Skip to content

Nešťastník Kirk Alyn: Superman mu zničí život!

Když poprvé dorazí na casting, má za to, že půjde jen o krátkou reklamu. Pak mu řeknou, aby si sundal košili a ukázal svaly. To samé se opakuje s kalhotami.

Jasně, úplný Clark Kent. Stačí, máme ho,“ ohodnotí pak kdosi jeho muskulaturu a tak se Kirk Alyn (1910–1999) stane představitelem historicky prvního hraného Supermana. V tu chvíli může někdejší zpěvák a tanečník, za války sloužící v americkém námořnictvu jen stěží tušit, že podpisem smlouvy na filmový seriál s nepřemožitelným vykonavatelem spravedlnosti se právě upsal ďáblu.

Bud Superman, nebo nic! Alyn prožije většinu své filmové kariéry v jeho stínu.Bud Superman, nebo nic! Alyn prožije většinu své filmové kariéry v jeho stínu.

Úspěch i přes pár much

Navíc, když je zpočátku všechno zalito růžovými barvami. Přes nízký rozpočet, dětinskou zápletku i kostým, který připomíná spíše pletený svetr s vlečkou, slaví 15ti dílná sága prakticky ihned po premiéře v roce 1948 ohromující úspěch.

Týden co týden stojí diváci u pokladen kin fronty, jen aby shlédli nejnovější epizodu. Není divu, že o dva roky později vznikne dalších 15 dílů. S Alynem v hlavní roli samozřejmě.

Kirk Alyn zvládne obojí. Je mužem z oceli i zakřiknutým novinářem Clarkem Kentem.

Najít jinou práci? Nemožné!

Když seriál skončí, je z Kirka hvězda. Ovšem bohužel jen jedné role. Superman se ho nepustí ani po skončení natáčení. Provází ho všude, až mu nakonec ten otravný muž z oceli zcela zničí kariéru. Kirk marně doufá, že až se příště ozve telefon, hlas v něm po něm bude chtít něco jiného, než chlápka v legračním kostýmu.

Stane se tak málokdy. „Bylo prakticky nemožné, najít jinou práci,“ vzpomíná na časy, kdy mu není zrovna do zpěvu.

Jako Superman nemá s padouchy slitování. A filmaři nemají na oplátku slitování s ním. O jinou roli nezavadí.

Jednou Superman, navždycky Superman

Když už konečně dostane nesupermanovskou roli, tak v takovém rozsahu, že tvůrcům ani nestojí za zmínku v titulcích. Je tak rád alespoň za reklamy a občasnou příležitost v rozhlase. Nakonec kapituluje a na stará kolena se k superhrdinovi vrátí.

Zahraje si malou roličku otce Lois Laneové ve filmovém zpracování Supermana z roku 1978. Konec života prožije ve společnosti Alzheimerovy choroby, která mu milosrdně pomůže na nepřemožitelného vykonavatele spravedlnosti a trable s ním spojené konečně zapomenout.

Foto: iversonmovieranch.blogspot.com, screencrush.com, pinterest.com, flickr.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …