Skip to content

Obávaný zbojník skončil na háku!

Šlechtici projíždějí lesem s hrůzou v očích… Hrozivý loupežník, který má sílu za dvě stě mužů a je vyzbrojen kouzelným opaskem, košilí a valaškou, přepadává majetné pocestné. A naopak ty, co bojují s bídou, chrání před křivdami světa a útlakem vrchnosti.

Tak líčí legendy schopnosti slovenského národního hrdiny Juraje Jánošíka (1688–1713), který se proslaví i za hranicemi země. Historikové ho však popisují mnohem střízlivěji – podle nich je Jánošík pouhým vojenským zběhem a rebelem proti habsburské moci.

Jánošíkův příběh se stane ústředním tématem mnoha filmů.
Jánošíkův příběh se stane ústředním tématem mnoha filmů.

Pomůže mu z vězení

Jako devatenáctiletý mladík se Juraj přidá k povstalcům vedených sedmihradským knížetem Františkem II. Rákóczim (1676–1735) a po jejich boku bojuje proti Habsburkům. V bitvě u Trenčína dne 3. srpna 1708 však padne do zajetí a posléze přejde do císařského vojska.

V roce 1710 nastoupí službu ve strážním oddíle na Bytčianském zámku (ve městě Bytča na severozápadě dnešního Slovenska), kde sedí za mřížemi zbojník Tomášem Uhorčíkem (†1713). Zřejmě právě Jánošík pomůže Uhorčíkovi k útěku a později s nadšením rozšíří řady jeho zbojníků.

Mezi Uhorčíkem a Jánošíkem se zrodí pevné přátelství.
Mezi Uhorčíkem a Jánošíkem se zrodí pevné přátelství.

Uplatí stráže

Když v září roku 1711 Uhorčík opustí zbojnickou skupinu, Jánošík složí zbojnickou přísahu a stane v jejím čele. Jánošík si ale divokého zbojničení dlouho neužije. Už v říjnu roku 1712 je zatčen. Podplatí sice stráž a podaří se mu prchnout, jenže za pár měsíců ho chytí znovu.

A tentokrát už takové štěstí nemá.

Slovenského národního hrdinu připomíná i socha v Hořicích.
Slovenského národního hrdinu připomíná i socha v Hořicích.

Své kumpány nepráskne

Před soudem se přizná k loupežím, ale odmítne, že by se kdy dopustil vraždy. Na otázky týkající se politických kontaktů zarytě mlčí a neprozradí ani jména svých druhů, s výjimkou těch mrtvých, kterým jeho výpověď už neublíží.

V Liptovském Mikuláši (město na úpatí Nízkých a Západních Tater) je 17. března roku 1713 vynesen nemilosrdný rozsudek smrti. Jánošík se naposledy rozhlédne po kraji a vzápětí ho popraví nabodnutím na hák za levý bok.

Legenda o neohroženém zbojníkovi ale přežívá dodnes.

Foto: fineartamerica.com, wikimedia.org, gorila.sk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Loupeže
Zobrazit více …