Domů     Olomouc: Město mnoha vůní
Olomouc: Město mnoha vůní
31.5.2024

Co může být lákavějšího než dámě uprostřed záplavy nádherných květin nabídnout čokoládové srdce z lásky. Jen ty tvarůžky do toho nějak nepasují.

Říká se, že každé město má svou specifickou vůni. O moravském město Olomouc to však neplatí. Je totiž městem mnoha vůní. Velmi odlišných a specifických.

Olomoucké tvarůžky - lahůdka, kterou někteří nemohou ani cítit, zatímco ti ostatní na ni nedají dopustit. (Chmee2, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Olomoucké tvarůžky – lahůdka, kterou někteří nemohou ani cítit, zatímco ti ostatní na ni nedají dopustit. (Chmee2, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Vůně“ tvarůžků

Co: Olomoucké tvarůžky

Od: 1586

Kdo by je neznal. Olomoucké tvarůžky, syrečky nebo-li tvargle. O co hůř jsou cítit, o to lépe chutnají. Nebo to tak alespoň bylo než zasáhla Evropská unie, které se nelíbilo tradiční zrání na dřevěných roštech, a tak je musel nahradit kov a plast.

Proto už dnes syrečky nesmrdí, ale ani nechutnají jako dřív. Stále však jsou přirozeně zrajícím sýrem z odtučněného tvarohu a jediným opravdu původním moravským sýrem. Jeho receptura se za uplynulých 500 let příliš nezměnila, na rozdíl od výrobních metod.

Metoda ručně tvarovaných bochánků, kterými se pleskalo o dřevěnou desku, proto se jim původně říká pleskačky, už je minulostí, stejně jako děvečky, které bosýma nohama déle než hodinu šlapaly tvaroh jako zelí.

Tak se kolem Olomouce sýr vyrábí syrečky v každé druhé chalupě už odpradávna, minimálně 600 let. Přívlastek „olomoucké“ přitom nemají podle místa zrodu, ale místa, kde se nejčastěji prodávaly – na trzích v Olomouci, kam se sjížděli prodejci z širokého okolí.

Ani to už neplatí. Dnes se vyrábí jen v Lošticích, kde tradice výroby sahá do roku 1876, když s výrobou začal Josef Wessels se synem Aloisem. Od roku 1991 pokračují ve výrobě jejich potomci, kteří jich ročně posílají do světa přes 2000 tun.

Po válce se podnik Zora Olomouc stal největším výrobcem čokolády u nás. (André Karwath, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Po válce se podnik Zora Olomouc stal největším výrobcem čokolády u nás. (André Karwath, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Vůně čokolády

Co: Čokoládovna Zora

Od: 1899

Ač se jménem města automaticky naskočí odér tvarůžků, je Olomouc, také hlavním městem čokolády.

A to už od 12. června 1899, kdy parta místních drobných obchodníků zakládá První společnou moravskou továrnu na cukrovinky a čokoládu a 15 zaměstnanci rozjede výrobu v pronajaté budově Občanské záložny na Dolním náměstí.

Cukrovinky jsou na dračku a tak se firma brzy stěhuje do nové, velmi moderně řešené továrny v Hodolanech a pod jménem Zora se vypracuje mezi nejznámější české výrobce čokolády. Už v roce 1933 nabízí přes 660 druhů sladkostí, od hořké čokolády po lízátka.

Po znárodnění je spojena s dalšími místními podniky a stává i největším výrobcem čokolády u nás. „Někdy to bylo hodně zvláštní. Obědváte řízek a cítíte čokoládu,“ vzpomíná Pavel Kolář který je 70tých letech obyvatelem domu stojícího u továrny.

Zora je i dnes největším tuzemským výrobcem čokolád a bonboniér, bohužel už ne českým. V roce 2003 ji totiž spolkla švýcarská Nestle.

Každé léto zazářily olomoucké Smetanovy sady všemi barvami, co jich je tisíce druhů květin dokázaly ukázat. (I.Sáček, senior, CC0, commons.wikimedia)
Každé léto zazářily olomoucké Smetanovy sady všemi barvami, co jich je tisíce druhů květin dokázaly ukázat. (I.Sáček, senior, CC0, commons.wikimedia)

Vůně květin

Co: Flora Olomouc

Od: 1958

Třikrát do roka navíc město rozkvétá tisícem dalších vůní. A to doslova. Koná se totiž mezinárodní zahradnická výstava, která je jedním ze symbolů města.

Její tradice se datuje od srpna 1958, kdy se koná první, ještě regionální, která se však stává nečekaným hitem a přes 60 tisíc návštěvníků si vynutí její opakování.

V roce 1964 už počet návštěvníků přesáhne 330 000 a mezi vystavovateli se začínají objevovat zahraniční vystavovatelé. Od roku 1970 je jako Flora Olomouc stává jednou z největších květinářských a zahradnických výstav v Evropě.

Areál Smetanových sadů ji hostí ve třech etapách – jarní, letní a podzimní, a její součástí jsou výstavy květin, okrasných dřevin, ovoce a zeleniny, doplněné květinovými přehlídkami v parcích a botanické zahradě.

Ty nejlepší získávají různá ocenění, stejně jako ti nejlepší v soutěžích aranžování květin. Až do konce století je barevnou záplavou křehké krásy a pastvou pro oko se statisícovými návštěvami.

V posledních letech se mění v laciný vetešnický jarmark se zbožím, které má daleko k zahradám i květinám, což se snaží změnit nadšenci, kteří se v roce 2013 spojili v hnutí za záchranu prestiže tradiční výstavy. Tak doufejme, že uspějí

Foto: commons.wikimedia Titulka (Dominik Tefert, Volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Zajímavosti
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Zajímavosti
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
reklama
věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Vynález pračky: Hospodyňky se ho zpočátku bály
Valchy a necky se v minulých staletích staly jedinými pomocníky hospodyněk, kterým se doma nakupila hora špinavého prádla. Vydrhnout ho bývala často pořádná dřina, která by vám možná zabrala klidně i celý den, pokud by praní mělo být opravdu důkladné. Dneska stačí hodit prádlo do pračky, nasypat prášek a nalít aviváž a stisknout knoflík. Je […]
reklama
lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Liratura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz