Skip to content
reklama
reklama

Nenávist v krasobruslení: Útok s ledovým klidem

Možná bychom mezi sportovci marně hledali elegantnější krásky než krasobruslařky. I tyto éterické bytosti ve slušivých blyštivých kostýmech ale prožívají extrémní životní situace. Ani jim se nevyhnou nenávist, žárlivost či sklon ke krutosti.

Z nového roku 1994 uběhlo sotva pár dní a atmosféra v americké krasobruslařské reprezentaci houstne. Za pár týdnů začíná olympiáda v norském Lillehammeru, kam budou smět v národním dresu USA odcestovat jen dvě dívky.

Jenže kandidátky na vytouženou letenku jsou tři. A jedna z nich má pocit, že právě ona tahá za ten nejkratší konec.

Kdo půjde z kola ven?

Nenechme se zmást úsměvy, které elitní královny ledové plochy vrhají do publika. V zákulisí se schyluje k nelítostné bitvě. Soupeřky jsou jasné. Je tu nadějná, teprve třináctiletá vycházející hvězda Michelle Kwanová (*1980), ostřílená Tonya Hardingová (*1970) a její největší konkurentka Nancy Kerriganová (*1969). Zatímco Nancy vyhrála loňský americký šampionát a ten nadcházející nejspíš vyhraje také, Tonya neprožívá právě oslnivou sezonu. Zdá se, že to bude ona, kdo bude olympijský závod sledovat jen u televize.

Pokud ovšem některá ze soupeřek z nějakého důvodu neodpadne. A když ne sama, třeba by se jí dalo trochu pomoci.

blank
Nancy Kerriganová FOTO: Gianluca Platania / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Zmrzačení bude stačit

Takový je alespoň plán, který Tonya spřádá spolu se svým manželem Jeffem Gilloolym a bodyguardem Shawnem Eckardtem. Výsledek porady je jasný. Nebezpečná soupeřka prostě skončí. Ani jeden z přítomných mužů se do násilí nehrne, ale podaří se jim najmout stokilového hromotluka Shana Stanta, který to skvěle umí s kovovým policejním obuškem.

„Koleno bude stačit,“ zní instrukce.

Plačící oběť v bílých šatech

V předvečer mistrovství USA končí Nancy Kerriganová trénink v detroitské sportovní hale a vrací se domů. Ke krasobruslařce v bílých šatech náhle přiskočí maskovaný útočník a těžký obušek s neomylnou přesností dopadá na dívčino pravé koleno.

Oběť se v bolestech a s pláčem hroutí k zemi. Druhý den Tracy Hardingová získává zlatou medaili a tím i nominaci na olympiádu. Americká krasobruslařská federace ovšem přidává jednu podmínku: Pokud by se snad zraněná Nancy dokázala uzdravit, pojede do Norska i ona.

Jenže je 6. ledna a olympijský závod začíná za 47 dní. Všem je jasné, že do té doby se nešťastná Nancy uzdravit nestihne.

blank
Tonya Hardingová a Nancy Kerriganová společně na ledě FOTO: Eric Feferberg / Getty Images

Antické drama zrady a pomsty

Všem je to jasné, jen samotné Nancy ne. Ta se vrhá do boje s časem. Podstupuje všechny možné i nemožné rehabilitace, léčení věnuje každou minutu. A nakonec to dokáže. Koleno jako zázrakem drží a na olympiádu vyrážejí obě velké rivalky.

Jen se vzájemně důsledně vyhýbají. Mezitím je totiž útočník dopaden a při výslechu přiznává, kdo a proč ho na špinavou práci najal. Závod s pikantním pozadím bez dechu sleduje celý svět. Velkolepá antická dramata jsou proti tomuto večeru na ledě nudnými historkami.

Jen ve Spojených státech usedá k obrazovkám sto milionů diváků. Tonya Hardingová boj nezvládá a zklamaně končí osmá. Uzdravená Nancy na vytoužené zlato nedosáhne a v závěru ji o první místo připraví ukrajinská soupeřka.

blank
V hale Hamar Olympic Amphitheatre probíhaly krasobruslařské soutěže na olympiádě v roce 1994. FOTO: Cato Edvardsen / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Konec snu o velké slávě

Olympiáda končí a začíná soudní jednání. Všechny šokuje nahrávka z tajné přípravy napadení, kterou se vyšetřovatelům podařilo získat. „Proč ji rovnou nezabijeme?“ ptá se na ní manžel Tonyi Hardingové.

Ta přiznává svůj podíl na spiknutí, ale zatímco tři její komplicové končí ve vězení, ona sama vyvázne s tříletou podmínkou, trestem 500 hodin veřejných prací a pokutou ve výši téměř tři miliony korun.

Na ledě už ji nikdo vidět nechce. Pokusí se ještě o kariéru zpěvačky, herečky, a dokonce i boxerky. Marně. Její cesta ke slávě se navždy uzavře v roce 1994.

Gianluca Platania / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Eric Feferberg / Getty Images. Cato Edvardsen / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Podzimní očista pokožky
iluxus.cz

Podzimní očista pokožky

Nastává čas dlouhých, bylinkami provoněných...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Daniela chce od Ondřeje jediné… Mít společné děťátko!
nasehvezdy.cz

Daniela chce od Ondřeje jediné…...

Vztah moderátorky...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Rada zesnulé matky pomohla
skutecnepribehy.cz

Rada zesnulé matky pomohla

Měla jsem dva věštecké...
Bájný fénix: Dokáže obelstít smrt?
enigmaplus.cz

Bájný fénix: Dokáže...

Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří...
UFO skončilo v oceánu. Bude jednou nalezeno?
enigmaplus.cz

UFO skončilo v oceánu. Bude...

Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...