Má status největšího pivního svátku Evropy. Je to nejznámější pitka, nejopulentnější hodokvas a největší festival zlatavého moku.
Každý rok na bavorské pivo dorazí kolem 6 milionů lidí, obskakuje je 12 000 zaměstnanců, spořádají se stovky volů, až 450 000 pečených kuřat nebo třeba 400 000 párků.
Nedílnou součást bavorské kultury tvoří už 200 let. Jeho oblíbenost je tak velká, že stoly v obrovských pivních stanech je třeba rezervovat několik měsíců dopředu.
Slaví celé město
Nezasvěceným by se mohlo zdát, že Oktoberfest patří k počinům moderní doby. Ne.
Jeho historie se začíná psát už v říjnu roku 1810, kdy se koná královská svatba korunního prince Ludvíka (1786–1868) s Terezou Sasko-Hildburghausenskou (1792–1854).
Na její počest dvůr uspořádá přímo pompézní oslavy, kam jsou pozváni všichni občané města. I když se říká, že v nejlepším se má přestat, slavnost se protáhne na několik dní, než je finálně zakončena koňským dostihem.
Pro velký úspěch je za další rok uspořádána znovu, tentokrát o pár týdnů dříve. Nevědomky tak vzniká tradice přežívající už 207 let!
Jako v mraveništi
Pokud se na Oktoberfest vydáte poprvé, možná vás překvapí jeho rozlehlost a neskutečné množství lidí. Ničím výjimečným nejsou hodinové fronty do stanu nebo přeplněné promenády, jimiž je třeba doslova se proboxovat.
Rozhodně se vyplatí si přivstat nebo navštívit festival ve všední den. Netrpělivost a nervozitu nechte doma. Slavnostní zahájení je v rukou starosty, který přesně v 12:00 otevírá první soudek s pivem.
Tím odstartuje všeobecné veselí, trvající zpravidla 16 dní, zakončené první říjnovou nedělí.
Na levou či na pravou stranu?
Kromě výzdoby jednotlivých stanů se můžete kochat i pohledem na servírky, oblečené v tradičních bavorských dirndlech. Těm věnují pozornost nejčastěji nezadaní pánové. Na svoji nositelku totiž dokážou mnohé prozradit.
Pokud má tkaničku zástěry uvázanou na levé straně, je žena nezadaná a nakloněna flirtování. Je-li však na pravé straně, je již „zamluvena“ a štěstí musíte hledat jinde.
Na mužích je k vidění tradiční bavorský oděv – lederhose, který dospělému Bavořanovi vydrží klidně i celý život! V dnešní době se do tradičních krojů neoblékají jen místní, ale také turisté, kteří chtějí lépe splynout s davem.
Das ist gut!
Zatímco dnes si festival bez hektolitrů piva neumíme představit, ne vždy bylo jeho podstatnou součástí. Milovníci zlatavého moku si musí počkat až na konec 19. století, konkrétně na rok 1887, kdy na scénu vstupují mnichovské pivovary.
Za tu dobu jejich malé stánečky vyrostly v obří stany, ve kterých se zvládne vypít až 8 milionů litrů piva. Speciálně pro tuto příležitost je vyráběna várka, na níž se podílí ti nejlepší sládci.
Pivo obsahuje 13,5 % extraktu původní mladiny a je o 1,3 % silnější. Pokud byste měli zájem pouze o „jedno malé“, bohužel moc nepochodíte. Pokud pivo, tak echt tuplované! K tomu patří také pořádně naditá peněženka, ceny se pohybují okolo 11 eur za sklenici.
Prokládání nealkoholickými nápoji není o moc levnější. Jeden litr vody či jiného nápoje přijde na 8 eur.
Pár rad na konec…
Od roku 2016 panují na Oktoberfestu zvýšená bezpečnostní opatření. Ta jsou letos ještě přísnější kvůli prosincovým útokům na vánoční trh v Berlíně. Celý areál festivalu má být oplocen a pod neustálým dohledem kamer a stovek policistů.
Je tedy dobré cestovat spíše nalehko, vyhnout se velkým a objemným zavazadlům.
Pokud rádi cestujete se svým mazlíčkem, je nejlepší jej nechat doma, zvířata mají totiž vstup přísně zakázán. Stejně tak platí zákaz vynášení skleněných nádob. Během Oktoberfestu není nouze ani o ztracené předměty.
Každoročně se jich ztratí více než 4000! Nejčastěji se jedná o brýle, klíče, mobilní telefony nebo bundy.