Skip to content
reklama

Nemocenské pojištění vypláceli už staří Egypťané

Většina lidí si myslí, že počátky nemocenského pojištění spadají do 2. poloviny 19. století. Novodobé zdravotní zabezpečení se sice opravdu začíná objevovat v této době, ale jeho počátky jsou mnohem starší.

Starověcí Egypťané byli v tomto ohledu hodně pokrokoví. Dokazují to dochované papyry z Dér el-Mediny, vzdálené asi 900 kilometrů jižně od Káhiry. Jedná se o vesnici vystavěnou pro dělníky pracující na královských hrobkách v letech 1550–1070 př. n. l.

V případě, že dělník onemocněl, měl nárok na nemocenské dávky dosahující stejné výšky jako jeho normální plat. Samozřejmě dostal i náležitou zdravotní péči.

Vojtěch Lanna lidem přilepšuje. FOTO: Josef Kriehuber/Creative Commons/Public domain

Osvícený podnikatel

Ovšem masivnější rozvoj nemocenského pojištění připadá skutečně až na období 19. století. Tehdy se vyskytla řada osvícených podnikatelů, kteří se snažili svým zaměstnancům ulehčit situaci. Řadil se k nim například český stavitel Vojtěch Lanna (1805–1866). Dostávají od něj to, co dnes rozumíme pojmem nemocenské pojištění. Těm nejchudším zdarma přiděluje dřevo na otop nebo brambory, dostávají i osivo na svá políčka.

blank
Když v premiérském křesle sedí Eduard Taafe, Rakousko-Uherské přijímá řadu sociálních zákonů. FOTO: Isidor Hatschek/Creative Commons/Public domain

Ženy dostanou pomoc

Prvenství v oblasti státního sociálního pojištění náleží Německu. Hned po něm ho ale zavádí i Rakousko-Uhersko, které roku 1888 přijímá za vlády Eduarda Taaffeho (1833–1866)., premiéra předlitavské části monarchie, hned dva balíčky sociálních zákonů, a to o úrazovém pojištění (číslo 1/1888) a o nemocenském pojištění (33/1888).

Na počátku 20. století už je nemocenské pojištění pro živnostníky a dělníky povinné. pojištěným ženám zajistí třeba pomoc při porodu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Norman de Garis Davies, Nina Davies (2-dimensional 1 to 1 Copy of an 15th century BC Picture)/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články