Skip to content
reklama
reklama

Otazníky kolem smrti Josefa Čapka: Má ho na svědomí tyfus?

Na konci roku 1938 se zhorší stav spisovatele Karla Čapka (1890–1938). Po krátké úlevě těsně před Vánoci se k chřipce přidá také zápal plic a problémy s ledvinami. Čapek musí ulehnout a jeho okolí tuší, že se blíží poslední hodiny tohoto velikána.

Jejich obavy se naplní 26. Prosince. Již od 14 hodin se Čapek téměř nemůže hýbat a jen omezeně reaguje. Kolem 18 hodiny ztratí vědomí a o 45 minut později zemře.

Jeho smrt je téměř symbolická, první Československá republika, jejímž je Karel Čapek velkým symbolem, je minulostí. Jeho bratr Josef Čapek (1887–1945), ač starší, svého bratra přežije. Nad tělem mrtvého bratra pronese prorocká slova: „Karel měl v životě vždy štěstí, dokonce umřít dokázal včas.

Věděl, že nic dobrého ho na tomto světě již nečeká. Já si to teď za něj odsedím v koncentráku, uvidíte.“ Těžko říci, jestli je záznam tohoto výroku pořízený jeho neteří Helenou Koželuhovou (1907–1967) s určitým časovým odstupem pravdivý.

Ale pokud ano, prokázal Josef Čapek obdivuhodnou schopnost číst politickou situaci.

blank
Takto Josef Čapek zachytil sám sebe. FOTO: Josef Čapek / Creative Commons / volné dílo

Genius v bratrově stínu

I když Josefa a Karla dělí od sebe tři roky, většinu svého života prožijí bok po boku. Rozdíl mezi oběma je více než patrný – zatímco Karel je rozeným intelektuálem a živě se zajímá o politiku, Josef je spíše praktik.

Ač je Karel Čapek veřejně aktivní a zřejmě i známější, Josefovo výtvarné dílo získává ve světě i doma velké uznání. Do srdcí dětských čtenářů se pak nesmazatelně zapíše v roce 1928, kdy vydá příběhy O pejskovi a kočičce.

Rodokmeny příslušníků SS v barvě

První zářijový den roku 1939 napadnou německé jednotky Polsko, právě začala druhá světová válka. Téhož dne na dveře domu rodiny Svárovských v Želivi zabuší německá tajná policie. „Gestapo! Jménem zákona otevřete,“ zakřičí velitel. „Je tady Josef Čapek?“ zeptá se překvapeného pána domu. Ten již stojí za ním. „Půjdete s námi,“ křikne velitel a Josefa Čapka zatýká. O osm dní později již sedí Čapek v transportu mířícím do koncentračního tábora Dachau poblíž Mnichova.

Asi po dvou týdnech jej pak čeká další přesun. Cílem je Buchenwald. Právě zde se hned následujícího roku setká s další významnou postavou českého výtvarného umění Emilem Filou (1882–1953). Oba jsou přiděleni do malířské dílny a jejich úkolem je malovat rodokmeny příslušníků SS.

blank
S bratrem karlem Čapkem v roce 1927 FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Ani koncentrák nezastaví rozlet

Snad je to jeho nadání, které umožňuje Čapkovi procházet hrůzy koncentračních táborů. Na konci června 1942 jej čeká další transport, tentokráte do Sachsenhausenu. Jeho dílo je ve světě známé a zřejmě se to doneslo i do hitlerovského Německa.

Čapek je opět přidělen do malířské dílny, a kromě malování má čas tvořit i další věci. Spoluvězně zásobuje překlady anglické, španělské a norské poezie, které kolují v mnoha opisech. Do básnění se poprvé pustí i sám, vzniká dílo Za bratrem Karlem a několik dalších věcí.

blank
Památník bratří Čapků stojí na pražských Vinohradech. Jména obou jsou vyvrtána do bloku magmatického dioritu. FOTO: Rémi Diligent / Creative Commons / volné dílo

Smrt přijde před osvobozením

V únoru 1945 je jasné, že Německo válku prohraje. Přesto Čapka čeká 25. ještě jeden přesun, tentokráte do tábora v Bergen-Belsenu. Rudá armáda nezadržitelně postupuje k Berlínu, chybí jí již jen několik desítek kilometrů.

Všichni již čekají, že každý den budou osvobozeni. Jenže na konci března vypukne v táboře epidemie tyfu. Podle některých svědectví je ještě 13. dubna naživu, ale když o pouhé dva dny později do tábora dorazí sovětská vojska, najdou 60 000 nemocných a 13 000 mrtvých.

Josef Čapek bohužel v první skupině chybí. Stejně jako jeho tělo, které se nikdy nenajde.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Josef Čapek / Creative Commons / volné dílo, Rémi Diligent / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Kdy mě začnou respektovat?
skutecnepribehy.cz

Kdy mě začnou respektovat?

Byla jsem vychovaná pod...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Co skrývají tajemné geoglyfy?
21stoleti.cz

Co skrývají tajemné geoglyfy?

Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako...
Proč bylo v bájné Hyperborey tolik sebevražd?
enigmaplus.cz

Proč bylo v bájné Hyperborey...

Kdesi na severu, snad už u polárního...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Podivné stopy u řeky Exe v Devonu v Anglii: Zanechal je zde ďábel?
enigmaplus.cz

Podivné stopy u řeky Exe v...

Něco zvláštního se stalo chladné noci 8....
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...