Pro někoho jsou tuky nepřítel, že si je nepustí do těla ani ve zdravém množství. Bíle zbarvené hroudičky nám totiž zvyšují váhu. Ne každý tuk je ale protivný. Víte, že si můžete vypěstovat béžovou pěchotu, která systematicky zlikviduje tu bílou?
V těle nemáme jen jeden typ tuků. Vědci dlouho znali jen dvoje zbarvené tukové buňky. Hnědé se nám vytváří v dětství a pomáhají regulovat teplo. V dospělosti je však už nemáme. Zato bílé tukové buňky nás dokážou potrápit, když se hromadí až příliš.
Člověk vysoký průměrně 175 centimetrů by měl mít 12 až 15 kilogramů tuku. S tím si tělo poradí, jakmile se ale bílá tuková hmota začne až moc hromadit, zůstanou zbytnělé stopy usazené pod kůží a je těžké je shazovat. Může pomoct irisin.
Hromaďte hormony
Zázračný hormon se objevuje na povrchu svalů, kde si dokáže poradit s bílými tukovými buňkami, jež mění na ty prospěšné béžové.
„Tyto buňky energii nehromadí jako ty bílé, naopak ji dokážou využívat ke spalování,“ popisuje Francesco Celi, lékař z Virginia Commonwealth University Medical Center v americkém Richmondu. Skvělé, že?
Takže už jen zbývá se dozvědět, jak se k irisinu dostanete. Tím vás možná trochu nepotěšíme, protože hormon se vytváří při zvýšené aktivitě, tedy při cvičení.
Irisin si vycvičte
Hladina tohoto hormonu se v krevní plazmě navíc nezvyšuje pouze tím, že jednou za čas se přemůžete, dáte si půl hodiny na běžícím pásu, pak zvednete několikrát činky a zaposilujete si.
Irisin vás svojí přítomností odmění pouze tehdy, pokud budete cvičit pravidelně.
Béžové tuky ničí ty bílé
„Irisin se v těle objevuje asi po půl hodině tréninku, to vše však v pravidelném sportování po dobu 10 týdnů,“ dodává doktor Celi. Tukové buňky s béžovou barvou pak začnou systematicky likvidovat bílé sousedky z okolí.
Až vyčerpají energii z mastných kyselin, dosahuje jejich účinek i dále. Podle expertů je proto vhodné nechat si sestavit takový cvičební plán na míru, abyste shazovali tuky přesně tam, kde to nejvíc potřebujete.
Svědčí linii i srdci
Irisin je ovšem nejen schopný zrychlit metabolismus a pomáhá zbavovat se kil. Prospívá také našemu srdci a mozku. Experti jej proto podrobují výzkumům a rádi by jej použili v léčbě u metabolických poruch, jako je třeba cukrovka.
S hormonem sportu si vědci pohrávají už řadu let, proto našli ještě jeden způsob, kdy se jeho hladina v našem těle zvýší, aniž byste museli vyvinout více námahy.
Irisin si vycvičte
Nechte se zavřít do kryokomory. Ledové prostředí v těle vyvolá proces, kdy si organismus bude chtít snažit zachovat vnitřní teplotu, a díky tomu se hladina irisinu v těle zvýší i o 20 %.
Samozřejmě vám ale lékaři jako účinnější metodu stejně doporučí cvičení, které celkově víc prospívá tělu.