Skip to content

Obrazem: Korály dokážou fluoreskovat!

Mezi nejzajímavější obyvatele podmořských zahrad patří bezesporu korály. Je známo, že některé korály umějí v tropických mořích vytvářet korálové útesy.

Vylučují totiž uhličitan vápenatý pro tvorbu svých tvrdých vnějších schránek a během milionů let se tyto schránky navrství a někdy vytvoří i ostrov. Mezi jejich méně známé vlastnosti patří to, že dokážou fluoreskovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Korál je označení pro některé mořské žahavce z třídy korálnatci.

Fotografie pořídil vědec Justin Marshall z australské Queenslandské univerzity. Marshall se již dlouhá léta zabývá výzkumem vizuální komunikace ryb a bezobratlovců a barevnými proměnami korálů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Všech asi 6 000 druhů korálů žije přisedle v mořích, obvykle v koloniích.

Zvláštní světélkování korálů způsobuje zelený fluorescenční protein. Ten, pokud je vystaven modrému světlu, svítí právě zelenou barvou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Koráli většinou rostou v slunných mořích, ovšem některým druhům je dobře i v hlubších arktických vodách.

V roce 2008 obdrželi za objev a výzkum tohoto proteinu vědci Osamu Šimomura z Japonska a Američané Martin Chalfie a Roger Y. Tsien Nobelovu cenu za chemii. V medicíně se tento protein využívá jako značkovač při sledování funkcí molekul v organismu.

5
Jedna „větev“ korálu není jen jeden jedinec, ale miliony geneticky identických polypů.

Některé čerstvé výzkumy naznačují, že fluorescenci používali ve starohorách i první strunatci, její funkcí měla být ochrana před UV zářením.

Foto: National Science Foundation
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …