Skip to content
reklama
reklama

Od dýmky míru k elektronickým cigaretám

Když Kryštof Kolumbus přistál v roce 1492 na americkém kontinentě, setkal se zde s původními obyvateli, kteří nasávali do plic kouř ze smotaného listu tabáku, jenž byl naplněn tabákovou drtí. Kolumbus listy tabáku přivezl do Evropy, kde se jejich užívání stalo obrovským trendem, zejména s rozvojem jejich obchodního využití.

blank
Lidé, kteří venku kouří, mohou dostat pokutu za to, že nemají zakrytá ústa a nos. Kouření totiž není důvodem pro sundání roušky nebo respirátoru v obci. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví. Foto: ThuyHaBich / pixabay

Včera

Rostlina nicotiana tabacum neboli tabák selský byla známá již v době 6000 let př. n. l. Indiánští obyvatelé rostlinu hojně využívali jako jednu z léčebných metod nebo při náboženských rituálech. Počátky žvýkání a kouření tabáku by se pravděpodobně našly asi 1000 let př. n. l.

v Mayské civilizaci. Tabák byl ke kouření užíván i v Indii společně s jinými rostlinami. S objevením Nového světa se jeho obliba značně rozrostla.

Největší zásluhy si připsali Portugalci, kteří se zasadili o kultivaci a rozšíření tabáku do světa. Nejprve byl zkoumán botaniky a lékaři a užíval se při bolení zubů, migréně, ale i na mor, astma a rakovinu, teprve později se jeho kouření stalo společenskou událostí.

Dovolit si ho mohla jen bohatší vrstva obyvatel, jelikož se ke kouření používalo drahých dýmek. Alternativou byly dýmky hliněné či dřevěné, které mohla používat i chudší část obyvatel.

Kouření tabáku však mělo i negativní ohlasy. Dobré přijetí se nekonalo ve Švýcarsku, Persii, Turecku či Rusku, kde byly za užívání tabáku stanoveny různé sankce a dokonce i tresty smrti. V církvi se ke kouření také postavili rázně – docházelo k exkomunikaci kuřáků.

Do Čech se dostal tabák za třicetileté války. Mikuláš Dačický z Heslova byl pravděpodobně prvním českým kuřákem. V roce 1861 se v Londýně začaly prodávat první hotové cigarety.

blank
Problém kuřáků s dodržováním platných opatření byl i před rokem během jarní vlny pandemie. Foto: Free-Photos / pixabay

Dnes

Zatímco se ještě v docela nedávné době kouřilo v každém salónku, kině, divadle, ba dokonce i v letadle, dnešní doba kouření není příliš nakloněna. Je to způsobeno zejména jeho škodlivými vlivy, které jsou šířeny jak aktivním, tak pasivním kouřením.

Tabák obsahuje přes 4000 toxických chemikálií a asi 100 těchto látek je karcinogenních. Člověk si může vybudovat silnou závislost na nikotin, který je často mnohem návykovější než heroin.

Rok 2017 přinesl do ČR vyhlášku, která zakázala kouření ve vnitřních prostorách a na vybraných veřejných prostranstvích, včetně krytých zastávek MHD. Nejdelší trvání zákazu kouření má Irsko, kde se nesmí kouřit od roku 2004.

Mezi další země se zákazem kouření ve vnitřních prostorách patří např. Francie a Rumunsko. Vyvstává otázka, jak se k těmto zákazům postaví tabákové společnosti, které takto přichází o miliardy.

blank
„V současné době jsou naprostou prioritou strážníků v Praze kontroly dodržování mimořádných opatření v městské hromadné dopravě, na nástupištích, v přístřešcích a čekárnách veřejné dopravy a na veřejných prostranstvích zejména ve vztahu k ochranným prostředkům dýchacích cest,“ uvedla Jiřina Ernestová z kanceláře ředitele Městské policie Praha. Foto: Free-Photos / pixabay

Zítra

Na poslední květnový den připadá Světový den bez tabáku, který se připomíná od roku 1987, kdy ho vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) jako součást protikuřácké kampaně. Každý rok se zaměřuje na jedno konkrétní téma jako např.

stop vlivu tabákového průmyslu či zákaz reklamy na tabákové výrobky, jejich propagaci a sponzorství. Počet těchto kampaní, snažících se zabránit globální tabákové epidemii, v budoucnu pravděpodobně naroste.

Alternativní řešení nabízí elektrické cigarety. V úvaze je i bezkouřová varianta tzv. IQOS, která by mohla uspět. Tabák se místo spalování pouze zahřívá a bylo u nich vědecky prokázáno, že snižují riziko škodlivosti.

Přechod na bezkouřovou variantu by byl postupný. Pokud by situace nebyla pod kontrolou, mohlo by se stát, že by se společnost navrátila k trestům za užití tabáku. Jedno je jisté – kouření ze společnosti jen tak nevymizí.

blank
„Problémem jsou postávající kuřáci před budovou hlavního nádraží, tam je skutečně potenciál někoho ohrozit,“ řekl mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. Foto: Shutterbug / pixabay
Foto: Úvodní foto: realworkhard / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Téměř 13 % osob trpí kloubními obtížemi
epochalnisvet.cz

Téměř 13 % osob trpí...

Podle Ústavu zdravotnických...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Bylinková marináda na ryby
tisicereceptu.cz

Bylinková marináda na ryby

Na grilu by neměly chybět ani ryby – a ty si...
Proč stále tají svého partnera?
nasehvezdy.cz

Proč stále tají svého...

Krásná herečka Petra...
Provalilo se na Tomeše, že si užívá s jinou?
nasehvezdy.cz

Provalilo se na Tomeše, že si...

Krize je prý zažehnána,...
Několik názvů – jedna nemoc
21stoleti.cz

Několik názvů – jedna nemoc

Jednou jste dole a jednou nahoře, toto známé přísloví...
Uroboros: Alchymický had věčnosti
enigmaplus.cz

Uroboros: Alchymický had...

Hájem plným stromů a květin se prochází...
Japonské vlny Seigaiha na hodinkách Perrelet
iluxus.cz

Japonské vlny Seigaiha na...

Kultovní řada Turbine společnosti Perrelet...
Přišel si pro mou kamarádku ďábel?
skutecnepribehy.cz

Přišel si pro mou kamarádku...

Znaly jsme se od dětství. Bára...
Kdo si hraje, nezlobí… ale může strašit
enigmaplus.cz

Kdo si hraje, nezlobí… ale...

Imaginárního kamaráda má spousta dětí, ale jen...
Kudy chodí Krakonoš?
epochanacestach.cz

Kudy chodí Krakonoš?

Poměrně pohodlná je...
Patinu hravě zvládnete…
panidomu.cz

Patinu hravě zvládnete…

Nádech starodávna, připomínky dávných časů, punc...