Skip to content

Palmový olej: Tekuté zlato známe již od dob faraonů!

Indonésii zahalují mračna popílku a kouře. Vítr žene dusivý šedý příkrov přes mořský průliv do Malajsie a Singapuru až k jihu Thajska. Lidé nosí roušky, ti s dýchacími obtížemi a astma raději nevycházejí.

Na vině není jen žďáření, které se vymklo kontrole. Indonésie je největším světovým producentem palmového oleje. A palmy musí někde růst.

Zakládání požárů za účelem získání zemědělské půdy z vyklučených oblastí je praktikou využívanou už stovky let po celém světě. V Indonésii dnes jde o takřka sezónní záležitost. Na vypálených plochách deštného pralesa vyrůstají palmové háje, z nichž čerpají obživu jak velké konglomeráty, tak i chudí zemědělci.

Nelze se divit. Palma olejná nebo též olejnice guinejská (Elaeis guineensis) přesahuje řepku, slunečnici a sóju svým hektarovým výnosem až desetkrát, s 35 % podílem na světovém trhu s rostlinnými oleji.

Palmový olej bychom našli v potravinářství jako přídavek do těsta a čokolády, při tvorbě margarínů nebo i zmrzliny. V chemickém průmyslu pak při výrobě kosmetických pomůcek jako jsou rtěnky, čisticích prostředků, šamponů, mýdel nebo i biopaliv.

Domnívat se proto, že jej můžeme prostě bojkotovat, jak se v současnosti pokoušejí některá hnutí, je pošetilé.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Olejnice guinejská má 35% podíl na celosvětovém trhu s rostlinnými oleji

Z plodů a jader

Olej samotný se extrahuje z palmových plodů, které rostou ve velkých snopcích o váze 15-25 kilogramů. Každý „hrozen“ může obsahovat až tři tisíce jednotlivých kusů zhruba o velikosti blumy. Olej se získává jak z mastné dužiny (oplodí), tak i z jádra (v tom případě jde o samostatný druh, který se nazývá přímo palmojaderný), a v surovém stavu má načervenalou barvu.

Je bohatý na nasycené mastné kyseliny a může se podílet na vzniku kardiovaskulárních onemocnění, ačkoliv cholesterol neobsahuje žádný. V surové formě však oplývá zdraví prospěšnými karoteny alfa, beta i červeným barvivem lykopenem, které působí jako antioxidant.

Závadnost či prospěšnost palmového oleje je tedy, jak se zdá, přímo odvislá od vstupu lidského prvku. Naši předkové ho nicméně za škodlivý nepovažují vůbec. Doklady o jeho konzumaci nacházíme už ve starověku.

SONY DSC
Jeden snopec obsahuje i tři tisíce jednotlivých plodů o velikosti blumy.

Lahůdka minulosti

Palma olejná pochází ze západní Afriky, nejvíce se jí daří ve vlhkých tropických lesích v rozmezí deseti stupňů zemské šířky kolem rovníku. Její olej znají i starobylí Egypťané, jak naznačuje obsah hrnce v královské hrobce v Abydosu se zbytky kyseliny palmitové a dalších složek vznikajících oxidací oleje, nalezený na konci 19. století.

Do říše povodí Nilu se dostává ještě před rokem 3000 př. n. l. patrně z rukou arabských obchodníků. Mediteránní národy jinak používají k přípravě jídel většinou dostupnější olej olivový, takže je možné, že načervenalá tekutina je luxusním doplňkem stravy velmožů.

3
Ve starém Egyptě slouží olej za pochoutku, později jako strojní mazadlo.

Svíčky a stroje

Své využití nachází palmový produkt znovu o tisíce let později během otrokářských plaveb přes Atlantik až do jejich konce v 19. století a s příchodem industriální revoluce se uplatňuje při výrobě svíček nebo i jako mazadlo.

V průběhu 20. století s vynálezem průmyslového rafinování a procesem hydrogenace olejů poptávka prudce stoupá až k současným cca 60 milionům tun ročně. Suverénní špičku mezi světovými výrobci zaujímá Indonésie a Malajsie, které dohromady zodpovídají za 85 % celé produkce.

Nic ale není zadarmo.

4
Orangutan sumaterský přichází s pralesy o svůj přirozený biom.

Ohrožený druh

S likvidací deštných pralesů ohněm kvůli prostoru pro palmové plantáže dochází krom poškozování životního prostředí rovněž k zániku přirozených biotopů ohrožených druhů zvířat. V Indonésii je to především orangutan, jehož sumaterského druhu zbývá jen asi posledních 6300 jedinců, jejichž počet klesá rychlostí 1000 kusů ročně.

Cena, kterou zaplatí za ekonomický vzestup oblasti, se pravděpodobně ukáže jako fatální. Bez zavedení přísných státních regulací mohou stejně snadno následovat i další druhy. A to by, kvůli troše rtěnek a margarínu, byla přece jen věčná škoda.

Foto: loupiote.com, wikipedia.org, worldwildlife.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Strojaři představili už 6. generaci studentské formule
21stoleti.cz

Strojaři představili už 6....

V předvečer dubajského EXPA, kde se závěrem...
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Tajný život Leonarda da Vinciho
enigmaplus.cz

Tajný život Leonarda da...

Leonardo da Vinci (1452-1519) byl výjimečnou a...
Krvavý dárek od duchovního
enigmaplus.cz

Krvavý dárek od duchovního

Přístavní město na pobřeží Tyrhénského moře...