Skip to content

Oblak částic, nebo vesmírné těleso: Co to stíní nově odhalené hvězdě?

Přibližně před dvěma roky objevili astronomové podivnou hvězdu, kterou pojmenovali Tabby. Hvězda má zvláštní vlastnosti, které napovídají, že by v její blízkosti mohlo existovat těleso, které nevzniklo přirozenou cestou, tedy by mohlo mít mimozemský původ.

Nyní astronomové objevili její dvojče se stejnými vlastnostmi. Pojmenovali ji VVV-WIT-07.

Hvězdu objevil Brazilec Roberto Saito a zkratka WIT, která je v jejím názvu, znamená “What is this” neboli “co to je”. Vědci si totiž s klasifikací tohoto vesmírného tělesa, potažmo objektů kolem ní, opravdu nevědí rady.

Obě zmíněné hvězdy vykazují podivná částečná zatmění, která neodpovídají běžným pravidlům vesmírných těles.

Nově objevená hvězda je v tomto ohledu dokonce ještě nenormálnější, než její starší dvojče – zatmění pokrývá až 80% viditelné části hvězdy. Vědci spekulují o tom, že tato zatmění by mohla být způsobena obřím mimozemským tělesem, které stojí v blízkosti hvězdy.

“Je to prosté, opravdu jednoduše nevíme, co na hvězdu stín hází,” uvedl Saito. “A to je pro nás opravdu zajímavé,” dodal.

Pro zvláštní stíny na povrchu hvězd samozřejmě existují i jiná vysvětlení než mimozemská tělesa. Nejspíše se totiž jedná o velký mrak drobných částic, které okolo hvězdy rotují podobně jako planety kolem slunce.

Foto: wallpaper.wiki
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …