Skip to content

OBRAZEM: Slunce mezi mrakodrapy aneb Manhattanhenge

Jakmile se v kalendáři objeví datum 20. či 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců.

Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengského kruhu a stará příjezdová cesta paralelně s vycházejícím sluncem.

2
Zářivý kotouč zapadá za obzor přesně mezi mrakodrapy.

Stavitelé Stonehenge museli mít opravdu výborné matematické znalosti, jak ukazuje rozestavení kamenů. Ovšem zajímavý úkaz, ve kterém hrají hlavní roli Slunce a výtvory lidských rukou, se odehrává i na druhé straně Atlantiku.

3
Mrakodrapy New Yorku nabízejí netušené scenérie.

Tak jako slunovrat ve Stonehenge láká spoustu lidí, i New York má vzdáleně podobnou atrakci. Říká se jí Manhattanhenge a na anglické místo tak přímo odkazuje.

3
Staré dobré Stonehenge.

Při události, k níž dochází čtyřikrát za rok, se zapadající slunce dostane do jedné přímky se západo-východně orientovanými ulicemi města a pod obzorem zmizí jako rudý kotouč uzavřený mezi stěnami mrakodrapů.

4
19. největší město světa: New York

Nebeské představení se každoročně objevuje vždy tři až čtyři týdny před letním a zimním slunovratem a zhruba stejnou dobu po něm. V létě jsou však podmínky pro jeho pozorování lepší, protože výhledu nebrání mlha a kouř.

Foto: Tallbloke's Talkshop, Time Out, Youtube, Viewing NYC
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Cestování
Zobrazit více …