Skip to content
reklama
reklama

Opuštěné vodní parky: Pohnuté osudy vodních království

blank

V soudní síni se zraky všech upírají k soudci. Muž v taláru si lehce odkašle a pak autoritativním tónem vynáší rozsudek. Bezmála čtyři a půl milionu dolarů je pro něj jen několik slov. Pro žalující stranu znamená zadostiučinění.

Obžalovaným přináší zkázu.

Aquparky jsou oblíbeným místem pro trávení letních dnů. Z mnohých kdysi vyhlášených a velkolepých vodních areálů jsou však dnes už jen pouhé ruiny. Jejich pád zapříčinily různé důvody, mnohdy především špatný odhad investorů nebo přecenění manažerských schopností.

Některé zničila tragédie. Jako jiné opuštěné trosky lákají milovníky adrenalinu, kteří si je přicházejí prohlédnout a zdokumentovat. A to i přes mnohá nebezpečí, která jim na výpravách za dobrodružstvím hrozí.

1
Ho Thuy Tien Water Park: Pusté akvárium

Drak, který hlídal krokodýly

Název: Ho Thuy Tien Water Park

Země: Vietnam

Otevření: 2004

Když se v roce 2004 otvírají brány nové atrakce, není ještě úplně dostavěná. Zbytek má být dokončen „za pochodu“. Návštěvnost je obrovská, děti i dospělí jsou doslova magneticky přitahováni k parku, kterému vévodí obrovské akvárium v podobě draka, kde jsou akvarijní nádrže s překrásnými rybami a také krokodýli.

Přes zájem veřejnosti se během pár let zdánlivě úspěšný podnik mění v problematicko záležitost a majitelé nejsou schopni dostat se z vleklých finančních potíží. Nakonec je areál definitivně uzavřen. Z jeho návštěvy si přesto mnozí turisté, přijíždějící do destinace, udělali jakýsi rituál.

Dobrodruzi se procházejí mezi opuštěnými tobogány a prohlížejí si pozůstatky někdejšího vyhlášeného aquaparku. Svého času se tady dali potkat i krokodýli z akvárií, které ponechali svému osudu původní majitelé.

Naštěstí jsou již díky organizaci PETA pochytáni a odvezeni do záchranné stanice.

susie garden / flickr.com
Akvadroma Water Park/Indoor Complex Moskva: Jen plocha pro grafitti.

Megalomanství zdar!

Název: Akvadroma Water Park/Indoor Complex Moskva

Země: Rusko

Otevření: 1997 – zahájení stavby

Světové hry mládeže jsou vždy velkolepou událostí. V Moskvě v rámci příprav na tuto sportovní událost dochází v roce 1997 ke schválení stavby megaprojektu se zastavěnou plochou 1,7 ha s celkem 43 500 m2 užitných ploch.

Na nich má najít své místo několik bazénů, obří tobogán, atletická aréna, hotel, kanceláře, kavárny i medicínské centrum. Stavbu se v plánovaném termínu dokončit nepodaří a světové hry se v roce 1998 musí obejít bez tohoto sportovního svatostánku.

Stavba nicméně pokračuje. V roce 2002 dochází k údajně dočasnému pozastavení stavebních prací. Jiná informace mluví o tom, že výstavba je přerušena o dva roky později, možná v souvislosti s tragédií, která se stala v únoru toho roku po pouhých dvou letech od otevření v luxusním moskevském vodním parku Transvaal Park.

Po zhroucení střechy, zaviněném nejspíše konstrukční chybou, umírá 28 lidí včetně 8 dětí. Zraněno je dalších 193 lidí. Ať už zastavení stavby areálu Indoor Complex nebo též Akvadroma bylo či nebylo kvůli obavám z možného opakování tragické události, dnes je z obří stavby ruina.

Podle dostupných informací byly budova i pozemek prodány a mají být zbourány. Na jejich místě má stát obchodní centrum.

jose javier / flickr.com
L’Aquàtic Paradís de Sitges: DinoKamikaze už nikoho nepřiláká.

Dinosaurus štěstí nepřinesl

Název: L‚Aquàtic Paradís de Sitges

Země: Španělsko

Otevření: počátek 90. let 20. století

Od svého otevření na počátku posledního desetiletí 20. století je aquapark ve městě Sitges nedaleko Barcelony cílem místních i turistů, kteří do letoviska dorazili. Dnes už jeho někdejší slávu připomínají jen fotografie.

Nad všemi atrakcemi a službami měl jakýsi „dohled“ oficiální maskot parku, veselý dinosaurus se slunečními brýlemi. Existovala DinoPizza a DinnoBurger, ale také třeba klikatá dvojitá skluzavka s názvem DinoKamikaze.

Za soumraku se park stal vodní diskotékou, která měla být nejlepší na celém pobřeží Středozemního moře. Tvrdí to aspoň letáky, které se dosud válejí po celém parku. Nedostatek sponzorů a dluhy jsou příčinou uzavření tohoto vodního ráje, který se poté stává předmětem městské legendy.

Ta vypráví o tom, že zde mělo zemřít díky nedostatečně zabezpečenému filtračnímu zařízení malé dítě. Velkolepý projekt, který hodlal po zbourání pozůstatků vodního království toto místo proměnit v turistické letovisko se kvůli hospodářské krizi na konci první dekády nového milénia nakonec nepodařilo realizovat a tak osud jednoho z nejlegendárnějších opuštěných míst Katalánska je zatím ve hvězdách.

Kylie Sparrow / flickr.com
Rock-A-Hoola Waterpark/Discovery Waterpark: Po vodě ani památky.

Pouštní koupaliště mění jména i majitele

Název: Rock-A-Hoola Waterpark/Discovery Waterpark

Země: USA, Jižní Karolína

Otevření: 1962

Aquapark s neobvyklým umístěním v Mohavské poušti navrhne a postaví místní podnikatel Bob Byers pro soukromé účely jeho rodiny na konci 50. let 20. století.

Umělé jezero Lake Dolores pojmenuje po své manželce.

Jako ostřílený byznysmen vidí v nedaleko vybudovaném tábořišti obchodní příležitost a v roce 1962 otevře areál i pro veřejnost. S rostoucím zájmem lidí přibývají během následujícího čtvrtstoletí různé další vodní atrakce a místo se vyvine do oblíbeného zábavního parku.

Vrchol popularity zaznamenává přibližně v období od roku 1970 do poloviny následujícího desetiletí. Pak začíná návštěvnost klesat. Tržby jdou prudce dolů a areál je uzavřen na přelomu 80. a 90. let 20. století.

V roce 1990 získávají park noví majitelé. Ti dostanou nápad vytvořit areál s tematikou 50.let. Původní atrakce nahrazují novými a aquapark dostává také nové jméno: „Rock-A-Hoola“. Majitelé plánují pro další zvýšení tržeb vybudování tábořiště pro obytná a rekreační vozidla.

Jeho stavba se stále odkládá, až se vodní park ocitne v hlubokých dluzích. Když se zde zmrzačí zaměstnanec a soud mu přiřkne odškodnění 4,4 miliony dolarů, znamená to pro park začátek konce. Štěstí nemají ani další majitelé, kterým nepomůže ani změna názvu areálu.

V létě 2004 definitivně ukončují provoz a žádný nový zájemce o koupi nebo pronájem už nepřijde.

Foto: archiv, youtube, wikipedie
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...