Skip to content

Perlivou vodu lidé vyrábí už 245 let!

Nalijte si sklenici perlivé vody a zatímco budou bublinky tiše stoupat k hladině, nahlédněte do historie oblíbeného nápoje.

Lidé ji znají v podobě přírodních, často sopečných, pramenů, už od starověku a všude, od antického Říma po severoamerické indiány, je považována za přírodní tonikum. Někde ji dokonce považují za všelék chránící před cholerou i tuberkulózou.

Jenže stáčet ji a dopravovat dychtivým zájemcům na vzdálená místa je téměř nemožné. Už ve středověku se proto mnozí snaží najít způsob jak ji vyrobit. Marně. Podaří se to až v roce 1771, kdy švédský chemik Torbern Olof Bergman (1735-1784) v laboratorních podmínkách poprvé smísí destilovanou vodu s oxidem uhličitým.

Torbern_Olof_Bergman
Torbern Olof Bergman

Bublá, ale smrdí

O pár let později uspěje Angličan Joseph Priestley (1733-1804). Rád by se připojil k výpravě kapitána Jamese Cooka (1728-1779) a snaží se zavděčit lékem na kurděje, které námořníky sužují víc než piráti.

Pokusy provádí v pivovaru nedaleko Leedsu. „Je to cítit jako minerální prameny,“ uvědomí si nad káděmi s kvasícím pivem a dostává nápad. Trvá to nějaký pátek, ale v roce 1772 to má. V zazátkované láhvi nechá reakcí křídy s kyselinou sírovou vznikat oxid uhličitý, který uniká do kravského močového měchýře a odtud ho stlačováním vhání do lahve s destilovanou vodou.

A voilá, sodovka je na světě. Bohužel vinou použitého materiálu smrdí po moči. Na výpravu se sice kvůli svým politickým názorům nedostane, jeho přístroj však instalují na obě Cookovy lodě.

pic1
Historická výroba sodovky

Už netřeba ucpávati si nosu

Lékař a vynálezce John Mervin Nooth (1733-1828) si v prosinci 1774 posteskne před Britskou královskou vědeckou společnosti: „Je škoda nedokončeného přístroje Josepha Pristleyho, jehož voda se kvůli příchuti moči nedá pít.

“ Když akademici souhlasí, vytáhne svou zdokonalenou verzi. Ta umí vyrobit vodu bohatě sycenou, což je přesně to, co se žádá, neboť dle dobového názoru čím perlivější tím zdravější. Navíc začne do vody přidávat minerály a vytváří tak první minerálku.

Vše funguje, nic nesmrdí, a tak je úspěch zaručen. Zpočátku se sodovka, byť se jí tak ještě neříká, vyrábí a prodává hlavně v lékárnách, které získají potřebnou koncesi. To proto, že výroba potřebného oxidu uhličitého se provádí ne zcela bezpečným rozpouštěním vápence nebo mramoru kyselinou solnou.

1783_JacobSchweppe
Jacob Schweppe

Bublinky končí v lahvi

První komu se daří prodávat perlivou vodu ve velkém je v roce 1783 naturalizovaný německý Švýcar Jacob Schweppe (1740-1821). Ve velkých dřevěných nádobách mísí stlačený CO2 s vodou a výsledek prodává jako Schweppes.

Ještě snadnější je to počátkem 19. století díky ocelových tlakovým nádobám s kapalným CO2. Nenáročná obsluha sycení přes směšovač umožní prodávat sodovku hostinským i stánkařům. Vznikají také specializované sodovkárny, mnohé zkouší nové postupy i příchutě a sodovka se brzy stává oblíbeným levným nápojem, který už téměř celé století nemůže chybět v žádné domácnosti.

„Miloval to zašumění po otevření, to štípání v nose po prvním napití. Někdy z toho člověku až vyhrkly slzy do očí,“ vzpomínají dodnes mnozí na legendární žluté a červené „socialistické“ sodovky.

Sifon
Ještě před 20 lety nezbytný doplněk každé domácnosti. Bombičky se vyměnovaly v každé sámočce.

Nabít, otočit a už to syčí

Koncept na sifonovou láhev sice vzniká už v roce 1790. Její čas přijde sice až o 150 let později, ale přijde. Protože nač se tahat s láhvemi, když stačí doma natočit vodu z kohoutku, nasadit bombičku, otočit, počkat až to zasyčí a máte čerstvou sodovku, nebo sifon, jak se také říká.

A jednou týdně v sámošce vyměnit prázdné bombičky za plné. Pro většinu je to sice od chvíle, kdy svět zaplavila balená voda v pet lahvích, minulost, ale pokud se vám po ní zasteskne, sifonové bombičky se stále prodávají a vyměňují.

Foto: www.timetoast.com, wikipedia.com, www.krcmarovi.cz, BBC.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Gwrach y Rhibyn: Odpudivá noční můra z Velšských legend
enigmaplus.cz

Gwrach y Rhibyn: Odpudivá...

Wales je svérázným kusem země, který oplývá...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Chtěli se spojit s mrtvým kamarádem. Mladá dívka pak prožila děsivou noc
enigmaplus.cz

Chtěli se spojit s mrtvým...

Smutek, který lidé cítí, když ztratí někoho...
Koho se snaží nalákat na své odhalené tělo?
nasehvezdy.cz

Koho se snaží nalákat na své...

Mezi stydlivé ženy moderátorka a bývalá...
Jitka Asterová: Učí se šetřit
nasehvezdy.cz

Jitka Asterová: Učí se šetřit

V šedesáti letech váží šedesát kilogramů a...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Kanibalové z Edinburghu
enigmaplus.cz

Kanibalové z Edinburghu

Celý příběh začíná někdy na rozmezí 15. a...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...