Když Kryštof Kolumbus přistál v roce 1492 na americkém kontinentě, setkal se zde s původními obyvateli, kteří nasávali do plic kouř ze smotaného listu tabáku, jenž byl naplněn tabákovou drtí.
Kolumbus listy tabáku přivezl do Evropy, kde se jejich užívání stalo obrovským trendem, zejména s rozvojem jejich obchodního využití.
Včera
Rostlina nicotiana tabacum neboli tabák selský byla známá již v době 6000 let př. n. l. Indiánští obyvatelé rostlinu hojně využívali jako jednu z léčebných metod nebo při náboženských rituálech.
Počátky žvýkání a kouření tabáku by se pravděpodobně našly asi 1000 let př. n. l. v Mayské civilizaci. Tabák byl ke kouření užíván i v Indii společně s jinými rostlinami. S objevením Nového světa se jeho obliba značně rozrostla.
Největší zásluhy si připsali Portugalci, kteří se zasadili o kultivaci a rozšíření tabáku do světa.
Nejprve byl zkoumán botaniky a lékaři a užíval se při bolení zubů, migréně, ale i na mor, astma a rakovinu, teprve později se jeho kouření stalo společenskou událostí.
Dovolit si ho mohla jen bohatší vrstva obyvatel, jelikož se ke kouření používalo drahých dýmek. Alternativou byly dýmky hliněné či dřevěné, které mohla používat i chudší část obyvatel.
Kouření tabáku však mělo i negativní ohlasy. Dobré přijetí se nekonalo ve Švýcarsku, Persii, Turecku či Rusku, kde byly za užívání tabáku stanoveny různé sankce a dokonce i tresty smrti. V církvi se ke kouření také postavili rázně – docházelo k exkomunikaci kuřáků.
Do Čech se dostal tabák za třicetileté války. Mikuláš Dačický z Heslova byl pravděpodobně prvním českým kuřákem. V roce 1861 se v Londýně začaly prodávat první hotové cigarety.
Dnes
Zatímco se ještě v docela nedávné době kouřilo v každém salónku, kině, divadle, ba dokonce i v letadle, dnešní doba kouření není příliš nakloněna. Je to způsobeno zejména jeho škodlivými vlivy, které jsou šířeny jak aktivním, tak pasivním kouřením.
Tabák obsahuje přes 4000 toxických chemikálií a asi 100 těchto látek je karcinogenních. Člověk si může vybudovat silnou závislost na nikotin, který je často mnohem návykovější než heroin.
Rok 2017 přinesl do ČR vyhlášku, která zakázala kouření ve vnitřních prostorách a na vybraných veřejných prostranstvích, včetně krytých zastávek MHD. Nejdelší trvání zákazu kouření má Irsko, kde se nesmí kouřit od roku 2004. Mezi další země se zákazem kouření ve vnitřních prostorách patří např. Francie a Rumunsko.
Vyvstává otázka, jak se k těmto zákazům postaví tabákové společnosti, které takto přichází o miliardy.
Zítra
Na poslední květnový den připadá Světový den bez tabáku, který se připomíná od roku 1987, kdy ho vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) jako součást protikuřácké kampaně.
Každý rok se zaměřuje na jedno konkrétní téma jako např. stop vlivu tabákového průmyslu či zákaz reklamy na tabákové výrobky, jejich propagaci a sponzorství.
Počet těchto kampaní, snažících se zabránit globální tabákové epidemii, v budoucnu pravděpodobně naroste.
Alternativní řešení nabízí elektrické cigarety. V úvaze je i bezkouřová varianta tzv. IQOS, která by mohla uspět. Tabák se místo spalování pouze zahřívá a bylo u nich vědecky prokázáno, že snižují riziko škodlivosti.
Přechod na bezkouřovou variantu by byl postupný. Pokud by situace nebyla pod kontrolou, mohlo by se stát, že by se společnost navrátila k trestům za užití tabáku. Jedno je jisté – kouření ze společnosti jen tak nevymizí.