Domů     Neuvěřitelné: Tito lidé přežili nemožné!
Neuvěřitelné: Tito lidé přežili nemožné!

U některých nehod si mnohdy řekneme, jak je možné, že dotyčný přežil. Co ovšem takový pád z 10kilometrové výšky nebo zásah bleskem?

Vesna Vulovič

Srbská letuška, která má na svědomí pravděpodobně nejznámější příběh přežití. V roce 1972, konkrétně 26. ledna, měla tehdy 22letá Vesna službu v letadle z Kodaně do Bělehradu.

Letadlo se nacházelo v nadmořské výšce deseti kilometrů, když v části pro zavazadla explodovala bomba, kterou zde nastražila chorvatská separatistická skupina. Letadlo po výbuchu spadlo do hor, kde všichni cestující, až na Vesnu, zemřeli.

Vesna přežila díky tomu, že celou dobu padala společně s ocasem letadla, kde seděla. Skončila s frakturou lebky, oběma zlomenýma nohama a rozdrcenými obratli. Vesna je tak dodnes držitelkou rekordu v Guinessově knize za nejdelší volný pád bez použití padáku.

Vesna Vulovič přežila téměř nemožné - pád letadla.
Vesna Vulovič přežila téměř nemožné – pád letadla.

Aron Ralston

Příběh, který pravděpodobně většina z vás zná díky jeho filmovému ztvárnění 127 hodin. Aaron se vydal na výlet do kaňonu ve státu Utah. Nevzal si s sebou ale telefon a nikoho o svém výletu neinformoval.

Při lezení spadl pukliny ve skále ve a na jeho ruku spadl balvan, který mu ji rozdrtil. Takto uvězněný zde strávil neskutečných pět dní, během kterých se loučil se životem a do skály ryl datum své smrti a své jméno.

Jeho pud přežít ale nakonec zvítězil a odhodlal se k tomu, že si ruku amputuje, což se mu nakonec pomocí nožíku povedlo. Ale bolest, kterou si prošel, je pro většinu lidí nepředstavitelná.

Příběh tohoto muže je důkazem obrovského odhodlání žít.
Příběh tohoto muže je důkazem obrovského odhodlání žít.

Roy Sullivan

Tento muž pracoval jako ranger v národním parku v Americe. Ale to, co ho činilo výjimečným, byla jeho schopnost přitahovat blesky. Během svého života přežil neuvěřitelných sedm zásahů. V roce 1942 ho blesk zasáhl do nohy a urazil mu nehet s palcem.

V roce 1969 byl bleskem zasažen tak tvrdě, že omdlel. Blesk mu navíc spálil obočí. V roce 1970 mu blesk spálil jeho pravé rameno. O dva roky později Roye zasáhl blesk do hlavy a zapálil mu vlasy.

Při dalším zásahu ho blesk zasáhl opět do hlavy a navíc ho síla blesku vymrštila z jeho otevřeného auta. V roce 1976 mu zásah bleskem poranil kotník. O rok později dostal Roy poslední zásah bleskem, po kterém byl převezen do nemocnice s popáleninami hrudníku.

Roy nakonec zemřel na poranění, které si sám způsobil při neopatrném zacházení se zbraní.

Je velmi nepravděpodobné, že vás zasáhne blesk byť jen jednou. Co když se vám to ale stane sedmkrát?
Je velmi nepravděpodobné, že vás zasáhne blesk byť jen jednou. Co když se vám to ale stane sedmkrát?

Rugbyový tým z Uruguaye

Příběh, který byl také zfilmován a řadí se k těm známým. V pátek 19. října 1972 letělo malé letadlo s rugbyovým týmem na palubě na jejich zápas. Když se nacházeli nad Andami, tak pilot kontaktoval letiště v Čile, že je připraven přistát.

To vše v domnění, že úzký průsmyk již přeletěl. Pilot měl špatný výhled kvůli silným mrakům a tak se spoléhal na časové údaje, dle kterých již letadlo mělo být za průsmykem.

To byla ale osudová chyba, protože toho dne byl silný čelní vítr, který letadlo zpomalil. Letadlo tak narazilo do nepojmenovaného vrcholku hory mezi Argentinou a Čile.

Při nárazu zemřelo 12 lidí z celkových 45. Přeživší museli čelit mrazivým teplotám, po několika dnech skupina došla společně k nelehkému rozhodnutí, že budou jíst maso lidí, kteří zesnuli při nárazu. Celkově zde skupina strávila 72 dní.

To vše ale nakonec přežilo pouhých 16 lidí, za záchranu se přičinili dva muži ze skupiny, kteří se sami vydali na cestu, aby našli záchranu.

Jeden z nejznámějších příběhů letecké tragédie se stal v roce 1972.
Jeden z nejznámějších příběhů letecké tragédie se stal v roce 1972.

Harrison Okene

Harrison je původem z Nigérie a živil se jako kuchař na výletní lodi. Jednoho dne v roce 2013 se brzy ráno probudil a šel do koupelny, kde se zavřel. Najednou cítil, jak se loď pomalu naklání a začíná do ní natékat voda.

Loď se začala potápět do hloubky 30 metrů. Harrison měl na sobě pouze trenýrky a byl uvězněn ve studené vodě. Měl ale štěstí, protože se v koupelně vytvořila vzduchová bublina, díky které mohl přežít.

V trupu lodi strávil celkově tři dny, než ho našli potápěči, kteří vrak prozkoumávali. Nikdo jiný z lodě nepřežil a v trupu lodi se mimo jiné nacházeli žraloci.

Obrovské štěstí měl také tento mladý muž, když jako jediný přežil potopení lodi.
Obrovské štěstí měl také tento mladý muž, když jako jediný přežil potopení lodi.
Foto: thoughtforyourpenny.com, allthatsinteresting.com, dailymail.co.uk, eu.usatoday.com
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
reklama
zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (