S pálením žáhy se setkala v životě až desetina dospělé populace, přičemž nejčastěji postihuje těhotné ženy. Co vlastně pálení žáhy znamená?
Jídlo prochází jícnem do žaludku, kde se tráví pomocí žaludečních šťáv skládajících se z kyseliny chlorovodíkové a několika enzymů. Aby se kyselina strávila, je žaludek vybaven speciálním svěračem, který umožňuje pohyb potravy do žaludku, ale brání zpětnému pohybu žaludeční šťávy do jícnu.
Zvracení bez dávení
Občas ale dochází k uvolnění tohoto svěrače a kyseliny se dostávají zpět do jícnu, kde způsobují ono nepříjemné pálení žáhy. Často se projevuje zápachem z úst nebo bolesti žaludku. Prakticky se jedná o podobný mechanismus jako u zvracení, jen s tím rozdílem, že děj neprobíhá reflexně a není doprovázen dávením a křečemi.
Podle některých odhadů zažilo pálení žáhy asi až 12 % lidí na celém světě.
Jak se projevuje:
Regurgitace – zpětný pohyb tekutého obsahu dutých orgánů (návrat spolknuté potravy zpět do úst) Pálení a bolest na hrudi Nadýmání Pachuť v ústech Chronický kašel Bolest žaludkuProč nastává:
Špatné stravování Nadváha Nezdravý životní styl Léky Jídlo před spaním Těhotenství
Co dělat:
Vyhnout se nezdravému jídlu Jíst menší porce Vyhýbat se alkoholu Nechodit si lehnout po jídlu Přestat kouřit
Léčba:
Z krátkodobého hlediska pomáhá vypít sklenici čisté vody a spát s hlavou ve zvýšené poloze. Dále se používají volně prodejná antacida nebo tzv. inhibitory protonové pumpy, které zabraňují vylučování žaludeční kyseliny.