Skip to content

Zimní olympiády bez přirozeného sněhu? Není to tak nepravděpodobné!

Globální oteplování vrhá čím dál tím větší stín na budoucnost zimních olympijských her. Podle nové studie sílí riziko, že lyžaři budou závodit jen na umělém nebo dovezeném sněhu.

Z 19 středisek, která hostila ZOH od jejich vzniku v roce 1924 do roku 2010, jen deset nebo 11 bude „klimaticky soběstačných“ do 50. let našeho století. To znamená, že se v polovině února budou moci spolehnout na sněhovou pokrývku.

2
Čeká lyžaře na olympiádách už jen umělý sníh?

Do 80. let už by ale v této kategorii mohlo zbýt jen šest, uvádí studie založená na vývoji emisí skleníkových plynů.

USA goaltender Jonathan Quick looks up form the ice as both Team USA and Team Czech Republic cause a loose puck during the third period of men's quarterfinal hockey game in Shayba Arena at the 2014 Winter Olympics, Wednesday, Feb. 19, 2014, in Sochi, Russia. USA defeated the Czech Republic 5-2. (AP Photo/Matt Slocum)
Hokejistů se tento problém netýká.

„Mezinárodně proslulá olympijská střediska jednoduše nebudou dost chladná, aby mohla spolehlivě hostit zimní hry,“ upozornila studie. Mezi střediska, kterých se to týká, patří například americké Squaw Valley, Grenoble ve francouzských Alpách, Garmisch-Partenkirchen v Německu i dějiště posledních ZOH, ruské Soči.

 

France's Martin Fourcade (bottom) shoots as Austria's Dominik Landertinger (C) leaves the shooting range during the men's biathlon 15km mass start event at the Sochi 2014 Winter Olympics in Rosa Khutor February 18, 2014.     REUTERS/Sergei Karpukhin (RUSSIA - Tags: SPORT BIATHLON OLYMPICS TPX IMAGES OF THE DAY)    ATTENTION EDITORS: PICTURE 04 OF 20 FOR PACKAGE 'SOCHI - EDITOR'S CHOICE'  TO FIND ALL SEARCH 'EDITOR'S CHOICE - 18 FEBRUARY 2014' ORG XMIT: PXP04
Martin Fourcade si v Soči užíval přírodní sníh.

Studie, kterou vedl Daniel Scott z kanadské Waterlooské univerzity, připomíná, že už během uplynulých desetiletí se zimní olympijské hry musely přizpůsobovat, aby překonaly nespolehlivost počasí.

5
Globální oteplování vrhá čím dál tím větší stín na budoucnost zimních olympijských her.

Během 70 let se hokej, krasobruslení a curling přesunuly na uzavřené stadióny, závody bobistů a sáňkařů se začaly jezdit na chlazených drahách a předpovídání počasí se stalo propracovanějším a podrobnějším. Od 80. let minulého století se běžnou součástí zimních olympijských her staly stroje vyrábějící sníh.

Foto: Sportal, wikimedia, Huffingtonpost
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …