Domů     Pět hodin strachu v buši
Pět hodin strachu v buši
30.3.2024

Vydat se jen s milovaným partnerem na dalekou cestu je snem mnoha lidí. Ne všichni si ale předtím uvědomí, jaké nástrahy na ně mohou čekat a že se vlastně vůbec nemusejí vrátit zpátky domů.

Až do svých jedenácti let žije Joanne Leesová z anglického města Huddersfieldu severovýchodně od Manchesteru jen s rozvedenou matkou.

Ta si poté namluví nového partnera, který do vztahu přivede i svého syna, a tak Joanne opět vyrůstá v úplné rodině. Vyzkouší si práci barmanky a pak zakotví v místní pobočce cestovní kanceláře Thomas Cook.

Cestování ji okouzlí a těší se na to, že jednou se svým partnerem projede celý svět.

Konečně ten pravý na cesty

Prvním krokem je najít toho pravého muže. Ale to se v roce 1996, když je Joanne třiadvacet, stává skutečností.

Oním vyvoleným je o rok starší student Brightonské univerzity Peter Falconio, kterého dívka poprvé potká v hudderfieldském nočním klubu a už po roce si pořídí společné bydlení v Brightonu.

Že se jim cestování ve dvou líbí, o tom se přesvědčí na kratších výletech do Itálie, Řecka, a dokonce i na Jamajku, takže v roce 1998 nastává čas naplánovat pořádnou a dlouhou dovolenou.

Učitelé a žáci v ohrožení. Foto: Public Domain, neznámý autor, CC
Učitelé a žáci v ohrožení. Foto: Public Domain, neznámý autor, CC

Strach blízkých je nezastaví

Joanne s Peterem probírají destinace, a nakonec mají trasu pohromadě. Čekají je Thajsko, Kambodža, Nepál, Singapur, Malajsie a nakonec Austrálie. Když své plány nadšeně představí rodině, leckdo z blízkých je odrazuje.

Není to tak dlouho, co se v médiích probíraly otřesné případy vražd mladých turistů právě v končinách, kam se chystají. Zamilovaný pár se ale nedá odradit a 15. listopadu 2000 odlétá.

Procestují společně několik států a nic závažného je nepotká, nepočítáme-li to, že v Kambodži kdosi Joanne ukradne cestovní šeky.

Vůz jako stvořený pro výlet

Po dvou měsících nastává poslední fáze výpravy. Pár 16. ledna 2001 přicestuje do Sydney a Joanne hned využije své pracovní vízum a najde si práci v knihkupectví.

Jinak se ovšem přijeli bavit, takže následujících pět měsíců si užívají místního nočního života, než jim cestování zase začne chybět. Viděli toho přece z Austrálie zatím tak málo! Rádi by se podívali také do Melbourne, Adelaide, Darwinu a Brisbane.

K tomuto účelu Peter sežene obstarožní oranžový volkswagen, který jako by se vyloupl ze starých filmů o amerických hippies, a může se jet.

Obytný vůz Kombi patřící Joanne Leesové a Peteru Falconiovi je zabaven jako důkaz u Nejvyššího soudu Severního teritoria pro jeho soudní proces s vraždou 18. října 2005 v australském Darwinu. U Nejvyššího soudu Severního teritoria včera začal proces se 47letým Bradleym Johnem Murdocchem, který je obviněn ze zabití pana Falconia v roce 2001. Je také obviněn z napadení a zbavení svobody Joanne Leesové. Tělo Petera Falconia nebylo nikdy nalezeno. Foto: Polman / CC BY-SA 3.0
Obytný vůz Kombi patřící Joanne Leesové a Peteru Falconiovi je zabaven jako důkaz u Nejvyššího soudu Severního teritoria pro jeho soudní proces s vraždou 18. října 2005 v australském Darwinu. U Nejvyššího soudu Severního teritoria včera začal proces se 47letým Bradleym Johnem Murdocchem, který je obviněn ze zabití pana Falconia v roce 2001. Je také obviněn z napadení a zbavení svobody Joanne Leesové. Tělo Petera Falconia nebylo nikdy nalezeno. Foto: Polman / CC BY-SA 3.0

Zastavte, máte rozbité auto!

V létě 2001 bychom pár zastihli v Severním teritoriu nedaleko města Alice Springs. Volkswagen 14. července v půl osmé večer právě projíždí po dálnici Stuart Highway kolem osady Barrow Creek.

Peter řídí, Joanne si hoví na místě spolujezdce a oba si povšimnou bílé toyoty, která se za nimi už několik kilometrů drží.

Peter trochu zpomalí, aby je auto mohlo předjet, toyota se zařadí do vedlejšího pruhu a její řidič začíná vzrušeně gestikulovat a naznačovat, aby zastavili.

Když oba vozy stojí na krajnici, přichází majitel druhého auta k okénku a upozorňuje Petera, že z výfuku jejich volkswagenu srší jiskry. Peter vystoupí a oba se jdou na problém podívat. Joanne se přesouvá na místo řidiče, aby na pokyn nastartovala.

Osudný výstřel mimo dohled

Pokynu ke spuštění motoru se nedočká, zato uslyší silnou ránu, což může být těžko něco jiného než výstřel. Ostatně hned také uvidí, odkud zvuk pocházel. Ze stříbrné pistole, kterou nyní mává onen cizí muž u jejího okénka.

Za okamžik má Joanne ruce spoutané za zády plastovými stahovacími páskami, podaří se jí jen ubránit se podobnému spoutání nohou a přelepení úst. Útočník jí natáhne pytel na hlavu a vleče ji k toyotě. Kam ji chce odvézt? Joanne se začíná děsit myšlenky, že ji hodlá znásilnit.

Úkryt před krutým střelcem

Potom muž na chvilku poodejde. Joanne se brání myšlence, že jde zkontrolovat, zda je Peter opravdu mrtvý, a využije toho okamžiku, aby utekla do křoví, které na obrovské ploše lemuje dálnici.

Střelec ji samozřejmě okamžitě začíná hledat, třikrát projde v nebezpečné blízkosti, ale Joanne se schovává dobře. Nakonec muž odjíždí a teprve až půl hodiny po půlnoci, po pěti hodinách skrývání a strachu, se Joanne podaří zastavit projíždějící kamion. Zanedlouho už je na místě policie.

Pozdě postavené zátarasy

Ta objevuje oranžový volkswagen ukrytý v houští zhruba 80 metrů daleko, ale po Peteru Falconiovi nebo jeho těle není ani stopy. Proto také vyšetřovatelé přistupují k případu zpočátku trochu liknavě a zátarasy na silnicích postaví až po osmi hodinách.

Marně je za informace vedoucí k dopadení útočníka vypsána odměna ve výši 250 000 dolarů. Nasazeni jsou dokonce i čtyři domorodí stopaři, ale ani těm se nepodaří objevit nějakou stopu po únosci nebo jeho oběti. Je Peter skutečně mrtev, pohřbený někde v buši? Nebo ho snad únosce někam odvezl a drží ho v zajetí?

Bradley John Murdoch (narozený 19. února 1958) je australský zločinec, který si odpykává doživotí za vraždu anglického batůžkáře Petera Falconia v červenci 2001 v Austrálii. Foto: Redig / CC BY-SA 3.0
Bradley John Murdoch (narozený 19. února 1958) je australský zločinec, který si odpykává doživotí za vraždu anglického batůžkáře Petera Falconia v červenci 2001 v Austrálii. Foto: Redig / CC BY-SA 3.0

Muž s nebezpečnou minulostí

Jedinou stopou tak zůstává bílá toyota, přesněji pickup Toyota Land Cruiser se zelenou plachtou nad nákladovým prostorem.

K dispozici je také záznam z bezpečnostní kamery, pořízený na nedaleké čerpací stanici ve 12:38. Na záběrech je ale šestatřicet různých mužů. Je některý ten správný? Nastává mravenčí práce, při níž je třeba porovnat osoby na videu s vlastníky bílých toyot.

Průnikem obou skupin je jediný muž – třiačtyřicetiletý Bradley John Murdoch, kdysi aktivní člen násilnického motorkářského gangu a příležitostný pašerák drog.

Býval ženatý, ale vztah s manželkou Dianne se po dvou letech rozpadl pro domácí násilí.

Murdoch má za sebou nejen odsouzení za zabití při autonehodě, ale i 15měsíční vězení za to, že v opilosti střílel po lidech, oslavujících vítězství svého fotbalového týmu.

Tajemství stále nerozluštěno

Murdoch nakonec končí v rukou policie a důkazy se vrší. Joanne ho identifikuje nejprve na fotografii a poté i osobně, jeho DNA laboratoř odhaluje na poutech i na dívčině tričku.

Murdochova DNA se také nachází na řadící páce volkswagenu, které pachatel odvezl do křoví. Verdikt poroty je tak jednomyslný. Únosce čeká doživotí, určitou naději mu ale poskytuje ustanovení o možném podmínečném propuštění.

Toho se může dočkat v roce 2032, až mu bude 74 let. Přestože se nějakou dobu spekuluje o tom, že by výměnou za lepší podmínky ve věznici mohl prozradit, kam ukryl tělo Petera Falconia, nakonec z dohody sejde.

Přestože pátrání patří k nejrozsáhlejším v dějinách australského zločinu, o Peterově osudu dodnes nic neví ani Joanne, ani nikdo jiný.

Foto: CC - úvodní foto Gemlin - CC BY-SA 3.0
Související články
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a