Skip to content

Ostrov čelí totální přesile: Když je Malta klíčem ke Středomoří

Uprostřed Středozemního moře leží ostrov Malta, který se během druhé světové války stává klíčovým strategickým bodem. Umožňuje tomu, kdo jej ovládá, kontrolovat lodní dopravu v oblasti. Ostatně proto se mu přezdívá letadlová loď Středozemního moře.

Na začátku války ovládají ostrov Britové, kteří tam však nestihnou přesunout moderní letouny.

Na Maltě se tak v červnu 1940, kdy italský diktátor Benito Mussolini (1883–1945) vyhlašuje válku Britům a Řecku, nachází pouze devět starých dvouplošníků, tři bombardéry a čtyři stíhačky Gloster Gladiator.

Navzdory očekávání se provizorní letka úspěšně brání rychlému italskému útoku, a to až do chvíle, kdy na ostrov Britové přepraví již moderní stíhačky Hawker Hurricane a dostatek materiálu a zásob. Mussoliniho úsilí selhává, ale bitva ještě zdaleka nekončí.

Němci do oblasti přesunou 400 strojů s cílem získat vzdušnou kontrolu pro bezpečný přesun jednotek do Afriky. Malta, na které je sotva 50 britských letadel, tak čelí obří přesile.

Italské bombardování přístavu v hlavním městě Malty Vallettě.

Invaze se nekoná V lednu 1941 přichází první německý nálet, jenž se snaží zničit poškozenou letadlovou loď kotvící u ostrova. Protiletadlová obrana v kombinaci s britskými letouny je však úspěšně odráží.

Další měsíc a půl se Malta úspěšně brání, letadel a personálu však ubývá a koncem února už tamní základna není schopná kontrolovat pohyb lodí ve Středozemním moři. Jenže pak dorazí posily a zásoby a Malta začne znovu komplikovat život kapitánům německých lodí.

Němci se však Malty nevzdají. Neustále provádějí další a další nálety, což vyvrcholí v březnu 1943, kdy se nad ostrovem střetnou desítky letadel znesvářených stran. Svědci později vypovídají, že toho dne nebylo na nebi ani možné rozeznat jednotlivá letadla a jejich souboje.

Malta však nápor ustojí. Připravenou operaci Herkules, což je krycí název pro invazi na tento ostrov, nacisté kvůli vývoji války v severní Africe i díky hrdinné obraně maltských obyvatel a britských vojáků nikdy neprovedou.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Filip Appl. Pro web upravil: Miroslav Horký
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …