Domů     Olympiáda pod hákovým křížem Hitlera nakonec nepotěšila
Olympiáda pod hákovým křížem Hitlera nakonec nepotěšila
18.12.2024
pixabay

XI. letní olympijské hry připadly na rok 1936 a konaly se v Berlíně. Největší sportovní svátek na světě byl ale poznamenán nastupujícím nacismem. Německý kancléř a vůdce Adolf Hitler se rozhodl využít hry k propagaci své ideologie o árijské nadřazenosti.

Na monumentálním olympijském stadionu v německé metropoli zní 1. srpna 1936 olympijská hymna, kterou pro tuto příležitost složil domácí skladatel a dirigent Richard Strauss (1864–1949). Poprvé v historii her hoří olympijská pochodeň.

Téměř čtyři tisíce sportovců pochodují dovnitř sportovního cvičiště a těší se, až spolu změří síly a budou bojovat o medaile. Podobně natěšení jsou i diváci, ti na stadionu a také – poprvé v historii – ti u televizních obrazovek.

Před zaplněné tribuny vystupuje Adolf Hitler (1889–1945) se svým proslovem. Olympijské hry pod taktovkou nacistů oficiálně začínají.

Co hrám předcházelo

O tom, že se olympijské hry budou konat v Berlíně, se rozhodlo v roce 1931, tedy ještě před tím, než se dostali k moci nacisté a Adolf Hitler. Šlo o snahu navrátit Německo do světového společenství po jeho porážce v první světové válce.

Hitler o pořádání olympijských her neměl zájem, nebyl totiž zrovna příznivcem spolupráce mezi státy a národy.

Německý ministr pro veřejnou osvětu a propagandu Joseph Goebbels (1897–1945) však Hitlera přesvědčil, že je taková událost skvělou příležitostí předvést celému světu dokonalost třetí říše a její ideologie. Právě Geobbels se pak staral o propagandistický obraz olympijských her.

Židovští sportovci a bojkot zemí

Pro Hitlera bylo nepředstavitelné, že se her mohli účastnit židovští sportovci. Vyloučení židovských sportovců nacisty z německého olympijského týmu však vyvolalo mezinárodní spor.

Mezinárodní společenství zákaz odsoudilo jako porušení olympijského kodexu o rovnosti a fair play a vyzvalo ostatní země k bojkotu her.

Šéf olympijského výboru USA Avery Brundage (1887–1975) nejdřív tento bojkot podporoval, ale poté, co se zúčastnil inspekce v Německu, změnil názor a veřejně prohlásil, že se zde se židovskými sportovci zachází spravedlivě.

V září 1934 Spojené státy oznámily, že se zúčastní olympijských her v Berlíně. Celosvětovému tlaku na bojkot her nakonec podlehl jen Sovětský svaz.

Účast pak odmítli také někteří jednotlivci z řad sportovců, například tři židovské členky rakouského plaveckého týmu nebo několik amerických atletů.

Afroamerický sprinter a skokan do dálky získal čtyři zlaté medaile.
Afroamerický sprinter a skokan do dálky získal čtyři zlaté medaile.

Německé přípravy

Přestože do začátku války i masového vraždění Židů zbývaly ještě roky, v Německu už v této době docházelo k jejich diskriminaci a omezování práv. Německo se však před světem chtělo ukázat jako tolerantní a pohostinný národ.

Proto byly z ulic dočasně odstraněny protižidovské nápisy, násilí proti nim bylo pozastaveno a hlavní antisemitské a rasistické noviny, Der Stürmer, byly po dobu olympiády staženy z veřejného prostoru.

„Nežádoucí“ Židé a romské rodiny byly násilně přemístěny na okraj města. Cedule zakazující Židům vstup na veřejná místa zmizely. Němcům bylo nařízeno, aby byli ke všem milí, zvláště k Afroameričanům.

Německý tisk plný předsudků měl být po dobu olympiády zdrženlivý, přesto některé nacistické noviny ponižovaly černošské sportovce tím, že je označovaly za „pomocníky“.

Oslava árijské nadřazenosti začíná

První srpnový den dorazil na zaplněný stadion v Berlíně olympijský oheň. Když vystoupil před tribuny Adolf Hitler, diváci ho zdravili skandováním „Sieg Heil“.

Kromě vlajek s pěti olympijskými kruhy, které představují mezinárodní spolupráci a mír, zdobily stadion vlajky s nacistickými hákovými kříži – ty už tehdy symbolizovaly árijskou nadřazenost. Tyto vlajky ostatně visely v ulicích po celém Berlíně.

Začalo 17 dní olympijských her. Jaké premiéry a zajímavé okamžiky tyto hry zažily a kdo z nich vyšel vítězně?

Olympijská pochodeň

Jednou z premiér, které berlínská olympiáda zažila, byla pochodeň. S tímto nápadem přišel německý sportovní činovník Carl Diem (1882–1962), který se inspiroval řeckou historií.

První štafeta tak začala zapálením pochodně 30. června 1936 v řecké Olympii, odkud ji následně 3422 předem vybraných běžců, kteří museli splňovat ideál árijské krásy, donesli až do Berlína. Na první pohled nevinná štafeta s pochodní však vzbudila kontroverze.

Pochodeň totiž vyrobila německá ocelářská společnost Krupp, která vyráběla zbraně pro nacisty. Trasa z Olympie v Řecku do Berlína vedla přes sedm zemí, které později obsadilo Německo nebo jeho spojenci.

Ve Vídni vypukly boje mezi nacistickými sympatizanty a odpůrci. A mapy rozmístěné podél štafetové trasy chybně ukazovaly československou část trasy jako součást Německa.

Poprvé v televizi

Olympijské hry v roce 1936 byly prvními, které živě vysílala televize. Tato událost byla vyvrcholením předválečného televizního vysílání, které bylo teprve v plenkách.

Protože ještě převládal naprostý nedostatek televizních přijímačů, přenášelo se do „televizních místností“ ve veřejných prostorách. V Berlíně bylo zřízeno 25 takových místností, které umožnily místním sledovat hry zdarma, v Lipsku byly dvě další.

Organizačně televize i rozhlas podléhaly ministerstvu propagandy stejně jako cenzura. Délka vysílacího času byla osm hodin denně.

Sportovní premiéry

Některé sporty se v Berlíně představily poprvé jako olympijské disciplíny – basketbal, kanoistika a házená. Basketbalová utkání se tu zároveň poprvé a naposledy hrála venku.

Basketbal se poprvé objevil na olympijském programu už v roce 1904 v americkém Saint Louis, ale jen jako ukázkový sport.

Jako soutěžní disciplína se basketbal hrál poprvé právě v roce 1936. Organizační výbor vybral jako místo pro jednotlivá utkání tenisový stadion s antukovými kurty.

Jenže právě během finále mezi USA a Kanadou (které skončilo vítězstvím USA 19:8) silný déšť ztěžoval oběma týmům hru. Napříště už se basketbalová soutěž konala v hale.

Nejzajímavější sportovní úspěchy

Berlín zapsal do historie také několik zajímavých sportovních úspěchů. Jedním z největších byla výhra třináctileté Američanky Marjorie Gestringové (1922–1992) v soutěži ve skoku do vody z třímetrového můstku.

Stala se tak nejmladší zlatou medailistkou v historii letních olympijských her. Ještě mladší, dvanáctiletá Inge Sorensenová z Dánska, pak získala bronzovou medaili na 200 metrů znak, čím se stala nejmladší medailistkou všech dob v individuální disciplíně.

Medaile vyhrálo také několik židovských atletů včetně rakouského vzpěrače Roberta Feina (1907–1975), který v Berlíně překonal světový rekord lehké váhy.

K Hitlerově nelibosti zářili na olympiádě Židé a Afroameričané – a mezi nimi jeden vynikal nade všemi sportovci.

Legendární Jesse Owens

Největší hvězdou berlínských olympijských her se stal americký černošský atlet Jesse Owens (1913–1980). Na jeho úspěších ztroskotala Hitlerova snaha prokázat svoje teorie o árijské rasové nadřazenosti.

Afroamerický sprinter a skokan do dálky totiž získal čtyři zlaté medaile – ve skoku dalekém, ve kterém vytvořil nový světový rekord, v závodu na 100 metrů a 200 metrů, ve kterých vytvořil nové olympijské rekordy, a ve štafetě na 4 x100 metrů.

Publikum šílelo a Owens se stal největším hrdinou olympijských her. Hitlerovi musely být jeho úspěchy trnem v oku. Owens se stal prvním americkým atletem, který vyhrál čtyři zlaté medaile na jedněch olympijských hrách.

Smutným faktem však je, že doma se žádné velké pocty nedočkal – tehdejší prezident Franklin Delano Roosevelt (1882–1945) pozval po skončení her do Bílého domu jen bílé olympioniky.

Neobyčejné přátelství

S Jessem Owensem se pojí ještě jeden nevšední příběh. Jednalo se o přátelství, které vzniklo mezi ním a německým skokanem do dálky Luzem Longem (1913–1943).

Long měl dokonalé árijské atributy – byl vysoký, blonďatý, modrooký a byl velkým německým favoritem na vítězství v této disciplíně. A zřejmě by se i vítězem stal, nebýt rady, kterou udělil Owensovi, jemuž kvůli dvěma přešlapům při kvalifikaci hrozilo vyřazení.

Long Owensovi poradil, aby si před čárou nechal větší rezervu. Owens dal na jeho radu a při svém posledním pokusu raději vyskočil do vzduchu už 30 cm před čárou. Díky tomu nakonec zvítězil.

Luz pak byl první, kdo mu pogratuloval, procházel se s ním po stadionu a Owens se ho držel za paži.

Původně měl být podle Hitlera na hrách zakázán start všem židům a černochům.
Původně měl být podle Hitlera na hrách zakázán start všem židům a černochům.

Rozděleni válkou

Přátelství, které zvítězilo nad nacismem, trvalo i po skončení her. „Spřátelit se tehdy se mnou před Hitlerem vyžadovalo hodně odvahy,“ řekl po skončení her Owens o Longovi.

Luz Long bohužel zemřel jako voják v bitvě o San Pietro v roce 1943. Ještě předtím, než zemřel, napsal Owensovi dojemný dopis.

Ve svém posledním dopisu z fronty Long Owensovi psal, aby se, až jednou válka skončí, vydal do Německa, vyhledal jeho malého syna Kaie a řekl mu o něm, o jeho otci. Psal, aby mu řekl, jaké to byly tehdy časy, když lidi a národy nerozdělovala válka.

Owens se vydal za desetiletým Kaiem do Německa v roce 1951, spřátelil se s ním a později mu šel dokonce za svědka na svatbě.

Svět, který (ne)přišel o naději

Hitler měl plány ovládnout i budoucí olympijské hry. Nacistický architekt Albert Speer (1905–1981) navrhl stadion pro všechny typy olympiád.

I když byl Hitlerův režim stále hrozivější, rozhodl Mezinárodní olympijský výbor uspořádat zimní olympiádu v roce 1940 opět v Německu – další dvě města jako potenciální pořadatelé se totiž stáhla.

Poté, co Německo v roce 1939 napadlo Polsko, byly olympijské hry pro následující rok zrušeny. Adolf Hitler svým pojetím olympijských her pošpinil jejich původní ideály.

Rozpoutáním druhé světové války vzal celému světu dosavadní představy o tom, čeho všeho jsou lidé vůči sobě schopni.

Jak však ukazuje příběh o Owensovi a Longovi a mnohé další, naději, že navzdory válce existuje přátelství napříč rasami, národy i celým světem, naštěstí nezničil.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.history.com, www.britannica.com, www.olympic.org, www.ushmm.org
Úvodní foto: pixabay, FOTO 2: Acme News Photos. (1936). Jesse Owens. Wikimedia Commons. FOTO 3: pixabay
Související články
Historie
Proč u Františka Josefa I. neuspěla Helena Bavorská?
Když v roce 1853 František Josef čelí atentátu je zraněn, matku to vyděsí. Zranění je vážnější, než se zdá na první pohled. Musí syna oženit, aby monarchie měla následníka. Co kdyby zemřel? Arcivévodkyně Žofie Frederika Bavorská (1805–1872) napíše proto v červnu 1853 sestře Ludovice Bavorské (1808–1902). Pozve i s jejími dvěma dcerami do Bad Ischlu. Mají společně oslavit […]
Historie
Potopení lodi Wilhelm Gustloff: Nejhorší námořní katastrofa všech dob
Asi všichni jsme slyšeli o ztroskotání Titanicu a parníku Lusitania. Při katastrofě ve 40. letech nicméně v Baltském moři utonulo ještě víc lidí než při obou zmíněných neštěstích dohromady. Proč zmizela z veřejného povědomí? Byl konec ledna 1945 a do přístavu Gotenhafen (dnešní Gdyně na severu Polska) mířily v mrazivém počasí tisíce vyděšených uprchlíků. Druhá světová válka se pro […]
Historie
Sňatková politika: Dcery králové zasnubovali někdy už po narození
Narodit se v kolébce královského páru znamenalo v minulo takřka jistě stát se dříve či později obětí sňatkové politiky. Své by o tom mohla vyprávět nejedna princezna. A vhodné nevěsty se samozřejmě hledaly i pro krále. Někdy za nimi vyrazilo skutečně honosné poselstvo. Je dcerou českého krále Albrechta II. Habsburského (1397–1439) a Alžběty Lucemburské (1409–1442) a brzy […]
Historie
Královské pletky: Nemanželští synové českých králů a odmítaná habsburská krasavice
Zikmund Lucemburský je vyhlášený svými postelovými aférkami, u Ludvíka II. Jagellonského bude možná milenka trochu překvapením. A z habsburského domu pocházela manželka francouzského krále, který také dával přednost milence. Jedna ze spekulací říká, že Jan Hunyadi (1387/1407‒1456) je nemanželským synem českého a uherského krále Zikmunda Lucemburského 1368‒1437), pověstného svým sexuálním apetitem, a jeho milenky Alžběty Morsinayové. […]
reklama
svět zločinu
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
reklama
věda a technika
Revoluce v lékařství. Kdy se narodilo první dítě ze zkumavky?
25. červenec 1978 se do historie lékařství zapsal tučným písmem. V tento den se narodilo první dítě, počaté mimo tělo matky. Do té doby šlo o nevídanou věc, která však během následujících desetiletí umožnila otěhotnět řadě žen, které z jakýchkoliv důvodů nemohly počít přirozenou cestou. Za obrovským úspěchem stáli dva muži – gynekolog Patrick Steptoe (1913–1988) a […]
Krátkodobá ztráta paměti: Pozor na alkohol
Lidský mozek je neuvěřitelně komplexní a složitý orgán, který zatím neprozradil všechna svá tajemství. Určitá slepá místa v našich znalostech se týkají i paměti. Co například způsobuje tzv. amnézii? Lidská paměť se podle odborníků vyvíjí zhruba do 25 let věku. Pak ji i nadále můžeme trénovat a zpomalovat její oslabování, ale tak výrazně jako za mladých […]
Hořký pelyněk podporuje trávení
Co se vám vybaví, když se řekne pelyněk pravý? Většině vytane na mysli jeho hořká chuť. Když se řekne, že něco zhořklo jako pelyněk, mnoho lidí cítí negativní emoci. Ke své vlastní škodě. Ano, pelyněk sice opravdu chutná hořce, ale jeho léčivý potenciál má obrovskou a nedoceněnou sílu. K zástupcům rodu pelyněk patří mnoho druhů rostlin od jednoletých […]
Boj s lesními požáry: Přinesou průlom nové technologie?
Způsob boje s lesními požáry byl po celé minulé století prakticky stejný. Nyní však přicházejí na scénu nové technologie, které nabízejí skvělé příležitosti. Čeká nás budoucnost, kdy hasiči nebudou muset riskovat své životy, a přesto si s nekontrolovatelně se šířícím ohněm hravě poradí? Jen ve Spojených státech požáry každoročně způsobí škody v hodnotě bilionů dolarů. Vlivem klimatických […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz