V srpnu 1939 už jsou přípravy na válku přes všechny snahy Západu v plném proudu a Hitlerova armáda se shromažďuje u polských hranic. Je tu však ještě jedna dost velká překážka – Sovětský svaz a jeho milionová armáda, která by mohla Německu zkřížit plány.
A tak na to jde Hitler z opačné strany. Uzavře se Sovětským svazem smlouvu o vzájemném neútočení, ve které si zároveň rozdělí sféry vlivu v nové Evropě.
Josif Stalin si přeje obnovit hranice původního carského impéria, které zahrnovalo i pobaltské státy a část Polska, a Hitler mu vyjde vstříc.
Německo tím má otevřené dveře k invazi do západní a severní Evropy. Hospodářské dohody mu zajistí přísun strategických surovin a Sovětskému svazu dodávky strojů a zařízení.
Pakt je dodržován až do roku 1941, kdy Hitler podlehne dojmu, že jeho armáda může srazit na kolena i Stalinovo impérium, a na Sovětský svaz zaútočí.

Vrchní signatáře paktu, po nichž nese jméno, Joachima von Ribbentropa a Vjačeslava Molotova, vede mezitím osud zcela rozdílnými cestami.
Oba postupně upadnou v nemilost svých režimů, ale zatímco Ribbentrop po válce stane před norimberským tribunálem a je popraven, Molotov je v roce 1961 „jen“ vyloučen z komunistické strany novým vedením. Žije až do roku 1986 v zapomnění, ale víceméně v klidu.
Situace se nadále vyostřuje a 1. září 1939 Hitler zahajuje invazi do Polska. Toto datum je považováno za začátek druhé světové války, což vede k rychlé reakci Spojeného království a Francie, které vyhlásí Německu válku.
Německá válečná mašinérie pokračuje v agresivní expanzi po celé Evropě, což vede k rozsáhlému a devastujícímu konfliktu.

Pakt o neútočení mezi Německem a Sovětským svazem, známý jako Pakt Ribbentrop-Molotov, měl zásadní vliv na rozšíření Hitlerovy moci a umožnil Německu zahájit invazi do Polska, což vedlo k vypuknutí druhé světové války.
Tento pakt, ačkoliv byl dočasně výhodný pro obě strany, se nakonec ukázal být pouze krátkodobým spojenectvím, které Hitler porušil v roce 1941 útokem na Sovětský svaz.
Osudy hlavních signatářů paktu, Ribbentropa a Molotova, se po válce výrazně lišily, což ukazuje, jak proměnlivé a kruté mohou být následky politických aliancí a konfliktů.