Domů     Olomouc: Město mnoha vůní
Olomouc: Město mnoha vůní
31.5.2024

Co může být lákavějšího než dámě uprostřed záplavy nádherných květin nabídnout čokoládové srdce z lásky. Jen ty tvarůžky do toho nějak nepasují.

Říká se, že každé město má svou specifickou vůni. O moravském město Olomouc to však neplatí. Je totiž městem mnoha vůní. Velmi odlišných a specifických.

Olomoucké tvarůžky - lahůdka, kterou někteří nemohou ani cítit, zatímco ti ostatní na ni nedají dopustit. (Chmee2, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Olomoucké tvarůžky – lahůdka, kterou někteří nemohou ani cítit, zatímco ti ostatní na ni nedají dopustit. (Chmee2, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Vůně“ tvarůžků

Co: Olomoucké tvarůžky

Od: 1586

Kdo by je neznal. Olomoucké tvarůžky, syrečky nebo-li tvargle. O co hůř jsou cítit, o to lépe chutnají. Nebo to tak alespoň bylo než zasáhla Evropská unie, které se nelíbilo tradiční zrání na dřevěných roštech, a tak je musel nahradit kov a plast.

Proto už dnes syrečky nesmrdí, ale ani nechutnají jako dřív. Stále však jsou přirozeně zrajícím sýrem z odtučněného tvarohu a jediným opravdu původním moravským sýrem. Jeho receptura se za uplynulých 500 let příliš nezměnila, na rozdíl od výrobních metod.

Metoda ručně tvarovaných bochánků, kterými se pleskalo o dřevěnou desku, proto se jim původně říká pleskačky, už je minulostí, stejně jako děvečky, které bosýma nohama déle než hodinu šlapaly tvaroh jako zelí.

Tak se kolem Olomouce sýr vyrábí syrečky v každé druhé chalupě už odpradávna, minimálně 600 let. Přívlastek „olomoucké“ přitom nemají podle místa zrodu, ale místa, kde se nejčastěji prodávaly – na trzích v Olomouci, kam se sjížděli prodejci z širokého okolí.

Ani to už neplatí. Dnes se vyrábí jen v Lošticích, kde tradice výroby sahá do roku 1876, když s výrobou začal Josef Wessels se synem Aloisem. Od roku 1991 pokračují ve výrobě jejich potomci, kteří jich ročně posílají do světa přes 2000 tun.

Po válce se podnik Zora Olomouc stal největším výrobcem čokolády u nás. (André Karwath, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Po válce se podnik Zora Olomouc stal největším výrobcem čokolády u nás. (André Karwath, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Vůně čokolády

Co: Čokoládovna Zora

Od: 1899

Ač se jménem města automaticky naskočí odér tvarůžků, je Olomouc, také hlavním městem čokolády.

A to už od 12. června 1899, kdy parta místních drobných obchodníků zakládá První společnou moravskou továrnu na cukrovinky a čokoládu a 15 zaměstnanci rozjede výrobu v pronajaté budově Občanské záložny na Dolním náměstí.

Cukrovinky jsou na dračku a tak se firma brzy stěhuje do nové, velmi moderně řešené továrny v Hodolanech a pod jménem Zora se vypracuje mezi nejznámější české výrobce čokolády. Už v roce 1933 nabízí přes 660 druhů sladkostí, od hořké čokolády po lízátka.

Po znárodnění je spojena s dalšími místními podniky a stává i největším výrobcem čokolády u nás. „Někdy to bylo hodně zvláštní. Obědváte řízek a cítíte čokoládu,“ vzpomíná Pavel Kolář který je 70tých letech obyvatelem domu stojícího u továrny.

Zora je i dnes největším tuzemským výrobcem čokolád a bonboniér, bohužel už ne českým. V roce 2003 ji totiž spolkla švýcarská Nestle.

Každé léto zazářily olomoucké Smetanovy sady všemi barvami, co jich je tisíce druhů květin dokázaly ukázat. (I.Sáček, senior, CC0, commons.wikimedia)
Každé léto zazářily olomoucké Smetanovy sady všemi barvami, co jich je tisíce druhů květin dokázaly ukázat. (I.Sáček, senior, CC0, commons.wikimedia)

Vůně květin

Co: Flora Olomouc

Od: 1958

Třikrát do roka navíc město rozkvétá tisícem dalších vůní. A to doslova. Koná se totiž mezinárodní zahradnická výstava, která je jedním ze symbolů města.

Její tradice se datuje od srpna 1958, kdy se koná první, ještě regionální, která se však stává nečekaným hitem a přes 60 tisíc návštěvníků si vynutí její opakování.

V roce 1964 už počet návštěvníků přesáhne 330 000 a mezi vystavovateli se začínají objevovat zahraniční vystavovatelé. Od roku 1970 je jako Flora Olomouc stává jednou z největších květinářských a zahradnických výstav v Evropě.

Areál Smetanových sadů ji hostí ve třech etapách – jarní, letní a podzimní, a její součástí jsou výstavy květin, okrasných dřevin, ovoce a zeleniny, doplněné květinovými přehlídkami v parcích a botanické zahradě.

Ty nejlepší získávají různá ocenění, stejně jako ti nejlepší v soutěžích aranžování květin. Až do konce století je barevnou záplavou křehké krásy a pastvou pro oko se statisícovými návštěvami.

V posledních letech se mění v laciný vetešnický jarmark se zbožím, které má daleko k zahradám i květinám, což se snaží změnit nadšenci, kteří se v roce 2013 spojili v hnutí za záchranu prestiže tradiční výstavy. Tak doufejme, že uspějí

Foto: commons.wikimedia Titulka (Dominik Tefert, Volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Zajímavosti
Smrdí, jsou plesnivé, a přece sýry milujeme. Už přes 8000 let!
Naše babičky vystačily s nakupováním tvrdého sýra, občas přibalily taveňák, výjimečně Nivu, Hermelín či tvarůžky. A dnes? V supermarketech i specializovaných farmářských prodejnách je nekonečný výběr tvrdých, polotvrdých, plísňových či zrajících sýrů, navíc z kravského, kozího, ovčího, či dokonce oslího mléka. Kde se vůbec vzaly? Velmi pravděpodobně už před 8000 lety si lidé na světě […]
Zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
věda a technika
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát s avokádem a kuřetem
tisicereceptu.cz
Salát s avokádem a kuřetem
Někdy přijde vhod i salát typu „co dům dal“. Základem je listový salát, dobrá zálivka a poté přidejte ingredience, které máte po ruce. Zpracujete tak veškeré zbytky zeleniny i masa. Ingredience na
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Vignerová je opět na dně?
nasehvezdy.cz
Vignerová je opět na dně?
Modelka Aneta Vignerová (36) se nedávno svěřila, že je pod dohledem psycholožky. Krásná tmavovláska tak možná prožívá se svým manželem, scenáristou Petrem Kolečkem (40), další složité období. Povídá
Jaká tajemství ukrývá slavný portrét Mony Lisy?
enigmaplus.cz
Jaká tajemství ukrývá slavný portrét Mony Lisy?
Obraz Mona Lisa je jedním z nejdiskutovanějších uměleckých děl historie. Koho na něm vlastně slavný renesanční umělec Leonardo da Vinci vyobrazil? Proč se Mona Lisa tak záhadně usmívá? A z jakého důvo
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Tu tretku z benzinky jsem neměl dávat do auta
skutecnepribehy.cz
Tu tretku z benzinky jsem neměl dávat do auta
Nevím, proč jsem si toho světélkujícího kostlivce koupil. Pověsil jsem si ho na zpětné zrcátko přes odpor svých dětí. Vzápětí jsme havarovali. Kostlivce z hmoty, která když se nasvítí, nazelenale světélkuje, jsem pořídil na benzince. Bude dobrý jako tretka, zavěšená na zpětném zrcátku, říkal jsem si. Jeli jsme na návštěvu k mé tchyni přes polovinu republiky. Už
Pomazánka s avokádem a ořechy
nejsemsama.cz
Pomazánka s avokádem a ořechy
Tahle pomazánka se skvěle hodí i na jednohubky. Ingredience: 2 zralá avokáda 2 lžičky citronové šťávy 1 malá chilli paprička 1 malá cibule 1 stroužek česneku 2 uvařená vejce 2 lžíce zakysané smetany hrst vlašských ořechů sůl pepř pečivo Postup: Avokáda rozpůlíme, vyjmeme pecky a dužinu vydlabeme. Dáme do misky, zakapeme citronovou šťávou, přidáme smetanu, nakrájená vejce, nasekanou cibulku
Ochrana před virem HIV? Nový lék dává naději
21stoleti.cz
Ochrana před virem HIV? Nový lék dává naději
Výsledky rozsáhlé klinické studie naznačují, že dvakrát ročně podávaný antivirový lék poskytuje mladým ženám úplnou ochranu před virem HIV. Ten způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, na kterou dosud zemřelo
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Krásné časy v Paříži: Neřestní princové se koupou v šampaňském
historyplus.cz
Krásné časy v Paříži: Neřestní princové se koupou v šampaňském
V mondénním pařížském nevěstinci je při zahájení Světové výstavy nabito. Střídají se tu ministři a velvyslanci z celého světa. Ve svých diářích si tento povedený večer přitom zaznamenali jako „návštěvu předsedy senátu“. Kdo by se nechtěl přijet pobavit do hlavního města rozkoší a luxusu. Paříž konce 19. století nabízí rafinovaná potěšení, lákající smetánku. Králové i princové se