Není to kulatý oblázek, se kterým si pohraje příroda. Kámen má na několika místech vysekané ostré hrany, je vidět, že zde zasáhl člověk. „K čemu ale takový nástroj slouží?“ přemýšlí několik let experti. Starověký otvírák je účinnější než dnešní pomůcky.
Začíná to zhruba před 10 lety, kdy se vědci z univerzity v Tel Avivu prokopávají historií v jeskyni Qesem v Samaria Hills v Izraeli. V různých skrýších narazí na shluk kamenných koulí, které nejspíš nevytvarovala sama příroda. „Je vidět, že jsou opracované.
Na několika místech mají vysekané ostřejší hrany,“ popisuje doktorka Ella Assafová, vedoucí výzkumného týmu. Pozornost expertů se tak soustředí na kus horniny, kterou si opracovali naši předci. Copak s nimi asi prováděli?
Dlabeme tuk
Tvarované kamenné koule podrobí vědci výzkumu, podělí se o ně s ostatními kolegy ze světa, a co se nestane? Do Izraele míří snímky nálezů dalších vědeckých týmů. Podobné koule našli i experti v Africe.
Výzkumníci už tuší, že objevili nástroj zatím neznámého původu. „Stáří jednotlivých koulí můžeme odhadovat na 300 000 let,“ prozrazuje Assafová. Niterná práce odhaluje další poznatky. Například stopy kostních štěpů, o povrch horniny se otřel i morek.
Zdá se, že jsou to obyčejné šutry. Jenže mají zvláštní, nepřírodně tvořené tvary.
Příborníky tisíce let staré
Vědecký tým pátrá dál, prodírá se více jak 10 metrů hluboko pod zem a raduje se. Domněnky se potvrzují, opravdu se zde nachází zbytky kostí, které byly násilně rozdrceny. „Je vzácné, že jsme po tolika letech ještě byly schopni odhalit stopy kostní dřeně.
Většinou po takové době už není možné odhalit stopy organického původu,“ mluví odbornice o velkém štěstí. Že jsou kameny rozesety na určitých místech, jen dokazuje, že odborníci odkryli takové starověké příborníky.
Morek vám dává křídla
Podle dalších vědců, tentokrát posily z Říma, univerzity Sapienza, kameny nemusely sloužit pouze k destrukci, ale i k vydlabávání morku.
„Morek obsahuje mnoho tuku, který dodává energii a v podstatě i teplo,“ popisuje italská expertka na výživu, profesorka Emanuela Cristianiová.
Morek není tehdy kalorickým strašákem, spíš životabudičem, který pomáhal přežít, protože dodával sílu na další chytání kořistí. Je to takový starověký energeťák.
Vyrobené, nebo ukradené?
Aby tým odborníků vyzkoušel, jestli kamenné koule byly skutečně funkční, sami si vyzkouší, jaké to je otevřít tímto nástrojem kost. A jsou překvapeni, jak důmyslně je otvírák vyroben. Morek se jim podaří snadno vyjmout, navíc se v něm neobjeví odlomky kostí.
Vědci odhalují ještě jednu zajímavost. Usazeniny na kamenech nemají stejný původ jako sedimenty na jiných artefaktech v jeskyni, což nahrává myšlence, že důmyslné otvíráky si lidé nevyráběli v jeskyni, ale odněkud je přinesli.