Skip to content

Neuvěřitelné: Kolem Země krouží popel stovek lidí!

Nevybrali vás pro let do vesmíru? Nezoufejte. Co nestihnete zaživa, můžete dohnat po smrti.

Pohřbívá se do země, do moře a teď je v módě pohřeb do vesmíru. Celí se nevejdete, takže na počátku je klasická kremace. Teprve potom přichází ta správná frajeřina. Část vašeho popela odsypou do malé kapsle, která je vynesena do vesmíru.

Titan_23G_launches_Clementine
I vesmír se může stát roztylovou loukou pro zájemce o originální pohřeb.

Většinou je popel vynesen na oběžnou dráhu i když existují výjimky. Popel amerického astronoma Eugena Shoemakera (1928–1997) dopraví sonda Lunar Prospector v roce 1999 na Měsíc. A kapsle s popelem objevitele Pluta Clydea Tombaugha (1906–1997) letí na palubě sondy New Horizons do hlubin vesmíru.

1
Popel se uloží do speciální kapsle, která je pak vynesena do vesmíru.

První z vesmírných pohřbů, provedla soukromá společnost Celestis 21. dubna 1997. Od té doby už krouží na orbitu popel stovek lidí. Je mezi nimi slavný americký psycholog Timothy Leary (1920–1996), tvůrce seriálu Star Trek Gene Roddenberry (1921–1991) nebo herec James Doohan (1920–2005), který v něm zahrál.

Ale také obyčejní lidé.

2
Vesmírného pohřbu se dočkali i dva z tvůrců slavného seriálu Star Trek. I když takhle to nevypadalo.

Třeba devatenáctiletá Rachel Mayová, kterou v roce 2003 zabila rakovina lymfatické tkáně. „Milovala televizní seriál Star Trek a chtěla být první ženou na Marsu,“ říká její matka Kathie. „Představa, že její popel krouží ve vesmíru, by se jí líbila.

“ Nejlevnější pohřeb do vesmíru přijde na pouhých 20 000 korun. Ten nejdražší, s uložením na Měsíci, zhruba na 400 000 korun.

Foto: fuer-gruender.de, commons.wikimedia.org,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …