Skip to content

Obývala démonická hříšnice rajskou zahradu?

Biblické ženy rozhodně nehrají druhé housle. Některé z nich jsou prý odvážnější než muži, jiné údajně ovládají nadpřirozené schopnosti a další mají rovnou konat zázraky. Která z nich je ale vůbec první ženou Knihy knih?

První muž světa Adam je naprosto nadšený: „Je prostě úžasná. Tak krásná a líbezná. Určitě se o mě bude dobře starat.“ První žena světa Eva se jen nesměle usměje a řekne: „Jsem ráda, že se ti tak líbím.

Snad se mnou budeš spokojen.“ Nacházíme se v biblickém Edenu na úsvitu lidských dějin, když se náhle stane cosi překvapivého. Adam totiž prohlásí směrem k nebesům: „Díky Bože. Tahle Eva je opravdu mnohem lepší, než ta, co jsi mi sem poslal předtím.

“ O kom to mluví?

Příběh o Adamovi a Evě zná snad každý. Do jaké míry je ale pravdivý?
Příběh o Adamovi a Evě zná snad každý. Do jaké míry je ale pravdivý?

Opravdu byla Eva první ženou světa? Přestože se na první pohled zdá, že Písmo svaté o tom podává naprosto jednoznačné informace, ve skutečnosti tomu tak není. V první kapitole knihy Genesis se totiž dozvíme, že Bůh stvořil muže a ženu šestého dne a řekl jim: „Ploďte a množte se a naplňte zemi.

Podmaňte ji a panujte nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nade vším živým, co se na zemi hýbe.“ Jenže hned ve druhé kapitole stejné knihy už Adam vystupuje zcela sám. Tehdy Bůh Adamovi vyjme žebro a utvoří z něj ženu, která dostane jméno Eva.

Podle některých badatelů byla první ženou světa záhadná žena jménem Lilith.
Podle některých badatelů byla první ženou světa záhadná žena jménem Lilith.

Překvapivou informaci o existenci Adamovy první ženy potvrzují také některé staré židovské prameny. V nich je tato záhadná postava nazývána Lilith. „Adam od ní požadoval, aby mu byla naprosto poslušná, ale ona se s tím rozhodně nechtěla smířit.

A tak Eden opustila,“ vysvětluje současná expertka na studium Bible z Univerzity v Novém Mexiku Janet Howe Gaines.

Autoři Bible prý informace o Lilith zatajili.
Autoři Bible prý informace o Lilith zatajili.

Lilith prý následně mizí v pustinách a nakonec se usadí u Rudého moře, kde začne žít s démony. Mezi nimi se z ní stává děsivou bytostí, která již postrádá jakoukoliv lidskost. Podle starých příběhů se za svůj démonický osud mstí vražděním novorozencům, nebo také sváděním a zabíjením mužů.

A v tom prý pokračuje až do současnosti! Jde jen o legendy, nebo tato první Adamova žena skutečně existuje?

Foto: en.wikipedia.org, reasoningwithjehovahswitnesses.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …