O nejslavnější obraz světa se zajímají milovníci umění i záhad. K čemu odkazují šifry, které do obrazu Leonardo da Vinci skryl? A kdo mu stál modelem?
Záhadologové tvrdí, že pokud obraz zdvojíme a jednu část zrcadlově překlopíme, objeví se před námi „ufoun“ jako z Predátora. Podle jiných nám Leonardo da Vinci vzkázal, že náboženství není darem od Boha, ale vzpomínkou na setkání s mimozemšťany.
Podobně divoké teorie podporuje použití malířských postupů, které v tu dobu nebyly vůbec známy. Mohl snad vycházet z technik používaných v jiném než nám známém světě?
Kdo je portrétovaná žena?
Nejčastěji se uvádí manželka obchodníka z Florencie Francesca del Gioconda Lisa. Da Vinci měl podle této teorie malovat portrét na zakázku. Rentgenovým zkoumáním obrazu byly objeveny další vrstvy malby. Postava měla původně fousy.
Namaloval da Vinci nejprve svůj autoportrét? Italští archeologové chtějí exhumovat jeho ostatky a prozkoumat lebku. Pokud by se shodovala s hlavou ženy na obraze, mohlo by jít o potvrzení teorie o autoportrétu.
Ač víme, že hrob je na zámku Amboise, není jasné, zda ostatky v něm skutečně patří Leonardovi. Kaple byla roku 1789 při francouzské revoluci zničena a tělo umělce zmizelo. Později byly ostatky znovu nalezeny, ale jsou pravé?
Zvláštní je i úsměv ženy. Bude se na vás zdánlivě usmívat jen, když se jí podíváte do očí, nebo se na ni budete dívat periferně. Pokud však pohlédnete přímo na její ústa, úsměv neuvidíte. V dobách da Vinciho se tak úsměvy vůbec nemalovaly.
I to, že se na vás Mona Lisa z obrazu neustále dívá, je na začátek 16. století nebývalé. Mistr toho dosáhl použitím unikátní malby nízkofrekvenčními barvami.
Ale proč se tak usmívá? Lékař Kedara Ardour si myslí, že žena na obraze trpí Bellovo paralýzou. Podle zubaře Josepha Borkowskiho je zvláštní tvar úsměvu způsoben chybějícími předními zuby.
A podle psychologů z newyorské univerzity lze z výrazu ženy vyčíst náruživost a flirtování s každým. Jenže ničím takovým Lisa del Giocondo podle dochovaných záznamů netrpěla!
Portrétovaná dáma nemá řasy ani obočí. Německá malířka a historička umění Magdalena Soest uvádí: „S velkou pravděpodobností maloval Leonardo hraběnku Caterinu Sforzu, jež měla být podle dochovaných pramenů velká svůdnice.
Z toho důvodu se také nakazila syfilidou, která u ní zapříčinila ztrátu obočí a řas. V roce 1509 pak tato hraběnka umírá.“ Je tedy na obraze členka dynastie Sforzů vládnoucí v Miláně?
Mona Lisa se nápadně podobá hraběnce Sforza tak, jak ji na obraze namaloval italský malíř Lorenzo di Credi.
Záhadné šifry
V roce 2011 našli vědci v pravém oku ženy písmeno S a v levém L namalované maličkým štětcem! Podle Silvana Vincettiho L znamená Leonardo a S by mohlo odkazovat na dynastii Sforzů! Jde o další důkaz, že Leonardo skutečně maloval vášnivou hraběnku?
A co čísla 7 a 2 skrytá v pozadí? Podle Vincettiho odkazují k symbolice stvoření světa a k dualitě muže a ženy. Dle jiné teorie 72 odkazuje na most v pozadí, snad most Ponte Gobbo, který byl roku 1472 zničen povodní.
Levá a pravá část horizontu se od sebe velmi liší a nepasují k sobě. I krajina je velmi zvláštní a podle některých badatelů neodpovídá krajině z našeho světa.