

Chutnají jako české koblihy, ale jsou křupavější. Churros...
Čtvrtý mušketýr v avantgardním plášti DS
epochalnisvet.cz

Čtvrtý mušketýr v...

Pařížská avantgarda má nového člena „high...
Jahody a bubliny: Odměna pro rodiče a děti za vysvědčení v La Bottega Oaks Deli Bistro
iluxus.cz

Jahody a bubliny: Odměna pro...

Konec školního roku a letní prázdniny se...
Chrámová hora Borobudur: Co ukrývá historie novodobého divu světa?
enigmaplus.cz

Chrámová hora Borobudur: Co...

Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom
epochanacestach.cz

Labské údolí: Famózní...

Labské údolí je samo o sobě...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Záchrana přišla z nebes
skutecnepribehy.cz

Záchrana přišla z nebes

Můj život visel doslova...
Snaží se utajit svoji novou lásku?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit svoji novou...

Krásná herečka Sabina...
Pozor na kousnutí
21stoleti.cz

Pozor na kousnutí

V nedávné době narazili badatelé ve...
Klatovská madona: Svatý obrázek české rodiny roní krev
enigmaplus.cz

Klatovská madona: Svatý...

Kopie zázračného obrazu z italského města Re...
Chtějí slepit vztah dalším dítětem?
nasehvezdy.cz

Chtějí slepit vztah dalším...

Mohla by točit nebo hrát...