Skip to content

Neznámý kupec získal Caravaggiovu malbu. Má ale originál?

Více než sto padesát milionů dolarů, tolik peněz měl podle odhadů zaplatit v aukci některý z milovníků umění za teprve před nedávnem znovuobjevenou Caravaggiovu malbu. Ta se ale do aukční síně nikdy nedostala.

Den předtím ji totiž koupil zatím neznámý kupec.

Malba zobrazuje biblický výjev, ve kterém židovská žena Jedith uřezává hlavu generálu Holofernesovi, a tímto hrůzným činem zachraňuje svůj lid. Caravaggio se tímto obrazem, který beze stopy zmizel, proslavil.

Obraz Judith a Holofernes dokončil na konci šestnáctého století.

Obraz měl být objeven v roce 2014 na půdě jednoho z francozuských honosných sídel. O jeho pravosti bylo brzy přesvědčeno hned několik uměleckých znalců. „Malíři mají svoje postupy, a tento obraz má všechny, které odpovídají Caravaggiovi,” uvedl znalec umění Eric Turquin.

Dílo imitátora?

Nyní mají však odborníci o jeho skutečném návratu pochybnosti. I přesto, že rentgenová prohlídka obrazu odhalila velké množství úprav obrazu, které jsou typické pro originály uměleckých děl, někteří ze znalců stále nejsou přesvědčeni.

Drobné detaily je vedou k názoru, že obraz namaloval některý z imitátorů slavného umělce, jakým byl například Louis Finson.

Odpovědi na otázky ohledně pravosti obrazu mohou přinést další testy. Otázkou však zůstává zda nový, zatím neznámý majitel, k něčemu takovému svolí. Zatím totiž neprozradil ani svou identitu, ani částku, za kterou obraz přednostně odkoupil.

Foto: bbc.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články