Skip to content

Na vlastní kůži: Po stopě tajemné Nessie

Loch značí ve staré gaelštině jezero. Správnější pojmenování obávané příšery je tak Nessie. Vydali jsme se jí do Skotska po stopě. Čekala nás krásná příroda a atrakce vyždímaná až do poslední kapky…

Hrad Urquhart je snad jediným svědkem, který by mohl pravdu o jezerní příšeře znát. Ačkoliv si většina lidí myslí opak, Nessie, tedy tajemný tvor ze skotského jezera Ness, není žádným novodobým výmyslem.

První zmínku o ní najdeme již v 6. století! Je to náhoda či jen logická souslednost, že i tento dnes již zchátralý hrad vznikl právě v této době? Navíc je třeba upřesnit malou chybičku. O Nessie se sice dozvíme prvně z pramenů starých celá staletí, ale její výskyt je lokalizován o kousek vedle – v řece Ness, která z jezera odtéká.

P1100630
Mohli obyvatelé hradu Urquhart pozorovat jezerní příšeru již krátce po jeho dostavění? A je možné, že by ona či její potomci přežili dodnes?

Rozhlédnete-li se po okolí, musíte nad skotskou přírodou uznale pokývat hlavou. Ostatně, nešetřila tu ani na jezerech. Loch Ness zdaleka není jediné, po kterém se můžete plavit. Projedete-li všemi, musíte zklamaně konstatovat, že zrovna to nejproslulejší je v podstatě nejnudnější a nejméně malebné.

Tenhle fakt již nezazáplatuje ani zřícenina Urquhart, která si díky legendě o Nessie účtuje za pár dochovaných zdí nehorázné vstupné.

P1100638
Jezero Ness je krásné, ale v porovnání s okolními skvosty patří k těm méně malebným. Přesto ho zná celý svět…

Řekněme si to rovnou: Po příšeře velké až 20 metrů tu není ani vidu, ani slechu. A to i přes to, že měření v roce 1982 ukázala několik větších tvorů pod hladinou. Mohlo jít o Nessie? Kdo ví. Pokud by svědci nepřeháněli, mohlo by jít o plesiosaura.

A to zdárně se množícího, vzhledem k tomu, kolik staletí je tvor pozorován. Umírněnější se spíše přiklání k velkým hejnům ryb nebo stromům a řasám, které se otřesy podloží znenadání vynořují.

P1100707
Na jezerní příšeru narazíte na každém kroku podél Kaledonského kanálu. Plastiky, hrnečky, plyšáci. Jen ta živá varianta stále nikde…

Jezera spojuje 96 kilometrů dlouhý Kaledonský kanál. Plavit se jím můžete ze skotského města Inverness do jezera Loch Ness, dále do jezera Loch Oich a přes další jezero Loch Lochy až do bývalého pevnostního města Fort William a do Atlantického oceánu.

Výškový rozdíl je pěkných 20 metrů, a tak polovinu své cesty budete znudění trávit na zdymadlech.

Foto: autorka + wikipedia.org/Ballista
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhadní tvorové
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články