Domů     Opice vs. lidoopi: Jak se od sebe liší?
Opice vs. lidoopi: Jak se od sebe liší?
15.2.2024

Opice a lidoopi patří mezi primáty, mají dopředu hledící oči a docela velký mozek. Čím se ale od sebe liší a kdy se přestala psát jejich společná historie?

Primáti patří mezi nejstarší známé linie placentálních savců, první zástupci se na Zemi objevili zhruba před 75–70 miliony lety. Šlo o drobné hmyzožravce, kteří už uměli šplhat po stromech.

Trvalo ovšem dalších 50 milionů let, než začali vypadat a žít jako dnešní opice. Nejjednodušší dělení primátů je na poloopice, opice a lidoopi, mezi které patří i člověk. Poslední společný předek opic a lidoopů žil asi před 25 miliony lety.

Takto vypadá nejstarší známý primát, Purgatorius, který žil v paleocénu. FOTO: Nobu Tamura/Creative Commons/CC BY 3.0
Takto vypadá nejstarší známý primát, Purgatorius, který žil v paleocénu. FOTO: Nobu Tamura/Creative Commons/CC BY 3.0

Nejbližší příbuzný člověka

Před asi 17 miliony lety žilo na Zemi zhruba třikrát více velkých opů než dnes, ale jak se postupně oddělovaly jednotlivé vývojové větve, někteří jejich potomci se zmenšovali.

Jako první se oddělili gibboni, kteří jsou tudíž nejvzdálenějšími příbuznými člověka. Následovali je orangutani a posléze gorily.

Nejdelší společnou linii předků má člověk se šimpanzi a bonoby, jež se od větve vedoucí k lidem oddělili teprve před 8–6 miliony lety. Jsou proto lidem nejpodobnější.

(Ne)přítomnost ocasu

Jak odlišit opici od lidoopa? Nejjednodušším způsobem je zjistit, zda má ocas. Téměř všechny opice, z více než 200 druhů, mají ocas, zatímco lidoopi ne.

Mnoho opic má chápavý ocas, kterým jsou schopny uchopit předměty, případně se jím udržet na větvi stromu, využívají ho jako pátou končetinu. Opicím, které chápavý ocas nemají, slouží tento k udržování rovnováhy a rozložení hmotnosti.  Ostatně opice a lidoopi se odlišují i pohybem ve větvích.

Chápavý ocas najdeme třeba u vřešťana hnědého, který se jím přidržuje. FOTO: Kenny Ross/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Chápavý ocas najdeme třeba u vřešťana hnědého, který se jím přidržuje. FOTO: Kenny Ross/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

Kdo se houpe ve větvích?

Lidoopi obzvláště mají mobilní ramenní kloub, který jim umožňuje houpat se z větve na větev. Tomuto pohybu se říká brachiace. Naopak opice se většinou na větvích nehoupají, ale přebíhají z větve na větev či skáčou ze stromu na strom.

Opice využívají k chůzi všechny čtyři končetiny (kvadrupedalismus), ve větvích stromů i spí. Z lidoopů tráví nejvíce času ve větvích orangutani.

Také lidoopi chodí po čtyřech, ale zvládají i chůzi po dvou nohách (bipedalismus) mimo stromoví, člověk je pak jediný plně bipední druh. Ke spaní si každý den tvoří lidoopi hnízdo.

Mohutní lidoopi

Lidoopi jsou také obecně mohutnější (mají širší hrudník) a větší než opice, s výjimkou gibbonů, kteří patří k menším lidoopům. Největším lidoopem je gorilí samec, který může vážit až 230 kg. Největší opicí je pak mandril, dospělý samec může vážit až 54 kg.

Naopak nejmenším lidoopem je samice šimpanze bonobo, vážící 45 kg. Nejmenší opicí je pak kosman zakrslý, který váží 0,11 kg. Rozdílem ve vzhledu je i chybějící srst ve tváři u lidoopů.

U všech primátů se pak vyskytuje pohlavní dimorfismus, tedy rozdíly ve velikosti a zbarvení mezi samci a samicemi.

Gorilí samec ohromuje svou velikostí. FOTO: Raul654/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Gorilí samec ohromuje svou velikostí. FOTO: Raul654/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Starý versus Nový svět

Odlišné je i místo výskytu. V Americe nejsou žádní lidoopi původní, gorily žijí jen v Africe a orangutani zase v Asii. Ačkoliv nyní žije člověk na všech kontinentech, jeho předchůdci pocházejí z Afriky a poté obývali Evropu a Asii spolu s ostatními lidoopy.

Podle starého dělení se rozlišují opice Starého světa neboli úzkonosé opice a opice Nového světa neboli ploskonosí. Toto dělení dobře odvozuje původ těchto opic.

Zatímco ty ze Starého světa obývají Afriku, Evropu a Asii, ty z Nového světa, třeba kapucínské opice nebo tamaríni, žijí v Mexiku, Střední a Jižní Americe.

Inteligence a schopnost komunikovat

Nejdůležitějším a nejvýraznějším rozdílem mezi lidoopi a opicemi je pak jejich inteligence. Všichni primáti jsou neuvěřitelně sociální tvorové s vysokou inteligencí.

Jsou schopni si zapamatovat, kde se v jejich okolí nachází různé potraviny, orientační body i nebezpečí, stejně tak umějí používat zvuky a řeč těla ke vzájemné komunikaci.

I tak ale mají opice primitivnější mozek než lidoopi, a tudíž i horší schopnost řešit problémy, učit se, plánovat, chápat a komunikovat.

Lidoopi mají naopak mnohem větší poměr velikosti mozku k tělu než opice, což se projevuje tím, že prokázali vyšší komunikační dovednosti, dovedli se například naučit lidské znakové jazyky.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
reklama
zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a