Domů     Pandóra neměla žádnou skříňku! 2 největší omyly z řeckých bájí
Pandóra neměla žádnou skříňku! 2 největší omyly z řeckých bájí
21.6.2023

Báje starého Řecka jsou tak poutavé, že přežily dodnes a znají je po celém světě. A nejen to – daly nám i spoustu symbolů, které běžně zahrnujeme do našich životů…

Jenže ať už se skutečně udály, nebo jsou jen čistou fikcí, vypráví se a píší již tisíce let. Jsou ještě vůbec „původní“, nebo už jsme si je dávno přetvořili k obrazu svému?

Zlo bylo ve džbánu!

Mýtus: O PANDÓŘE

Omyl: neměla žádnou skříňku

Prometheus ukradne bohům oheň a dá ho lidem. Ti se díky tomu naučí věci, které jim měly zůstat zapovězeny. Nejvyšší bůh Zeus proto vymyslí pomstu! „Vyrob z hlíny ženu, jejíž kráse nikdo neodolá,“ nařídí božskému kováři Héfaistovi a ten se dá do práce.

Žena dostane jméno Pandóra, což znamená „všemi obdarovaná“. A darů jí bohové skutečně dají mnoho. Afrodita krásu, Apollón lásku k hudbě, Héra zvědavost, Athéna krásné oblečení a Zeus záhadnou skříňku. Co je asi uvnitř?

Přestože ji Pandóra neměla otevírat, je zvědavá a neodolá. A ven na lidstvo se hned vyhrne všechno zlo světa! Bída, nemoci, závist, neštěstí, bolest, zloba…

Pandóra se lekne a víčko hned zase zavře, ale všechno už je pryč. Na dně zůstala jen naděje.

Kdepak, Pandóra neotevře žádnou truhličku! Představa se vžila díky chybě v překladu. Foto: Gandalf's Gallery / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Kdepak, Pandóra neotevře žádnou truhličku! Představa se vžila díky chybě v překladu. Foto: Gandalf’s Gallery / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Jen chyba v překladu

Pandořina skříňka se v průběhu času stane symbolem. Čehosi zlého, co dostalo najednou volný průchod a nikdo už to nezastavil.

Příběh má mnoho různých výkladů, v jednom se však většina z nich mýlí – Pandóra nikdy žádnou skříňku neměla!

Nejstarší zaznamená verze pochází zhruba z přelomu 8. a 7 . století př. n. .l., z pera řeckého básníka Hésioda. A ten píše, že Pandóra má zlo ukryté v nádobě zvané „pythos“.

A to není žádná skříňka, truhlička či dřevěná krabička, jak si ji většinou představujeme. V tehdejší době to je nejspíš keramická dóza podobná džbánu, ve které se skladuje olej nebo víno (ale i zpopelněné lidské ostatky).

Když ale v 16. století Erasmus Rotterdamský (1466-1536) přeloží Hésiodův příběh z řečtiny do latiny, „pythos“ neprávně zamění se slovem „pyxis“, což znamená krabici!

A v češtině poté vznikne poetičtější „skříňka“, kterou už Pandóře, často označované za první smrtelnou ženu světa, jen tak nikdo neodpáře.

Zlo se vyhrne na svět z nádoby zvané pythos, připomínající karafu či džbán. Foto: Ángel M. Felicísimo from Mérida, Creative Commons / CC BY 2.0.
Zlo se vyhrne na svět z nádoby zvané pythos, připomínající karafu či džbán. Foto: Ángel M. Felicísimo from Mérida, Creative Commons / CC BY 2.0.

(Ne)smrtelný hrdina

Mýtus: O ACHILLOVI

Omyl: jeho zranitelným místem nebyla pata

Tvůj syn bude velmi silný a slavný. Věhlasem předčí svého otce!“ Věštba, která potká Thetis, dceru mořského boha Nérea, není paradoxně moc přívětivá.

Nápadníci se samozřejmě zaleknou, vycouvá i samotný nejvyšší bůh Zeus a podstrčí ji raději „obyčejného“ smrtelníka Pélea. Narodí se jim syn Achilles.

Další věštba však tvrdí, že syn zemře velmi mladý! A vyděšená Thetis ho tedy hned po narození vykoupe v podsvětní řece Styx. Čarovná voda má učinit jeho tělo nezranitelným.

Příběh o tom, jak (dle jedné verze) drží malého Achilla při koupeli za patu, a tu mu tedy nenamočí, všichni známe. Pata zůstane jediným zranitelným místem na Achillově těle. A druhá, neblahá věštba, se bohužel naplní… Anebo to bylo jinak?

Achilles nebyl zasažen šípem do paty, ale do kotníku. Foto: 27707 / Pixabay.
Achilles nebyl zasažen šípem do paty, ale do kotníku. Foto: 27707 / Pixabay.

Pozor na anatomii!

Achilles se skutečně stane silným bojovníkem, prý nejstatečnějším ze všech hrdinů bojujících v trojské válce. Homér ho však ve své Íliadě vůbec nepopisuje jako nezranitelného. Prý jen obléká zázračné brnění, které mu matka nechala vyrobit od kováře Héfaista.

Nepíše o žádném „zranitelném místě“ a nakonec ani nepopisuje způsob, jak Achilles zemře. Pouze je prý „odsouzen k smrti pod rukama Parise a Apolóna“.

Kde se tedy vzal příběh o patě? Až na konci 1. století př. n. l. se zmiňuje římský básník Vergilius (70-19 př. n. l..) ve svém díle Aeneis, že Achilla zabije Parisův šíp.

Kam se však šípem trefí, o tom píše až v 1. století našeho letopočtu básník Statius (45-96) v eposu Achileis. Bylo to do místa, za které ho držela matka při koupeli v zázračné řece, nikoliv však do paty, ale do kotníku!

Záměnu kotníku s patou vysvětluje slovník Oxford English dictionary na latinském slově talus. To původně znamená kotník, ale v průběhu středověku dochází ke změně významu. Dnešní italské tallone či francouzské talon už znamená patu!

Že notoricky známé úsloví Achillova pata vlastně vzniklo chybou, dokazuje i kresba na jedné řecké nádobě z doby asi 540 př. n. l. Zobrazuje poraženého Achilla, se dvěma šípy zabodnutými v těle. Jeden má v zádech, druhý skutečně přesně v kotníku!

Homér toho o smrti Achilla moc nepíše. Možná ani žádné „zranitelné místo“ neměl. Foto: NikonZ7II / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Homér toho o smrti Achilla moc nepíše. Možná ani žádné „zranitelné místo“ neměl. Foto: NikonZ7II / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Foto: viz popisky
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
reklama
zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec