Domů     Objevení Ameriky byl teprve začátek. Domorodce čekal teror
Objevení Ameriky byl teprve začátek. Domorodce čekal teror
22.3.2025

Když v roce 1492 objevil Kryštof Kolumbus americký kontinent, odstartoval tím dlouhou éru objevování a kolonialismu.

Zatímco prozkoumávání nových oblastí bylo záslužným počinem, osídlování, drancování a přetváření nových míst podle představ Evropanů dělá z této etapy jednu z nejsmutnějších kapitol lidských dějin.

Před příchodem Evropanů do Ameriky žilo na obou amerických kontinentech přes 60 milionů lidí. Jen o sto let později jich bylo pouhých šest milionů.

Umírali kvůli válce s evropskými dobyvateli, která způsobovala hladomor, hodně jich ale zemřelo důsledkem nemocí. Spalničky, neštovice či chřipka kosily původní obyvatele po tisících.

Existuje navíc mnoho dokladů, že jakmile Evropané sílu nemocí rozpoznali, úmyslně se pokoušeli domorodce nakazit, například jim nabízeli deky z lazaretů. Doufali, že se nakazí, což se pravidelně stávalo. Vlivem kolonizace nakonec zemřelo 10 % tehdejší světové populace.

Motivace k objevům

Janovský mořeplavec a kolonizátor Kryštof Kolumbus (†1506) přitom vůbec neměl v plánu Ameriku objevit. Jeho představy i následnou první výpravu motivovala vidina snadnější cesty do Asie.

Evropa si v té době již zvykla na dodávky koření, hedvábí či porcelánu, jenže zavedené obchodní trasy začaly být ohrožovány Turky a pádem Mongolské říše. Zároveň se stále rozvíjely technologie stavby lodí a způsoby navigace, což umožňovalo delší cesty po moři.

Evropské mocnosti tak začaly větřit nové obchodní příležitosti. Kolumbus přišel s návrhem doplout do Asie západní cestou. Už v roce 1476 ho přednesl portugalskému králi Janu II. Portugalskému (†1495), byl ale odmítnut.

Kolumbus přišel s návrhem doplout do Asie západní cestou.
Kolumbus přišel s návrhem doplout do Asie západní cestou.

První cesta a oběti

Kolumbus se brzy poté přesunul do Španělska, kde se pro svůj návrh snažil opět získat podporu.

Trvalo mu ale několik dlouhých let, nejspíše minimálně osm, než si vybudoval síť kontaktů a přesvědčil královnu Isabelu Kastilskou (†1504), aby mu poskytla prostředky.

Dne 3. srpna 1492 tak z přístavu u města Huelva vypluly tři lodě se zhruba stovkou mužů a vydaly se do neznáma. Už o dva měsíce později, 12. října ve dvě hodiny ráno, jeden z námořníků zahlédl pevnou zemi.

Byly to Bahamy, ačkoliv se Kolumbus nejprve domníval, že jde o Japonsko. Po setkání s domorodci a zjištěním, že se na ostrovech nenachází žádné zlato, zamířila výprava dále, ke břehům neznámého kontinentu.

Víte že…

Papež Alexandr VI. (†1503) v roce 1492 potvrdil, že Španělsko má právo na průzkum a zabírání území v Americe a na obracení domorodců na víru jakýmikoliv prostředky.

Španělé a Portugalci čerpali při dobývání z takzvané reconquisty, tedy z opětovného získání Pyrenejského poloostrova z područí Maurů.

Dobývání vypuklo naplno

Éra dobývání a ničení Nového světa, později nazvaného Amerika, tak naplno vypukla. Už během Kolumbovy druhé výpravy došlo k několika krvavým masakrům.

Na dobytých územích zanechával Kolumbus své bratry, kteří budovali první kolonie a tvrdě potlačovali jakákoliv povstání domorodců. Při třetí výpravě pak poprvé pronikl i na území kontinentu a vše prohlašoval za majetek Španělska.

Další dobyvatelé, ve španělštině conquistadoři, ale byli ještě horší. Řídili se heslem „Zlato, sláva a Bůh“ a neštítili se ničeho. Pozadu nezůstávali ani Portugalci, Britové, Francouzi či Dánové. Společně dostali Nový svět na kolena a zničili životy 55 milionů lidí.

Portrét muže, o kterém se říká, že je to Kryštof Kolumbus.
Portrét muže, o kterém se říká, že je to Kryštof Kolumbus.

Nechvalně známá jména

Nejznámější, ale také nejhorší dobyvatelé pocházejí ze Španělska. Prvním byl Hernán Cortés (†1547), který zničil Aztéckou říši ve Střední Americe. Aztékům v té době vládl císař Moctezuma II. a Španěly neměl nejprve problém přijmout a hostit.

Odmítl je ale vpustit do hlavního města Tenochtitlánu. Cortése hnala vidina bohatství, císaře proto zajal a snažil se jeho poddané vydírat, nakonec ale na Tenochtitlán zaútočil a srovnal ho se zemí. Na jeho troskách obratem založil město, které nazval Mexiko.

Velmi podobný osud z rukou Španělů čekal i říši Inků na území Peru. Francisco Pizarro (†1541) nechal zajmout a následně i popravit panovníka Atahualpu a obsazením hlavního města Cuzco získal území Inků pro španělskou korunu.

V blízkosti poté založil dnešní město Limu, a upevnil tak vládu nad celou oblastí.

Aktéři kolonizace

Španělé v dobývání Ameriky tedy jednoznačně vedli, na východě Jižní Ameriky ale decimovali domorodce Portugalci. Jejich kolonií se stala Brazílie, a to zejména zásluhou Pedra Álvarese Cabrala (†1520), který se podílel na vyjednávání se Španěly.

Francie si pro sebe zabrala východ Severní Ameriky, Karibik, tehdy již vypleněný Španěly, a kousky pobřeží Jižní Ameriky. Většinu svého území pak proměnila v cukerné plantáže a domorodce zotročila.

Británie, Dánsko a Rusko se do dobývání zapojili o něco později a lokalit tak nejprve získali méně. Britové ale postupně svůj vliv rozšiřovali, zejména na úkor Francouzů a Dánů, později i Španělů.

Konec prvního etnika

Pravděpodobně první etnikum, které podlehlo Evropanům, byli Lucayanové, žijící na Bahamách. Právě oni byli také vůbec prvními domorodci, které Kolumbus a jeho muži potkali.

Po prvním přátelském kontaktu jich okamžitě několik zajali a odvezli je zpět do Španělska. Jen o pár let později jich jiná španělská výprava zotročila hned 232, část z nich si s sebou brala jako sluhy na cesty po Americe.

Už v tento moment jejich populace na Bahamách klesala, neboť po kontaktu s Američany trpěli nemocemi.

Mapa Kryštofa Kolumba, vytvořená kolem roku 1490 v lisabonské dílně Bartolomea a Kryštofa Kolumba.
Mapa Kryštofa Kolumba, vytvořená kolem roku 1490 v lisabonské dílně Bartolomea a Kryštofa Kolumba.

Útlaky přetrvaly

Podobná situace probíhala na všech okolních ostrovech, Španělé se proto snažili etnika uměle spojovat, aby nepřišli o zdroj otroků. Přesouvali je různě mezi ostrovy a nutili je ke společnému soužití. Během dvou let ale přesto Lucayanové prakticky zmizeli.

Ze 40 tisíc lidí jich zbylo 11 a Bahamy přestaly být osídlené na 130 let.

Tento způsob likvidace a terorizování původních obyvatel byl podobný bez ohledu na národ a místo a trval i po počátcích dekolonizace a prosazení nezávislosti USA. Diskriminace původních obyvatel je navíc v obou Amerikách stále velký problém, podle některých odborníků Evropané a Američané původní obyvatele utlačují dodnes.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.bbc.com, www.nytimes.com, www.reuters.com, www.forbes.com, www.economist.com
Úvodní foto: Wikipedia, Sebastiano del Piombo, volné dílo, FOTO 2: Wikipedia, autor neznámý, volné dílo, FOTO 3: Wikipedia, Sebastiano del Piombo, volné dílo, FOTO 4: Wikipedia, autor neznámý, volné dílo
Související články
Historie
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
Historie
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Historie
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Historie
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
reklama
věda a technika
Od afrodiziaka po smrt: Puchýřník a taipan
Brouk, který dokáže zabít krále, a had s jedem pro stovku lidí. Puchýřník lékařský a taipan menší jsou živým důkazem, že jed může být lékem i zbraní – záleží jen na dávce. Puchýřník lékařský: Afrodiziakum, se kterým se to nesmělo přehnat Tito brouci s leskle zelenými krovkami hezky vypadají, ale nos nepotěší. Sami vylučují sekret […]
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
reklama
věda a technika
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz