Na dně moře u jižního pobřeží Řecka se ukrývá jedno z největších archeologických tajemství – ruiny starověkého města Pavlopetri. Toto pět tisíc let staré sídlo s dokonalým urbanistickým plánem fascinuje vědce i nadšence do záhad. Mohlo být právě Pavlopetri předlohou pro bájnou Atlantidu?
Lokalita: jih Řecka, u pobřeží kousek od vesničky Pounta
Už v roce 1904 se prý dnes už neznámý geolog F. Negri domníval, že na mořském dně mezi řeckým ostrůvkem Elafonisos a Lakónií leží prastaré potopené město. Tehdy tomu ale patrně nikdo nevěřil a nikdo tomu nevěnoval pozornost.
A tak musel přijít až v roce 1967 britský námořní geolog Nicholas Flemming, který definitivně potvrdil, že se pod mořskou hladinou u jižního pobřeží Peloponésu opravdu nacházejí zvláštní ruiny nejasného původu.
Zkoumání ale trvalo dlouho a větší zlom přišel až po desetiletích, konkrétně v roce 2009. Tehdy se na místo vydal archeolog Jon Henderson z Notthinghamské univerzity, aby místo důkladně prozkoumal.
A s úžasem přitom zjistil, že šlo s velkou pravděpodobností o skutečné město s kompletním městským plánem včetně ulic, budov, hrobek nebo dokonce velmi vyspělým vodohospodářským systémem.
„Není pochyb o tom, že se jedná o nejstarší potopené město na světě,“ prohlásil Henderson s tím, že je Pavlopetri staré přes pět tisíc let.

Bájná Atlantida?
Senzace byla na světě. Badatelé dnes potvrzují, že podle dosavadních nálezů šlo o skutečně vyspělé město, ve kterém mohly žít i tisíce lidí, a to až do prvního tisíciletí před naším letopočtem, kdy ho patrně zaplavila voda.
Jenže pokud šlo o tak zásadní místo, jak je možné, že jsme o něm do této doby nevěděli a že se o něm nezmiňují žádné písemné prameny? Zde se věda dostává na nestabilní plochu spekulací a legend.
Mnozí lidé si totiž zahrávají s myšlenkou, že právě Pavlopetri mohlo být předobrazem bájné Atlantidy – mytické říše, které bývají přisuzovány tajemné technologie a znalosti.
Pravdou ovšem je, že lokalita Pavlopetri pozici Atlantidy tak, jak o ní psal antický filozof Platon (427–347 př. n. l.), neodpovídá. Jenže antická díla bývala často směsicí pravdivých událostí a autorské fantazie. Může to být i tento případ?
Nebo snad Pavlopetri založila ještě nějaká jiná kultura, o které jsme dosud neslyšeli?
Tři lokality, kde se mohla nacházet Atlantida
Pátrání po Atlantidě zaměstnává nemalý počet lidí z celého světa. Postupně vzniklo několik teorií o tom, kde by se tato říše mohla nacházet. Tedy pokud vůbec existovala.
Azory
Často bývají v tomto směru zmiňované Azorské ostrovy. Jde o souostroví nacházející se v Atlantském oceánu, které by popisem a vzdáleností odpovídalo tomu, co psal Platon.

Kanárské ostrovy
Toto španělské souostroví má být možným pozůstatkem legendární země. Dokládat to mají i původní obyvatelé Kanárů – Guančové. Ti se prý nápadně podobali popisům Atlantiďanů.
Sahara
V Mauretánii v saharské poušti se nachází rozlehlá kruhová struktura, patrná i z vesmíru. Nápadně připomíná některá vyobrazení Atlantidy, což v kombinaci s tím, že v minulosti patrně byla zatopena, provokuje mnohé záhadology.
Pavlopetri zůstává fascinujícím pomníkem dávné civilizace, jejíž příběh možná nikdy plně nerozluštíme. Ať už bylo či nebylo inspirací pro Platónovu Atlantidu, jeho ruiny nám připomínají, jak málo víme o dávných námořních kulturách.
Možná právě v hlubinách Středozemního moře leží klíč k dalším převratným objevům, které změní naše chápání historie.